tmszdmsk  Dołączył: 16 Lip 2007
Epson 3590 vs v200
Dużo pisano o skanerach na tym forum. Sam jestem zainteresowany kupnem taniego [z naciskiem na to właśnie słowo] płaskiego skanera do małego obrazka [jeśli będzie też średni to się nie obrażę, choć wiem że przy tej cenie to niewykonalne].

Wszyscy polecają Epsony, więc zacząłem się rozglądać wśród nich.

Na chwilę obecną typuję Epsona 3590 lub Epsona v200:

Epson 3590 - starszy, "tylko" 3200dpi, automatyczna wciągarka do negatywów.
Epson v200 - nowszy, 4800dpi i zabawa z wkładaniem pasków w ramki.
Gęstość optyczna w obydwu: 3,2

Jestem ciekawy czy nowszy - v200 - będzie zauważalnie lepszy? Skanował będę głównie sobie, więc nie będą to ogromne ilości, dlatego mogę się pobawić sam wkładając paski do ramek.
Czy gęstość optyczna 3,2 to aż tak mało? Negatywy z racji tego, że pomiar światła wykonywany jest przy pomocy SVERDLOVSKa 4, są zazwyczaj niedoświetlone lub prześwietlone. Czy w porównaniu do labowego Fuji SP-3000 stracę dużo szczegółów w cieniach/światłach?

Szukałem w sieci ale nie znalazłem: jest jakaś strona z samplami wygenerowanymi przez skanery [najlepiej te właśnie epsony] z małego obrazka?

Ewentualnie co innego w podobnej cenie <350PLN polecacie na dzień dzisiejszy?

Z góry dziękuję za odpowiedź ;)

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Hej tmszdmsk,

Juz wielokrotnie na forum pisalem, ze robilem porownania miedzy moim dawnym 3490 (to samo co 3590, tylko bez automatycznego podajnika) a V350.

Te porownania nie byly testami, bo nie mialem u siebie obu skanerow, nie skanowalem tych samych klatek etc. Polegaly one na porownywaniu plikow w pelnej rozdzielczosci z mojego skanera i z V350, ktore mozna znalezc np. na Flickrze.

Od czasu tych porownan uplynelo troche wody w Wisle, wiec nie pamietam dokladnie, na czym te roznice dokladnie polegaly. Zapamietalem, ze w moim subiektywnym odczuciu skany z 3490 byly zdecydowanie lepsze niz te z V350.

Najlepiej bedzie, jesli sam sobie popatrzysz na te pliki i wyrobisz sobie zdanie.
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
Mam 3490.
D 3.2 to on może mieć, ale w instrukcji.

Skany z małego obrazka są IMHO kiepskie, od biedy do odbitek 10x15cm się nadają.
Skany z labu po 50 groszy sztuka są lepsze.

Jak skaner do zastosowań biurowych jest świetny, ale do małego obrazka, to IMHO tylko do wglądówek.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
piotr_w napisał/a:
D 3.2 to on może mieć, ale w instrukcji.

Potwierdzam. Moj nikon ma 3.6 a skany z niego wygladaja jakby mial 3 razy wiecej niz Epson.

piotr_w napisał/a:
Skany z małego obrazka są IMHO kiepskie, od biedy do odbitek 10x15cm się nadają.

Kolor jest slabiutki, do odbitek sie nie nadaje, nawet do 10x15. BW ujdzie, jak sie wie jak, to mozna sporo wyciagnac.

piotr_w napisał/a:
Skany z labu po 50 groszy sztuka są lepsze.

Duze uogolnienie. Ostrosc na pewno lepsza, ale czesto operatorzy labow przywalaja taki kontrast, ze w cieniach masz czarne dziury a w swiatlach biale placki i g. mozna z tym zrobic pozniej.

piotr_w napisał/a:
to IMHO tylko do wglądówek.

Watpie, zeby ktos chcial tego uzywac do czegos innego niz wgladowki i do umieszczania w sieci.
 
tmszdmsk  Dołączył: 16 Lip 2007
A czy jest jakiś skaner dedykowany do małego obrazka w cenie do 400zł z przesyłką, który dałby te minimum 6mpx z klatki w rozsądnej jakości? No i oczywiście, żeby było prawdopodobieństwo znalezienia go na jakimś allegrze ;)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
tmszdmsk napisał/a:
A czy jest jakiś skaner dedykowany do małego obrazka w cenie do 400zł z przesyłką, który dałby te minimum 6mpx z klatki w rozsądnej jakości

IMO tylko dedykowany, ale to troche wiecej PLN.

Plaszczaki daja mydlo, ktorym nie daje rady nawet USM z PS-a.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dan napisał/a:
Plaszczaki daja mydlo, ktorym nie daje rady nawet USM z PS-a.
- tia....
dan napisał/a:
Duze uogolnienie
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
- tia....

Pokaz mi skan z plaszczaka, ktory ma taka ostrosc jak z dedykowanego.
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
dan napisał/a:

Pokaz mi skan z płaszczaka, który ma taka ostrość jak z dedykowanego.

Pokaż mi dedykowany, który obsługuje średni format w cenie płaszczaka. (Epson F-3200 się nie liczy, bo on jest nawet gorszy od Epsona 4870, a poza tym i tak jest dużo droższy)

Edit:
Mija mi pierwsza setka! :-B

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Maciej napisał/a:
Pokaż mi dedykowany, który obsługuje średni format w cenie płaszczaka.

Pisalem o ostrosci, nie o cenach.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dan, - ja tego nie napisalem.......
dan napisał/a:
skan z plaszczaka, ktory ma taka ostrosc jak z dedykowanego
to ty sobie dopowiedziales :-P
ja napisalem/zacytowalem tylko ze jest to
dan napisał/a:
Duze uogolnienie


Zamieszcalem na forum porownanie skanu z malego obrazka i sredniego....nikon 4000 lub 5000 oraz 8000/9000 vs epson v700
i oczywiscie jest tak ze V700 trzeba wyostrzyc....to fakt ale USM jakos daje rade :-P
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
dan napisał/a:

Pisalem o ostrosci, nie o cenach.

Nie ma nic za darmo. Wiadomo, że coś za coś.

Zresztą, zależy do czego nam skaner i czego po nim oczekujemy. :-) Jak widać po galeriach kilku mędrców bardzo daje radę nawet z Epsonem 2450!

A b&w to tylko pod powiększalnikiem lub wglądówki i do sieci! :evilsmile:

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
to ty sobie dopowiedziales
ja napisalem/zacytowalem tylko ze jest to

Zgadza sie, bo mialem na mysli ostrosc z malego obrazka, w porownaniu do dedykowanego :-)

Fafniak napisał/a:
Zamieszcalem na forum porownanie skanu z malego obrazka i sredniego....nikon 4000 lub 5000 oraz 8000/9000 vs epson v700
i oczywiscie jest tak ze V700 trzeba wyostrzyc....to fakt ale USM jakos daje rade

Pamietam, i nawet bronilem tych sampli przed atakami Alkosa :-P Bylo bardzo dobrze, szczegolnie pod wzgledem ilosci detali.

Do malego obrazka - tylko dedykowany.
Jak ktos robi sredni - plaski Epson.
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
dan napisał/a:


Do malego obrazka - tylko dedykowany.

Nawet dla rozdzielczości 600x900? Będzie widać aż tak wielką różnicę?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Maciej napisał/a:
Nie ma nic za darmo. Wiadomo, że coś za coś.

Zresztą, zależy do czego nam skaner i czego po nim oczekujemy.

No jasne, chyba wszyscy "skanerzysci" na forum sie o tym przekonali :-)

Jednak kolega tmszdmsk, oczekuje od skanera
Cytat
minimum 6mpx z klatki w rozsądnej jakości w cenie do 400zł z przesyłką

i sa to wg mnie warunki wykluczajace sie.

Te 6mpx po prostu nie bedzie mialo rozsadnej jakosci.

[ Dodano: 2007-10-25, 00:05 ]
Maciej napisał/a:
Nawet dla rozdzielczości 600x900? Będzie widać aż tak wielką różnicę?

Maciej, gubisz meritum - tmszdmsk postawil warunki, a my staramy sie mu pomoc :-) Zdaje sie, ze mowil o 6mpx a nie o 600x900 :-P
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
dan napisał/a:
a nie o 600x900 :-P

Ale to pytanie ode mnie do Ciebie. Przecież nie będę zakładał po to nowego wątku albo męczył Cię PMką! (?) :-D
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Maciej napisał/a:
Ale to pytanie ode mnie do Ciebie. Przecież nie będę zakładał po to nowego wątku albo męczył Cię PMką?

Sam uzywalem do takich celow 3490 i spokojnie dawal rade. Laik pomysli ze to zmniejszone zdjecie z cyfrowki ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Jak to dobrze, że mam już to za sobą. Zrezygnowałem z MF (niestety, choć na razie żadnego nie mam, a i 645N mi chwilowo nie grozi :-P ) i nabyłem tani skaner dedykowany podłej marki. Ostatnio udaje mi się nawet już uzyskać zadowalające efekty ;-)

MZ-6, SMC A 28/2,8, Fuji Sesia 100. Schronisko Łomniczka w Karkonoszach
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
A tu z nikona LS-2000:
http://dan.kom.pl/pentaxclub/ls_2000_test.jpg

Powodzenia w uzyskaniu czegos takiego z plaszczaka za 400 PLN :-P

Kto ma kase, niech kupuje LS-50 poki mozna go dostac...

Ja niestety znwou musze odlozyc zakup, bo kasa poszla w sprzet studyjny :-/
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dan napisał/a:
Kto ma kase, niech kupuje LS-50 poki mozna go dostac...
- sam bym chyba kupil - wlasnie tylko do malego obrazka.... :roll: ale kasy szkoda troche....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach