dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
pasy na skanach z kolorowego negatywu
Juz kiedys o tym pisalismy, ale chyba nikt nie podal rozsadnej przyczyny. Mam Minolte Dual III i skanujac 'rzadkie' negatywy kolorowe, wychodza wyrazne pasy wzdluz skanu. Wczesniej zauwazylem to tez na partiach bezchmurnego nieba dobrze naswietlonych negtywow. O co tutaj chodzi? Na negatywach cz-b ani na slajdach nie ma zadnych pasow, nawet po ostrym rozjasnieniu.

dz.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzerry, - alkos cos o tym pisal....
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Mam Minolte Dual III i skanujac 'rzadkie' negatywy kolorowe, wychodza wyrazne pasy wzdluz skanu


Żółte są i jakby bardziej "plamiste" niż "pasiaste"?
Jesli tak to niestety - ten typ tak miewa.

Jesli to wyrazne, ostro zarysowane waskie paski, wyczysc dokladnie (!) ramke na negatywy, a szczególnie szczeline do kalibracji.


[edit] aha - u mnie te zolte pasy to tylko w przypadku "gestych" neg. kol.... dziwne... zapodasz sampelka fullsize? :-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
U mnie też pojawiały się (na Umaksie) przy bardzo gęstych negatywach - wzdłuż kierunku skanowania (czyli po dłuższym boku) taki gradient zanikający ku środkowi kadru.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
nie chce mi sie wrzuca calych sampli, ale tutaj macie zmniejszony wycinek kadru. Wyglada na to, ze to pierwszy przypadek. szajse.



dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
hmmm... nie wiem.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
hej Dz.
z tym się nie da nic zrobić, mam to samo b.rzadko ale się pojawia.
niezależnie od tego jaki negatyw ani jak naświetlony, raz wyskoczyło na slajdzie nawet..
ale z tego co pamiętam to zdażyło mi się 2 razy (klatki) , mniej więcej na c.a.200 rolek więc chyba nie ma się czym przejmować w ogóle :)
i pojawiało się nie zaleznie od programu którym skanowałem, i na sterowniku minolty/vuescana(o ile to ma jakiekolwiek znaczenie) . pozostaje wziąść klonowanie w łapke i wyczyścić
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
oooo matko ... Alkos czegoś nie wie :shock: ... czas umierać :roll: :cry:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a mi to poprostu przypomina to co sie dzieje na silnie wzmocnionych matrycach i po wyciaganiu z cieni....
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Odgrzewam temat. Zeskanowalem czysta klatke i wyglada na to, ze albo tak juz jest, albo mi skaner pada. Fakt, ze na pierwszy rzut oka dostalem piekna czarna klatke. Jednak gdy na maksa rozjasnilem, to mi wychodzi cos takiego:

http://www.strawberryfields.pl/002_.jpg

Kurde, nie zauwazylbym pewnie tego, gdyby nie ten pieprzony kalendarz adwentowy i pomysl na zdjecia po zmroku bez swiatlomierza na przeterminowanym NPZ 800, podczas gdy po zmroku ja potrafie patrzec tylko czarno-bialo. :evil:

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Chyba tez tak mam w kolorze, jak bardzo przywale kanalami. Jak bardzo rozjasniles?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
ak bardzo rozjasniles?
Na maksa.

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Na maksa.


Za godzine bede skanowal klisze, to sprawdze jak u mnie.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
I wszystko jasne. VUESCAN SUCKS!!!!!! Przekopalem internet i natrafilem na post jednego uzytkownika, ktory skarzyl sie, ze w Vuescanie ma banding, a w sofcie Minolty nie. Od ponad dwoch lat siedze na linuksie, wiec nie bylo mi dane tego sprawdzic. W koncu sie przemoglem i zainstalowalem windowsa. I co? Stal sie cud. Na sofcie Minolty piekne niebieskie niebo i zadnego zoltego syfu. W Vuescanie oczywiscie to samo. Tak to jest jak soft pisze jeden czlowiek. No nic, sprobuje mu przypisac buga, moze cos z tym zrobi....

dz.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzerry, - super ze masz rozwiazanie.....
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
I wszystko jasne. VUESCAN SUCKS!!!!!! .


hej, ty masz III czy IV minolte ?

bo u mnie się to b.rzadko pojawiało.. ciekawe do czego to zależy..
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
guerilla napisał/a:
hej, ty masz III czy IV minolte ?
III. Wkurzylem sie, bo mam rolke, gdzie co drugie zdjecie jest z niebem - na niebie zawsze mi to wychodzilo.

dz.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
http://picasaweb.google.p...988272012062194
Skaner to Plustek ST24. Negatyw dość ciemny (nie mam porównania i nie wiem, czy nie za ciemny). Czym to może być spowodowane?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach