dickkett  Dołączył: 18.09.2006

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
dickkett, dzięki za link. Można sobie wyrobić opinię o kierunku obranym przez DPR. Promocja wszystkiego co nie ma lustra, ale za to matrycę FF... się uparli, normalnie :-/

cube007  Dołączył: 12.03.2009
Ryszard napisał/a:
dickkett, dzięki za link. Można sobie wyrobić opinię o kierunku obranym przez DPR. Promocja wszystkiego co nie ma lustra, ale za to matrycę FF... się uparli, normalnie :-/
Nie przesadzaj. 1/3 ich sugestii dotyczy lustrzanek - przy obecnych tendencjach, to całkiem sporo. Jest to jednak zrozumiałe, bo P jest potentatem - 1/4 lustrzanek mających premierę w 2018 to Pentax :mrgreen:

matkus  Dołączył: 12.07.2016
Pentax K1 II według plebiscytu optyczne.pl został lustrzanką roku 2018.
Fakt, że konkurencja była mała, ale jednak :)

Marek  Dołączył: 21.04.2006
matkus, na bezrybiu i rak ryba. Choć taką "nierybę" chętnie bym przygarną. :-)

smigacz74  Dołączył: 03.10.2017
Też stoję przed wyborem zakupu K-1 lub K-1 mark II. Główne zastosowanie to fotografia klubowa, gdzie ze względu na klimat nie zawsze pożądane jest użycie lampy, oczywiście portrety czy dla odstresowania ulica i krajobrazy też będą ;) W głowie już sie jak zawsze mieli od czytania recenzji, w jednej z nich dotyczącej mark II wyczytałem -" Niestety, nasze testy ujawniają, że ten dodatkowy procesor stosuje pełną redukcję szumów do plików Raw, co skutkuje gorszą jakością obrazu niż poprzednika przy wyższych wartościach ISO.".
Jakieś sugestie? Z tego co zaobserwowałem cenowo K-1, koszt około 5,5k bo na rynku już tylko używki a K-1 mark II około 7-8k (czyli na granicy wytrzymałości mojego portfela). Jak zawsze liczę na pomoc i jak dotąd sugestie na tym forum zawsze były przydatne mi w podjęciu ostatecznej decyzji. :) Z góry dziękuję :)

PiotrK.  Dołączył: 30.05.2017
Może poczekać na jakąś promocję? Tyle że Ricoh nie zwykł się chwalić, że jakąś robi i trzeba cały czas śledzić ceny. 2 miesiące temu nabyłem K1-II w cenie nominalnej w zestawie z 2.8 100 macro WR. Promocja trwała chyba 2-3 tygodnie. Czyli obiektyw wart 2.3k był 'za darmo'.

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
smigacz74 napisał/a:
Z tego co zaobserwowałem cenowo K-1, koszt około 5,5k bo na rynku już tylko używki a K-1 mark II około 7-8k (czyli na granicy wytrzymałości mojego portfela)

Nikon ma do 15 sierpnia "natychmiastowy rabat" i nowego D750 możesz kupić za nieco ponad 5 tysięcy złotych polskich. Wiem, nie pomogłem.

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Ja poczekam. Może na święta będzie jakaś akcja dla forumowiczów.

Enzo napisał/a:
smigacz74 napisał/a:
Z tego co zaobserwowałem cenowo K-1, koszt około 5,5k bo na rynku już tylko używki a K-1 mark II około 7-8k (czyli na granicy wytrzymałości mojego portfela)

Nikon ma do 15 sierpnia "natychmiastowy rabat" i nowego D750 możesz kupić za nieco ponad 5 tysięcy złotych polskich. Wiem, nie pomogłem.

Zainteresowany jestem tylko Pentaxem ale dziękuję za info ;)

powalos napisał/a:
Ja poczekam. Może na święta będzie jakaś akcja dla forumowiczów.

W sensie...?

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Zakupy grupowe.

Ehh.. czyli nikt nie podpowie, która wersja godniejsza uwagi? Czy ta ingerencja w RAW-y w mark II jest tak straszna? Bywa, że ulepszona wersja staje się gorsza, w myśl zasady - jeżeli coś jest dobre, to po co to poprawiać. Miałem nadzieję, że ktoś miał okazję porównać obie wersje ;-)

Michu  Dołączył: 18.04.2006

Screen ze strony Dpreview

Masz również na tej stronie możliwość pobrania RAWów - zarówno K1 jak i Mk II, by samemu ocenić - w każdym teście aparatu, na końcu, w dziale wnioski/conclusion.

Cytat
Michu 
dziekuję za podpowiedź :) zerknąłem na stonkę ale nic nie mogę tam znaleźć. Zerknę jutro ze świeżym umysłem ;) Po obróbce (odszumieniu) RAW z k-1 będę miał porównanie :)

tatizek  Dołączył: 09.02.2010
smigacz74 napisał/a:
Też stoję przed wyborem zakupu K-1 lub K-1 mark II. Główne zastosowanie to fotografia klubowa, gdzie ze względu na klimat nie zawsze pożądane jest użycie lampy

Jeśli głównie fotografia klubowa to potrzebny zapewne AF działający szybko i pewnie w słabym oświetleniu i jak najlepsza jakość przy wysokich ISO. Ja dwa lata używałem K-1, a od ponad roku K-1 mark II. Nie robiłem większych testów porównawczych, trochę pobawiłem się porównaniami AF i tymi wyższymi ISO. Moje spostrzeżenia są takie, że K-1 mark II ma nieco szybciej i pewniej działający AF-S, szczególnie w słabym oświetleniu. To ciekawe bo w recenzjach raczej się wspomina o poprawieniu AF-C, co jest faktem. Niemniej dla mnie ważniejsze jest poprawienie szybkości AF-S co zresztą znajduje potwierdzenie w testach na Pentax Forums. Także celność AF wydaje się nieco lepsza i prawie w ogóle nie mam teraz problemów z nieostrymi zdjęciami. A jeśli się trafiają to raczej z mojej winy. Co do wysokich ISO to jest i lepiej i gorzej :) Wydaje mi się, że nieco lepiej są usuwane szumy ale tracimy lekko na ostrości i detalach. Są to jednak różnice minimalne, widoczne tylko przy maksymalnym powiększeniu, w normalnych warunkach nie do zauważenia. Wydaje mi się też, że to lepsze usuwanie szumów ma wpływ na lepsze oddanie kolorów ale to też są bardzo subtelne różnice. Można pogrzebać w przykładach w recenzji na Pentax Forums W mark II rozszerzono zakres ISO do 819200 ale wątpię by ktoś tego chciał użyć na serio.

smigacz74 napisał/a:
portrety czy dla odstresowania ulica i krajobrazy też będą

W tych zastosowaniach ponownie nieco sprawniejszy autofokus pomoże przy portretach, szczególnie w połączeniu z HD D-FA 50mm f/1,4 daje zachwycające rezultaty. Także w fotografii ulicznej i tu może się też sprawdzić lepszy AF-C. Natomiast w krajobrazach może znaleźć zastosowanie Dynamic Pixel Shift Resolution, czyli możliwość wykorzystania Pixel Shift Resolution w zdjęciach z ręki. Usprawniono też usuwanie poruszających się elementów, które dawały brzydkie efekty na K-1 przy Pixel Shift. Oczywiście nie jest idealnie ale znacznie lepiej. Wadą może być natomiast większe zużycie baterii
Nie wiem czy te zalety usprawiedliwiają wyższą cenę, no ale teraz K-1 to już chyba tylko z drugiej ręki i zapewne na kończącej się gwarancji, a K-1 mark II można kupić nowy i z pełną gwarancją i co też wpływa na cenę.

Dzień dobry :-) W końcu w domu i nareszcie mogę odpisać :-)
tatizek, dziękuję za odpowiedź, jeszcze w hotelu mając dostęp do netu przeczytałem twoją odpowiedź i bardzo Ci dziękuję. Właśnie o taką opinię chodziło :-)
tatizek napisał/a:
Jeśli głównie fotografia klubowa to potrzebny zapewne AF działający szybko i pewnie w słabym oświetleniu i jak najlepsza jakość przy wysokich ISO.

tatizek napisał/a:
Także celność AF wydaje się nieco lepsza i prawie w ogóle nie mam teraz problemów z nieostrymi zdjęciami. A jeśli się trafiają to raczej z mojej winy. Co do wysokich ISO to jest i lepiej i gorzej :) Wydaje mi się, że nieco lepiej są usuwane szumy ale tracimy lekko na ostrości i detalach. Są to jednak różnice minimalne, widoczne tylko przy maksymalnym powiększeniu, w normalnych warunkach nie do zauważenia.

- strazł w 10-ke :-) O te informacje właśnie mi chodziło ;-)
Byłem nastawiony na zakup nowego mark II ale chwile po twoim poście znalazłem to:
https://allegro.pl/oferta/pentax-k-1-mark-ii-body-128gb-gwarancja-8309490448
.... i stałem się posiadaczem Pentax K-1 mk II :-o
Oczywiście pojawiły sie kolejne problemy :-P CS 6 nie obsluguje plików RAW i czy warto do k-1 inwestować w 40 LTD pod APS-C, 70-ka sie sprawdza a kasy na tą chwilę mało :-P
Jeszcze raz dziękuję za pomocną opinię.

mirekin  Dołączył: 03.12.2008
Wszystko zależy od ilości obiektywów, które posiadasz i ich jakości. K-1 można ustawić tak, by po podłączeniu cropowego obiektywu automatycznie przełączył się zakres na APS-C. Ja korzystam zarówno z obiektywów FA na małym obrazku i DA pod cropa.

smigacz74 napisał/a:
CS 6 nie obsluguje plików RAW

Próbowałeś z DNG?
mirekin napisał/a:
K-1 można ustawić tak, by po podłączeniu cropowego obiektywu automatycznie przełączył się zakres na APS-C. Ja korzystam zarówno z obiektywów FA na małym obrazku i DA pod cropa.

To działa tylko z obiektywami pentaksowymi. Niektóre DA można używać na FF.

mirekin napisał/a:
K-1 można ustawić tak, by po podłączeniu cropowego obiektywu automatycznie przełączył się zakres na APS-C.

mirekin, chodziło mi o obiektywy DA, które kryją pełną klatkę, tak, wiem - mniejsze pole obrazowania przez co większe zniekształcenia na brzegu kadru ;-) . Ponoć limitedy DA bez problemu kryją FF, jak wynika z postów innych użytkowników a i plastikowa DA 35-ka i 50-ka, to ponoć odświeżone formuły starych obiektywów, kryjące pełną klatkę. Posiadam Da 70 Ltd i obiektyw daje radę na małym obrazku ale jestem na razie w fazie testów :-D Aparat odebrałem wczoraj wieczorem od kolegi, na adres którego został dostarczony.
plwk napisał/a:
Próbowałeś z DNG?

plwk, spróbowałem teraz, działa :-) Dziękuję za podpowiedź ;-) Tylko obawy, DNG ponoć cięższy i nie przenosi formatu zapisu obrazu w pliku obrazu, jak doczytałem na naszym forum ;-) Czyli za kazdym razem czeka mnie walka z B&W nawet jezeli puszka zrobi to dobrze?

smigacz74 napisał/a:
Ponoć limitedy DA bez problemu kryją FF

Tylko 70.
https://www.pentaxforums....ots-thread.html

Skocz do: