Janusz
Pozdrawiam
6x6 - 24x36 - FF - malutki dron
K10D + Tamron 17-50mm F2.8 IF + Sigma 105mm f2.8 EX DG Macro + Pentax 18-55 3,5-5,6 AL + Metz 48 AF-1
www.morawiec.info Fotografia Zbliżeniowa
Janusz
bojan napisał/a:"Kalibracja wykonywana jest w aparacie. Nie wykonuje jej się w obiektywie
bojan napisał/a:Po 40 dniach udało mi się z kimś tam skontaktować i dziś otrzymałem maila :
bojan napisał/a:czy prawdziwe jest twierdzenie serwisu, że nie kalibruje się obiektywów?
Pozdrawiam
6x6 - 24x36 - FF - malutki dron
K10D + Tamron 17-50mm F2.8 IF + Sigma 105mm f2.8 EX DG Macro + Pentax 18-55 3,5-5,6 AL + Metz 48 AF-1
www.morawiec.info Fotografia Zbliżeniowa
Królestwo za jedno zdjęcie! @czarnobialestudio
Niestety serwis Apollo to porażka. Dla nich lepiej jest powiedzieć że się nie kalibruje bo wtedy mają mniej roboty w okresie gwarancyjnym. Co innego np. Sigma która oficjalnie informuje że obiektywy można kalibrować i faktycznie je kalibruje. Nie ingeruje w korpus ale w obiektyw! I to na 100% programowo.plwk napisał/a:bojan napisał/a:czy prawdziwe jest twierdzenie serwisu, że nie kalibruje się obiektywów?
To zależy od konstrukcji obiektywu. Dla konstrukcji czysto mechanicznych jak DA 35/2.4 nie da się go skalibrować. Jego działanie, jeśli nie został źle złożony, zależy wyłącznie od body.
Ty i Apollo nie macie racji. Dlaczego? Wyjaśnienie poniżej.Grzechotnik napisał/a:Apollo ma rację.
Obiektywów się nie kalibruje - bo pod tą nazwą rozumie się tylko takie ustawienie obiektywu by ostrzył na nieskończoność. Nie da się konstrukcji obiektywu zmienić tak by zmienić mu parametry optyczne - bo to byłoby równoznaczne z błędnym złożeniem szkła.
Chciałbym napisać że masz rację ale niestety popełniłeś mały błąd polegający na uproszczeniu. Mały błąd ale bardzo istotny. Otóż czujnik AFa jest dość mocno rozbudowany włącznie z tym że ma dodatkowe soczewki, bardzo ważne mikropryzmaty a często nawet jeszcze jedno lustro.Grzechotnik napisał/a:Problem tkwi po stronie korpusu.
Światło wpadające przez obiektyw ma trzy drogi
- pierwsza w kierunku czujnika AF, położonego pod lustrem - jego część przechodzi przez lustro i skupia się na czujnika AF
- druga odbija się od lustra, i generuje obraz na matówce, a przechodząc przez matówkę w kierunku wizjera po drodze wpada w czujnik światłomierza
- trzecia droga - na wprost za lustrem czyli na matrycę.
Z tego powodu który opisałem powyżej te trzy drogi nie są równe czyli droga światła do czujnika AF jest zazwyczaj dłuższa. W dodatku zmienia się układ optyczny dla czujnika gdyż do soczewek obiektywu dodają się soczewki czujnika. W efekcie aby ustawienie ostrości przebiegało poprawnie obiektyw musi podawać do korpusu specjalny parametr czyli korektę czasem nazywaną "offset AF". W dodatku zoomy podają ten parametr inny dla każdej ogniskowej.Grzechotnik napisał/a:Wszystkie trzy drogi powinny być RÓWNE, a wzajemne ułożenie matówki i czujnika AF względem matrycy idealne.
Hmmm.Grzechotnik napisał/a:W porządnym obiektywie nie ma praktycznie możliwości złego jego złożenia, bo tubusy są metalowe, a drobnozwojowe śruby szkła soczewki nie zgniotą ani tubusu nie wgniotą. Ale w dobie plastikowych cudeniek za kosmiczne pieniądze, z plastikowymi tubusami, gdzie soczewka jest dociskana plastikowym "czymś" przykręconym trzema śrubkami, źle złożyć szkło nie jest problemem - stąd owe "kalibrowanie obiektywu".
Bingo! Taka informacja czyli korekta jest przekazywana do korpusu jak napisałem wyżej ale nie wynika ona z braku powtarzalności konstrukcji czy montażu szkieł ale z innej drogi optycznej do czujnika a innej do matrycy i ta korekta musi ją zniwelować.Grzechotnik napisał/a:Kolejna sprawa w nowych szkłach - to dane o obiektywie które odczytuje korpus - jeśli wśród nich jest zaszyta jakaś korekta co do ostrości ustawionej przez czujnik AF (a w niektórych szkłach tak jest) to teoretycznie wystarczy jakieś tam dane podmienić, problem w tym, iż dowodzi to tylko niepowtarzalności konstrukcji i montażu szkieł i ich gównianej konstrukcji.
Producent tego nie trzyma w tajemnicy tylko nasz kochany polski dystrybutor.Grzechotnik napisał/a:Producent zaś takich szkieł informacje o tym co w nich zmajstrował trzyma niczym tajemnicę wojskową.
A stare pleśniaki mają AF?Grzechotnik napisał/a:I dlatego nie rozkręcam i nie naprawiam plastikowego szmelcu - bo to jak mebel z Ikei raz złożyć i najlepiej nie ruszać. A stare pleśniaki można rozbierać kilkadziesiąt razy i składać ponownie bez żadnej szkody.
Janusz
ZbyszekB napisał/a:
Grzechotnik napisał/a:
I dlatego nie rozkręcam i nie naprawiam plastikowego szmelcu - bo to jak mebel z Ikei raz złożyć i najlepiej nie ruszać. A stare pleśniaki można rozbierać kilkadziesiąt razy i składać ponownie bez żadnej szkody.
A stare pleśniaki mają AF?
A7lll
PRACTICE MAKES PERFECT!
rey napisał/a:
Czyli zużycie układu ruchomych elementów lustra również wpływa na pracę AF?![]()
MZ-5N|K-5"|K100DS|X10
FA43|FA24-90|FA100-300|F28|F24-50|F70-210|DA18-135|DA14|Jupiter K 135/3.5|SB-24|
VW Kafer 1200/68'
plwk napisał/a:bojan napisał/a:czy prawdziwe jest twierdzenie serwisu, że nie kalibruje się obiektywów?
To zależy od konstrukcji obiektywu. Dla konstrukcji czysto mechanicznych jak DA 35/2.4 nie da się go skalibrować. Jego działanie, jeśli nie został źle złożony, zależy wyłącznie od body.
Nie karm problemu - sam zdechnie
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme created by opiszon, powered with Bootstrap and VanillaJS.
Strona używa plików cookie. Jeśli nie zgadzasz się na to, zablokuj możliwość korzystania z cookie w swojej przeglądarce.
my.pentax.org.pl