Janusz
Pozdrawiam
6x6 - 24x36 - FF - APS-C - malutki dron
K10D + Tamron 17-50mm F2.8 IF + Sigma 105mm f2.8 EX DG Macro + Pentax 18-55 3,5-5,6 AL + Metz 48 AF-1
www.morawiec.info Fotografia Zbliżeniowa
Janusz
bojan napisał/a:"Kalibracja wykonywana jest w aparacie. Nie wykonuje jej się w obiektywie
bojan napisał/a:Po 40 dniach udało mi się z kimś tam skontaktować i dziś otrzymałem maila :
bojan napisał/a:czy prawdziwe jest twierdzenie serwisu, że nie kalibruje się obiektywów?
Pozdrawiam
6x6 - 24x36 - FF - APS-C - malutki dron
K10D + Tamron 17-50mm F2.8 IF + Sigma 105mm f2.8 EX DG Macro + Pentax 18-55 3,5-5,6 AL + Metz 48 AF-1
www.morawiec.info Fotografia Zbliżeniowa
Królestwo za jedno zdjęcie! @czarnobialestudio
Niestety serwis Apollo to porażka. Dla nich lepiej jest powiedzieć że się nie kalibruje bo wtedy mają mniej roboty w okresie gwarancyjnym. Co innego np. Sigma która oficjalnie informuje że obiektywy można kalibrować i faktycznie je kalibruje. Nie ingeruje w korpus ale w obiektyw! I to na 100% programowo.plwk napisał/a:bojan napisał/a:czy prawdziwe jest twierdzenie serwisu, że nie kalibruje się obiektywów?
To zależy od konstrukcji obiektywu. Dla konstrukcji czysto mechanicznych jak DA 35/2.4 nie da się go skalibrować. Jego działanie, jeśli nie został źle złożony, zależy wyłącznie od body.
Ty i Apollo nie macie racji. Dlaczego? Wyjaśnienie poniżej.Grzechotnik napisał/a:Apollo ma rację.
Obiektywów się nie kalibruje - bo pod tą nazwą rozumie się tylko takie ustawienie obiektywu by ostrzył na nieskończoność. Nie da się konstrukcji obiektywu zmienić tak by zmienić mu parametry optyczne - bo to byłoby równoznaczne z błędnym złożeniem szkła.
Chciałbym napisać że masz rację ale niestety popełniłeś mały błąd polegający na uproszczeniu. Mały błąd ale bardzo istotny. Otóż czujnik AFa jest dość mocno rozbudowany włącznie z tym że ma dodatkowe soczewki, bardzo ważne mikropryzmaty a często nawet jeszcze jedno lustro.Grzechotnik napisał/a:Problem tkwi po stronie korpusu.
Światło wpadające przez obiektyw ma trzy drogi
- pierwsza w kierunku czujnika AF, położonego pod lustrem - jego część przechodzi przez lustro i skupia się na czujnika AF
- druga odbija się od lustra, i generuje obraz na matówce, a przechodząc przez matówkę w kierunku wizjera po drodze wpada w czujnik światłomierza
- trzecia droga - na wprost za lustrem czyli na matrycę.
Z tego powodu który opisałem powyżej te trzy drogi nie są równe czyli droga światła do czujnika AF jest zazwyczaj dłuższa. W dodatku zmienia się układ optyczny dla czujnika gdyż do soczewek obiektywu dodają się soczewki czujnika. W efekcie aby ustawienie ostrości przebiegało poprawnie obiektyw musi podawać do korpusu specjalny parametr czyli korektę czasem nazywaną "offset AF". W dodatku zoomy podają ten parametr inny dla każdej ogniskowej.Grzechotnik napisał/a:Wszystkie trzy drogi powinny być RÓWNE, a wzajemne ułożenie matówki i czujnika AF względem matrycy idealne.
Hmmm.Grzechotnik napisał/a:W porządnym obiektywie nie ma praktycznie możliwości złego jego złożenia, bo tubusy są metalowe, a drobnozwojowe śruby szkła soczewki nie zgniotą ani tubusu nie wgniotą. Ale w dobie plastikowych cudeniek za kosmiczne pieniądze, z plastikowymi tubusami, gdzie soczewka jest dociskana plastikowym "czymś" przykręconym trzema śrubkami, źle złożyć szkło nie jest problemem - stąd owe "kalibrowanie obiektywu".
Bingo! Taka informacja czyli korekta jest przekazywana do korpusu jak napisałem wyżej ale nie wynika ona z braku powtarzalności konstrukcji czy montażu szkieł ale z innej drogi optycznej do czujnika a innej do matrycy i ta korekta musi ją zniwelować.Grzechotnik napisał/a:Kolejna sprawa w nowych szkłach - to dane o obiektywie które odczytuje korpus - jeśli wśród nich jest zaszyta jakaś korekta co do ostrości ustawionej przez czujnik AF (a w niektórych szkłach tak jest) to teoretycznie wystarczy jakieś tam dane podmienić, problem w tym, iż dowodzi to tylko niepowtarzalności konstrukcji i montażu szkieł i ich gównianej konstrukcji.
Producent tego nie trzyma w tajemnicy tylko nasz kochany polski dystrybutor. Producent nie udostępnia narzędzi do samodzielnej zmiany "offsetu AF" więc nie chwali się taką możliwością. Powinien to robić serwis który powinien umożliwić kalibrację obiektywu. Dodam że programową kalibrację w obiektywie robi Sigma, Tamron, a nawet Sony. Canon i Nikon pewnie też ale nie mam tej informacji potwierdzonej.Grzechotnik napisał/a:Producent zaś takich szkieł informacje o tym co w nich zmajstrował trzyma niczym tajemnicę wojskową.
A stare pleśniaki mają AF?Grzechotnik napisał/a:I dlatego nie rozkręcam i nie naprawiam plastikowego szmelcu - bo to jak mebel z Ikei raz złożyć i najlepiej nie ruszać. A stare pleśniaki można rozbierać kilkadziesiąt razy i składać ponownie bez żadnej szkody.
Janusz
ZbyszekB napisał/a:
Grzechotnik napisał/a:
I dlatego nie rozkręcam i nie naprawiam plastikowego szmelcu - bo to jak mebel z Ikei raz złożyć i najlepiej nie ruszać. A stare pleśniaki można rozbierać kilkadziesiąt razy i składać ponownie bez żadnej szkody.
A stare pleśniaki mają AF?
A7lll
PRACTICE MAKES PERFECT!
rey napisał/a:
Czyli zużycie układu ruchomych elementów lustra również wpływa na pracę AF?
MZ-5N|K-5"|K100DS|X10
FA43|FA24-90|FA100-300|F28|F24-50|F70-210|DA18-135|DA14|Jupiter K 135/3.5|SB-24|
VW Kafer 1200/68'
plwk napisał/a:bojan napisał/a:czy prawdziwe jest twierdzenie serwisu, że nie kalibruje się obiektywów?
To zależy od konstrukcji obiektywu. Dla konstrukcji czysto mechanicznych jak DA 35/2.4 nie da się go skalibrować. Jego działanie, jeśli nie został źle złożony, zależy wyłącznie od body.
Nie karm problemu - sam zdechnie
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme created by opiszon, powered with Bootstrap and VanillaJS.
Strona używa plików cookie. Jeśli nie zgadzasz się na to, zablokuj możliwość korzystania z cookie w swojej przeglądarce.
my.pentax.org.pl