WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Pentax AF540FGZ II i AF360FGZ II
Uszczelnione lampiony i diodami LED:
http://news.ricoh-imaging...828_004039.html

Czy mi się wydaje, czy w końcu 360 będzie kręciła palnikiem na boki? 8-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
I metalowe stopki mają!
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Ale automatyki już nie ...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Jasiek Matacz napisał/a:
O co chodzi z bezprzewodowym P-TTLem?

1. Aparat mówi: błyskaj na próbę! (za pomocą np. lampy wbudowanej).
2. Lampa "duża" wysyła przedbłysk o znanej mocy.
3. Aparat mierzy światło i dokonuje obliczeń, po czym mówi: teraz błyśnij z mocą X.
4. Lampa błyska z mocą X, a aparat wykonuje zdjęcie.

To tak w skrócie.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Nie rozumiem, jak to nie? Często używałem swojego metza jako drugą lampę na statywie do portretów w domu - bez problemu sterowała nią bezprzewodowo lampa wbudowana w K-7. W specyfikacji nie widzę zmian w trybach pracy i ilości kanałów (ku rozczarowaniu wielu). Czy mówicie o jakimś nowym trybie bezprzewodowym?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Dokładnie, Wireless P-TTL działa od czasów K-10D i AF540FGZ.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Muszę niestety sprostować. :mrgreen: Wireless P-TTL był już w analogowym MZ-S'ie, MZ-6 i *-iście i AF 360FGZ. Jeszcze o cyfrze i AF540 chłopaki w garażu nie myśleli. 8-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
1. Z nowszymi lustrzankami cyfrowymi (tak mniej więcej od K-7) P-TTL został znacznie poprawiony w stosunku do wcześniejszych body.
2. AF540FGZ umożliwia kalibrację do body - ilu marudzących na P-TTL skalibrowało lampę?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
plwk napisał/a:
2. AF540FGZ umożliwia kalibrację do body - ilu marudzących na P-TTL skalibrowało lampę?
Tym kręciołkiem pod naklejką? Ja próbowałem bez jakiś specjalnie udanych efektów. :-/
 

daniel.chojecki  Dołączył: 23 Sty 2011
czy te lampy potrafią błyskać kilka razy mniej więcej tak szybko jak puszka potrafi otwierać migawkę?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
daniel.chojecki napisał/a:
czy te lampy potrafią błyskać kilka razy mniej więcej tak szybko jak puszka potrafi otwierać migawkę?

Jasiek Matacz napisał/a:
wątpię by jakakolwiek lampa dała radę się załadować od 0 do 100% w 1/7s-to chyba praktycznie niewykonalne. Chyba że na 1/x którejś siły błysku błysku(np. 1/6 czy 1/32)

W przypadku automatyki błysku (TTL) rzadko kiedy lampa błyska pełną mocą. Ponieważ pozostały ładunek nie jest tracony (w starych lampach z automatyką była usuwana przez tzw. balast i kondensator musiał od początku być ładowany, obecnie elektronika odcina przepływ prądu przez palnik pozostawiając resztę ładunku na kondensatorze), kolejne błyski mogą być wyzwalane bez konieczności doładowywania kondensatora aż do jego całkowitego rozładowania. Tak więc myślę, a nawet jestem pewien, że przez jakiś czas lampa może "nadążać" za aparatem. Serię np. pięciu zdjęć pod rząd powinna spokojnie wyrobić (z tego, co pamiętam, Canon 430EX tak potrafił).
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Jasiek Matacz napisał/a:
największą bolączką Pentaxa po AFie z którym się uporano była zawsze współpraca z lampami-kiepsko mierzył siłę błysku podobno szczególnie jak złapał kawałek bieli. Czy takie rzeczy można naprawić lepszą konstrukcją lampy albo softem do niej czy wymagają zmiany P-TTLa na coś nowszego? Chodzi mi o to czy jest szansa by poprawili to w nowych lampach bez wymiany P-TTLa który jak widzimy został?

Jak już pisał plwk pisał, wygląda na to, że problemem nie był P-TTL, tylko światłomierze w aparatach. 77 segmentowy światłomierz w K-7 i generalnie agresywniej usawione światłomierze w aparatach z nowymi matrycami rozwiązały problem.
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
Problemem nie jest tyle zasilanie co sam odbłyśnik, który w 540 przy serii potrafił dymić.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Pamiętajcie też że istnieje coś takiego batterypack który to potrafi skrócić czas ładowania jakieś 3 do 4 razy. A w sytuacji gdy nie wykorzystujemy pełnej mocy oznacza to praktycznie można "lecieć" serią z lampą błyskową. Testowałem to kiedyś jak miałem system Sony.
 

daniel.chojecki  Dołączył: 23 Sty 2011
ZbyszekB napisał/a:
A w sytuacji gdy nie wykorzystujemy pełnej mocy oznacza to praktycznie można "lecieć" serią z lampą błyskową.

W pTTL'u steruje wtedy mocą lampy w puszce?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach