malero  Dołączył: 28 Lut 2012
Przejścwka Pentax -> M42, istnieje?
Babcia przy porządkach znalazła u siebie "jakieś dziwne coś" i okazał się to mieszek do macro. Tyle, że na M42.

Czy istnieje jakaś przejściówka żeby do mieszka z M42 podpiąć obiektyw Pentaxa?
Gwint M42 jest mocowany do obudowy na 4 śrubki, przejdzie operacja przeszczepu uchwytu z body PK (Da się go jakoś zgrabnie wyjąć)?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
malero, są przejściówki. Do mieszka możesz użyć najtańszej nawet z kołnierzem. Pzdr.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kup jakieś najtańsze pierścienie makro, np z eltec i zamów u jakiegoś tokarza przejściówkę dopasowującą gwinty do gniazda jak na zdjęciu
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
powalos, Jemu o odwrotną chodziło.
malero napisał/a:
do mieszka z M42 podpiąć obiektyw Pentaxa
Takiej to nie ma.
malero napisał/a:
przejdzie operacja przeszczepu uchwytu z body PK (Da się go jakoś zgrabnie wyjąć)?
Jak to mądrze zrobisz...
 

Ataman  Dołączył: 31 Maj 2006
Ot i ja mam teraz taki problem.
Zachciało mi się extremalnego makro, wyciągnąłem mieszek, wytarłem grubą warstwę kurzu.. Z zamocowaniem mieszka ŁOMO do pentaxa nie ma problemu, przejściówki są, przejściówkę mam. Ale problem jest z zamocowaniem obiektywu do mieszka. Więc wkręciłem Heliosa 44 (zachwalany) no i ptykałem testy.. I co? i kiepsko, ostrość rozmyta nawet w najostrzejszych płaszczyznach. Więc stwierdziłem, że pozostaje tylko wykombinować coś, aby móc zamontować moje makro z PK (tamron 90, cosina 100) do mieszka m42.
Jedynym sposobem jest chyba kombinacja z końcówką tanich pierścieni pośrednich (jak to wyżej plwk sugerował).
Nie mam jeszcze pierścieni, (jeśli je kupię, to raczej tylko w tym celu, jak będę pewny, że uda się toto poskładać) ale wydaje mi się, że są one skręcane (tylko końcówki są PK).
Jeśli tak rzeczywiście jest, to mam pierścień zew/zew m42/49 no i teraz jeszcze należałoby zastosować pierścień wew 49/zew - taki jak w pierścieniach.
I tu prośba do posiadaczy takich tanich pierścieni pośrednich: Jaki tam jest gwint? jakiej średnicy? 52? 55? 58? Bo skłaniam się do tego, że jak to sprzęt foto to i w łączeniu zachowano jakieś standardy foto.
(Czy dobrze to sobie wykombinowałem? )
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ataman napisał/a:
i kiepsko, ostrość rozmyta nawet w najostrzejszych płaszczyznach.
Coś jest nie tak. Sprawdzałeś tego Heliosa z przejściówką na korpusie, bez mieszka ? Jeśli jest w porządku, to i z mieszkiem tez powinno być OK. Sprawdź obiektyw jak wyżej, ewentualnie mieszek z innym M42.
Pierścienie jeśli są skręcane to przeważnie maja gwint M42. Ja bym zastanowił się nad wymianą mocowania na mieszku. Pierścienie z gwintem na obu końcach mieszka typu Łomo są wymienne. Spróbowałbym dopasować mocowanie bagnetowe z jakiegoś zezłomowanego Pentaxa do mieszka. Widząc niektóre ceny pierścieni to może wyjść znacznie taniej.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dada napisał/a:
Pierścienie jeśli są skręcane to przeważnie maja gwint M42.

Te tanie K mają gwint o większej średnicy.
 
Uszak  Dołączył: 05 Maj 2013
A jakby tak gwint odwrotnego mocowania?
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
A ja powiem, że istnieje przejściówka m42->pentax, bo takową posiadam, ale jest na niej gwint m42x1.0. Na Hama ;-) już ją wkręcałem do zenita, do makro właśnie. Kiedyś kupiłem na allegro za bezcen karton szpeju i to tam było, musiałem jedynie dorobić blokadę obiektywu, bo była uszkodzona.
 

Ataman  Dołączył: 31 Maj 2006
plwk napisał/a:
Dada napisał/a:
Pierścienie jeśli są skręcane to przeważnie maja gwint M42.

Te tanie K mają gwint o większej średnicy.


No właśnie, tak to wygląda na obrazku. Tylko pytanie: jaka to jest dokładnie średnica? bo gdyby była typowa to mając już odwrotną redukcje m42/49 to chyba wystarczyłoby dokupić odpowiedniej średnicy coś takiego: http://allegro.pl/redukcj...3702684875.html i za 27+15 +koszty przesyłki mam zestaw.
Oczywiście można kombinować z rozkręcaniem starego body, ale pewnie byłby duży problem z dopasowaniem tego do otworu w mieszku. Ten wyjmowany pierścień ma na obrzeżu stożkowaty rowek...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ataman napisał/a:
Nie mam jeszcze pierścieni, (jeśli je kupię, to raczej tylko w tym celu, jak będę pewny, że uda się toto poskładać) ale wydaje mi się, że są one skręcane (tylko końcówki są PK).

Te tanie obecnie dostępne są właśnie takie.

Ataman napisał/a:
I tu prośba do posiadaczy takich tanich pierścieni pośrednich: Jaki tam jest gwint? jakiej średnicy? 52? 55? 58?

W tych co mam jest chyba M60x1.
 

Ataman  Dołączył: 31 Maj 2006
plwk napisał/a:
W tych co mam jest chyba M60x1.


no t d... zimna bo 60 to nie jest rozmiar fotograficzny i ni ma takich redukcji
 
yrats  Dołączył: 17 Mar 2013
Jeśli wolno nie będącemu Pentaksiarzem (na razie)...
Kolega Uszak słusznie prawi.
Miałem taki mieszek w czasach M42 i używałem to ustrojstwo z odwróconym obiektywem tzn. z redukcją z filtra/M42 (obiektyw po tylnej stronie miał dołączone kable do elektryki).
W tym przypadku dołączenie od strony korpusu nie jest najmniejszym problemem z pomocą zwykłej przejściówki, a po drugiej stronie odwrócony obiektyw czyli redukcja z gwintu filtra na M42. Jedyny dylemat czy gdzieś jeszcze można zdobyć takie przejściówki do odwrotnego mocowania obiektywu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach