Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
Owszem, ale sa pewne "skoki". np z DX na FX czy aktualnie z lustrzanek na bezlustra. Chcą przespać przeskok na bezlustra? To wręcz karygodne w kontekście kondycji spólki.
To nie znaczy że lustrzanki wymra, mój kolejny zakup to raczej jeszcze będzie lustrzanka, ale chyba już wtedy ostatnia.
Ja jestem za tym by marka istniała. Dzisiaj na forum canona gdy mówono o "urodzie" bezlustra Canon R napisałem, że lubię inną stylistykę i na pierwszym miejscu wymieniłem Pentaxa (potem Fuji i Olka)

PS - mam Pentaxa, analoga choć powiedzieć że nim fotografuję to trochę zbyt wiele. Mam.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Jacek_Z napisał/a:
AF lustrzankowy ma sie nijak do tego z matrycy. No chyba, że lustrzankowy w trybie LV. Ale w Nikonie różnica między LV w lustrzance a AF w Z jest gigantyczna.
AF z DSLR dziala na identycznej zasadzie, co PDAF na matrycy w MILC. Jest tak samo szybki. Ten z MILC moze byc dokladniejszy, bo:
a) odchodzi lustro polprzepuszczalne kierujace swiatlo do czujnikow AF i zwiazane z tym niedokladnosci
b) chyba wszystkie MILC z PDAF na matrycy w ostatecznym potwierdzeniu uzywaja AF kontrastowego, zeby ostrosc poprawic na 100%

plwk napisał/a:
i nie ma to żadnego znaczenia.
I dlatego jeszcze siedzi tu tyle osób, chwała za to :-B Mnie osobiście jednak szlag trafia, że Pentax ma w dupie bycie rzeczywistą alternatywą dla kogokolwiek ponad początkującego amatora. Niechby chociaż skupili się na 645 i rynku bardziej pro, ale i tu Fuji jednym korpusem ich praktycznie przegania.
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
bbartlomiej napisał/a:
Jacek_Z napisał/a:
AF lustrzankowy ma sie nijak do tego z matrycy. No chyba, że lustrzankowy w trybie LV. Ale w Nikonie różnica między LV w lustrzance a AF w Z jest gigantyczna.
AF z DSLR dziala na identycznej zasadzie, co PDAF na matrycy w MILC. Jest tak samo szybki. Ten z MILC moze byc dokladniejszy, bo:
a) odchodzi lustro polprzepuszczalne kierujace swiatlo do czujnikow AF i zwiazane z tym niedokladnosci
b) chyba wszystkie MILC z PDAF na matrycy w ostatecznym potwierdzeniu uzywaja AF kontrastowego, zeby ostrosc poprawic na 100%.

No i sam wymieniasz przyczyny dlaczego AF w bezlustrach ma atuty.
Ja dodam podstawową dla mnie sprawę - rozkład punktów az po brzeg kadru. Ja mam tak często (np głowa, kadr cała postać jest poza polami AF) i muszę przekadrować. W lustrzance. W bezlustrze nie.
No i co PDAF, OK, tylko jeśli ono w lustrzance jest, bo w Nikonie w lustrzankach nie ma PDAF. W Pentaksie jest? (sorry, nie wiem).
W Nikon Z AF działa 10x lepiej niż w lustrzankach gdy pracują w LV. pytanie za 100 punktów - dlaczego w lustrzankach nikon nie robi takiego AFu w LV? przez co np odrzuca od siebie osoby filmujące. bezlustro wymusiło by się za to poważnie wzięli.
Pentax nie słynie z super AFu, może ten w bezlustrach się okaże wiele lepszy, tak jak w Nikonie jest lepszy? (niż w LV lustrzanki).
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Jacek_Z napisał/a:

No i co PDAF, OK, tylko jeśli ono w lustrzance jest, bo w Nikonie w lustrzankach nie ma PDAF.

To jaki jest AF w lustrzankach Nikona? Zawsze myślałem, że jak w innych lusterkowcach głównie fazowy.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
AF z matrycy - teoretycznie w 100% dokładny - jako człowiek "techniczny" doskonale rozumiem zasadę działania i przewagę MILC nad DSLR w tym temacie. Tylko dlaczego nadal Optyczni testują celność AF? I dlaczego bezlusterkowce nie osiągają regularnie chociażby 95-procentowej dokładności?
Serio pytam - ani ze mnie fan Optycznych ani fanatyk DSLR.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
tomek_j napisał/a:
To jaki jest AF w lustrzankach Nikona? Zawsze myślałem, że jak w innych lusterkowcach głównie fazowy.
PDAF, ale nie na matrycy tylko w osobnych czujnikach. Jak w większości DSLR. Chyba tylko Canon w DSLR dodaje piksele detekcji fazy na matrycy w swoim Dual Pixel AF.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bbartlomiej, któreś nowe Nikony też. I Pentax K-70, uups :oops:
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ryszard, wow, jestem w szoku prawdę mówiąc ;-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bbartlomiej, na jakim modelu zakończyłeś przygodę z Pentaksem?
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ryszard, k-7, k-x. To nie korpusy były problemem tylko obiektywy, a raczej ich brak i niesamowicie wysokie ceny w stosunku do jakości.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bbartlomiej, ale to przecież prehistoria. Ledwie się załapałeś na pierwszą nowoczesną matrycę w Pentaksie. Teraz być może mógłbyś znowu polubić ten system ;-)

[ Dodano: 2019-01-11, 21:07 ]
To nie jest przekonywanie do powrotu, nic z tych rzeczy. Po prostu "teraz są inne czasy" ;-)
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
bbartlomiej napisał/a:
Ryszard, wow, jestem w szoku prawdę mówiąc ;-)
Hybrid AF, czyli PDAF z matrycy plus CDAF działa w K-70/KP tylko w trybie video (AF-C) i tylko z obiektywami wyposażonymi w silniki PLM lub DC. Do tego działa to tak, ze konkurencja może spać spokojnie ;-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
cube007 napisał/a:
Do tego działa to tak, ze konkurencja może spać spokojnie ;-)
Jeżeli tą konkurencją mają być MILC, to to nie jest problem wyłącznie Pentaksa, tylko ogólnie DSLR - pewnie z pominięciem kilku Canonów wyposażonych w "Dual Pixel AF".
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ryszard, może i prehistoria, ale jeszcze starszy canon 5D, którego używałem ostatnie lata właściwie nie dawał mi powodów do smutku pod kątem czy to AF czy obrazu. Skoro wtedy była taka różnica, to nie wiem czemu teraz miałaby być mniejsza. Jesli to, co napisał cube jest prawna to wciąż mi przykro, że P nie może nadgonic.
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
tomek_j napisał/a:
Jacek_Z napisał/a:

No i co PDAF, OK, tylko jeśli ono w lustrzance jest, bo w Nikonie w lustrzankach nie ma PDAF.

To jaki jest AF w lustrzankach Nikona? Zawsze myślałem, że jak w innych lusterkowcach głównie fazowy.
Jak najbardziej, fazowy, korzystając z tego aparatu jako z lustrzanki. Jest czujnik AF pod lustrem.
W trybie LV nie ma fazowego, nie ma Dual Piksel i tym samym nie ma PDAF.
ale co można zrobić (gdy się postarają) softem, to sie w głowie nie miesci.
Porównajcie bezlustro Nikon Z7 i lustrzankę D850. Fantastyczna, wzorzec wręcz, ale .. nie w trybie LV. Bo wtedy jest mułem, jak wszystkie lustzranki nikona w LV (i w filmowaniu). Tymczasem te samą matrycę (45 mpx) wsadzili w bezlustro Nikon Z 7, ale skoro musi być AF na matrycy, a ten aparat ma konkurować z Canon R i Sony A7 to się postarali, że normalnie nikona poznać nie można. Działa błyskawicznie. Można? Można. Widać czasami dobrze jest jak producent jest do czegoś zmuszony. Olewali AF na matrycy tak długo jak mogli, ale olewać w bezlustrze juz tego nie można było.
Może jakby się zmusiło Pentaxa to by z tego się urodziło coś ciekawego.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Miałem dziś w rękach tego Canona później Nikona Z6 i Sony A7III. Odczucia ma takie, że najbardziej pasował mi Sony A7 bardzo podobny w rękach do analogowego Pentaxa MZ-5/3, później Nikoś i na końcu Canon a w zasadzie to jakoś ten Canon nie pasował.
Ale i tak najbardziej pasuje mi Pentax :mrgreen:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bbartlomiej, chrzanić Pentaksa, chrzanić Canona, oto jest aparat dla Ciebie i Ozzy'ego - Olympus OM-D E-M1X :-)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ryszard, zawiodłem się tą premierą. Znając wszystkie wady matryc 4/3 oczekiwałem, że zawalczą autofocusem na poziomie A9 (w najnowszym firmware) i trochę poprawionymi szumami, skoro marne szanse były na ~25 lub ~30 megapikseli. Dostaliśmy E-M1 mark II w nowym opakowaniu. Lepsza obudowa nie jest warta takiej różnicy w cenie. Nawet nie poprawili EVF...
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bbartlomiej napisał/a:
oczekiwałem, że zawalczą autofocusem na poziomie A9 (w najnowszym firmware)
O właśnie, firmware. Skoro wyciskają do 60fps w trybie seryjnym, to zapewne sprzęt potrafi wiele. Ciekawe, ile jeszcze rezerw odnajdą po stronie programowej? Ze spokojem będę obserwował, konserwując moje małe muzeum ;-)

[ Dodano: 2019-01-28, 20:24 ]
Szumy, megapiksele, EVF - rozumiem, że im lepsze tym lepsze ;-) ale czy po 10 latach rozwoju systemu u4/3 mają jeszcze tyle do poprawienia w tej kwestii? Ostatnio z ciekawości sprawdziłem Olympusy w punktacjach DXO - nie widzę w tych cyfrach jakiegoś dramatu.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ryszard, nie patrzyłem DXO, ale scenka testowa dpreview pokazuje mi, że szumy są gorsze niż w innych, większych matrycach. Strzelam, że są wykonane w gorszej technologii, bo popyt mniejszy niż na APS-C, więc i cena wyższa. Ale tylko gdybam. Faktem jest, że mniejsze piksele szumią bardziej - fizyka.
EVF to akurat kluczowa kwestia dla mnie - nie wyobrażam sobie, że miałbym oglądać jakąś niskoroździelczą protezę po przejściu z OVF. To, co mam w E-M1 mk1 jest niezłe, ale da się lepiej (Panasonic G9, Fuji X-T2 i X-T3 etc.). W E-M1X nic w tej kwestii nie poprawili.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach