Coven  Dołączył: 18 Maj 2019
Pentax O-ME53 - pytania do właścicieli
Mam panowie "tyci" problem z muszlą w K-3. Mam nadmiernie wydzielane sebum w strefie "T" i po dłuższej sesji smaruję nosem po ekranie oraz blokuję poniekąd swobodny dostęp kciuka do pokrętła. Zacząłem więc szukać alternatyw i jedną z takowych wydaje się Pentaxowa O-ME53. Symboliczne powiększenie wraz z winietą, ale ważne, że widać ekran pomocniczy. Jest to dobrej jakości opcja, którą rozważam, jednakże po przeczytaniu paru opinii, nasunęło mi się parę pytań:

1. Korekcja dioptrażu - czy po założeniu takiej muszli zmienia się to ustawienie? W obecnej chwili mam ustawione max na "-", więc jeśli trzeba by było to jeszcze bardziej skorygować, to nie ma już zakresu na ujemnej części.

2. Czy dla osób, kórych również nos wchodził w drogę, jego wysunięcie od płaszczyzny tylnej ścianki jest wystarczające?

3. Słyszałem także o problemach z widocznością na szerokokątnych obiektywach, o co konkretnie chodzi? Będę dosyć często korzystał z Sigmy A 18-35 mm f/1.8

Z góry dzięki za odpowiedzi.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Coven napisał/a:
Korekcja dioptrażu - czy po założeniu takiej muszli zmienia się to ustawienie?

Nie.
Coven napisał/a:
Czy dla osób, kórych również nos wchodził w drogę, jego wysunięcie od płaszczyzny tylnej ścianki jest wystarczające?

Nos nosowi nierówny ;-)
Coven napisał/a:
Słyszałem także o problemach z widocznością na szerokokątnych obiektywach, o co konkretnie chodzi?

Używałem z DA 12-24 i nie zauważyłem dodatkowych problemów, w porównaniu do dłuższych ogniskowych.
 

Coven  Dołączył: 18 Maj 2019
Brakuje mi odległości rzędu 2 mm, aby komfortowo kręcić kółkiem i nie smyrać ekranu "nosaczem tłuściochem", także powinno wystarczyć. Skoro moje obawy zostały rozwiane, można zamówić i przetestować. :-D

Dzięki za szybką odpowiedź. :-B
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Coven, ostatnio na chinskim alli zamowilem muszle z okularem. 1.5 rqzy powieksza. Moze to bylo by rozwiazanie?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Coven napisał/a:
Skoro moje obawy zostały rozwiane, można zamówić i przetestować.
Zamawiaj, zamawiaj. Powiększenie jest niewielkie, ale zauważalne. Winietowania nie stwierdziłem* raczej lekkie "wykadrowanie". Bez O-ME53 można rzucić okiem jednocześnie na całą matówkę i dolny wyświetlacz - z lupką trzeba troszkę zerkać w różne strony. Wykonanie i spasowanie - jak to w oryginalnym akcesorium Pentaksa. Ciasno wchodzi, dobrze się trzyma, plastiki i guma porządne.
Podsumowując: byłem tak zadowolony z zakupu, że dzisiaj mam lupki na obu cyfrowych Pentaksach.

* Dzisiaj do szerokości używam DA21, do niedawna miałem DA16-45 - w obu niczego, co można by nazwać "winietowaniem".

[ Dodano: 2020-01-12, 14:21 ]
Rivelv, ciekawe jak będzie z jakością u Chińczyka. Dużo zapłaciłeś? Oryginał można sprowadzić z Japonii za nieco ponad 100zł - niewiele, ale jednak taniej niż w polskich sklepach.
 

Coven  Dołączył: 18 Maj 2019
Rivelv

Ten Pentaxowy prawdopodobnie będzie najlepszym rozwiązaniem - nie ucina wiele kadru, nie pogarsza jakości wizjera, oddala oko od płaszczyzny tylnej ścianki i jest zarazem na tyle "skromny", że może obędzie się bez ściągania go przy wkładaniu do ciasnej przegrody w plecaku.

Manuala zbyt często nie używam, a tym rzadziej przez OVF, więc znikome powiększenie mi nie przeszkadza (mogłoby wcale go nie być). Ale nie obrażę się za podlinkowanie Twojej muszli i opinii jak dojedzie. :lol:
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Mam to, używam i nie wyobrażam sobie abym mógł na APS tego nie mieć. Jeśli chodzi o nos, to i tak smarować będzie. No cóż, zachciało się syfry i podglądu na żywo, to trzeba teraz ten ekranik szmatką przecierać :evilsmile:
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Mam, używam i chwalę... ale... to "przycięcie kadru" istnieje i może przeszkadzać. Na K-5 jest od zawsze i nie pamiętam stanu sprzed, dopóki w Jacentowie nie wyrwałem komuś K-3II i się mocno zdziwiłem, jak wiele widać na matówce :shock:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
greentrek napisał/a:
to "przycięcie kadru" istnieje

Muszla O-ME53 ma "niski" punkt oczny i dla zobaczenia całego kadru trzeba do niej bardziej docisnąć oko. Faktycznego przycięcia kadru nie ma.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
plwk, fachowo to ująłeś.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Jutro powinienem ogarnąć. Cene i wstepne recenzje. Dzisiaj jeszcze na wyjazdach bez komputera to nie wiem co sie dzieje a pajęczyna na ekranie telefonu wcale nie ułatwia życia
 

Coven  Dołączył: 18 Maj 2019
Parę dni temu dojechała do mnie owa muszla i chciałbym się podzielić wrażeniami po dokładnym porównaniu ze standardową muszą.

Na plus:

+ Powiększenie 1.18x, skromne na papierze, lecz jak najbardziej widoczne
+ Odsunięcie nosa od ekranu i pokrętła nastawczego (dla lewo-okich)
+ Głębsza i mniej sprężysta muszla gumowa od standardowej
+ Dobre dopasowanie do body K3 (wysoki opór przy zakładaniu / ściąganiu)

Na minus:

- Zauważalne przycięcie kadru
- Muszla wystaje na tyle mocno, że przy noszeniu na pasku z lekką stałką, lub odkładaniu do plecaka może przeszkadzać i / lub szybciej się zużywać.
- Stosunek cena / możliwości

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw zdecydowałem się na... jej zwrot. Wydawało mi się przed zakupem, że wymienione wady (których się spodziewałem) będą mniej znaczące i ku mojemu zdziwieniu okazało się, że mają największą wagę. Moje oczy są nieuzbrojone, a zatem mam możliwość przysunięcia oka jak najbliżej się tylko da, mimo tego przycięcie kadru było na tyle widoczne, że trzeba robić okiem "rundkę dookoła muszli" aby wszystko ogarnąć. To w połączeniu z miernym, acz widocznym powiększeniem zadecydowało za pozostaniu przy mniej męczącą muszlą standardową. Przy odpowiedniej wprawie na standardowej udaje mi się uniknąć kontaktu nosa z ekranem, więc jak "wymasteruję" tę umiejętność, to raczej przy niej pozostanę.
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Obraz przycina jak oko nie ogarnia powiększenia.... W moim przypadku nie wyobrażam sobie jak mogłem wcześniej bez tej muszli funkcjonować ;-) Zawsze przechodzi na najnowsze body, które posiadam :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Coven napisał/a:
Zauważalne przycięcie kadru

Trzeba mocniej docisnąć oko i się "rozejrzeć".
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
plwk, możemy sobie pisać o niskim punkcie ocznym itp. a niektórym i tak będzie przycinać. No. :lol:
plwk napisał/a:
Trzeba mocniej docisnąć oko
A potem oko fioletowe, kumple pytają:
- Co ty, stary, biłeś się?! :shock:
- A nie, tylko robiłem zdjęcia Pentaksem i za mocno przycisnąłem :-/
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Ryszard napisał/a:
- Co ty, stary, biłeś się?!
- A nie, tylko robiłem zdjęcia Pentaksem i za mocno przycisnąłem

Migawka klasnęła i odbiło jak sztucerem z lunetą... :evilsmile:
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Zbynio napisał/a:
Migawka klasnęła i odbiło jak sztucerem z lunetą... :evilsmile:
W instrukcji muszli pewnie jest napisane "proszę nie przyciskać za mocno pozostałego oka" :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach