Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
plwk, nie martw się, uległo przedawnieniu ;-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Wygląda na to, że nawet kolor da się łatwo opanować... Jestem w szoku! :shock:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bardzo ładnie :-B
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Ryszard, to jest slajd?
Ze slajdami nie miałem problemu. Balans bieli i podstawowe, automatyczne poprawki. Przy ORWO trochę więcej, ale z NIKiem dało rady.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
No właśnie nie, negatyw. Stąd moje zdziwienie ;-)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Fajny ten Korex. Są też "nasi". Faktycznie jest podobny wątek.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Ryszard napisał/a:
No właśnie nie, negatyw.

No to dawaj jak odwracasz.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
rychu, prawdę mówiąc dzisiejsza próba z kolorem "sama wyszła". Maskę negatywu odjąłem sobie od razu aparatem - robiąc balans bieli na maskę właśnie. W ten sposób dostałem "poprawny kolorystycznie" negatyw. W RT znalazłem funkcję dekodowania RAWa, która traktuje plik wejściowy jako negatyw i automatycznie go odwraca. I było prawie gotowe. Pipetą złapałem balans bieli na pomniku, na krzywej ekspozycji skorygowałem jasność i kontrast, na koniec mały kop suwakiem kontrastu i nasycenia i koniec.
Jak dokończę sprzęt (bo cały czas podświetlam prowizorycznie na kawałku białej pleksi) i przećwiczę jeszcze raz metodę, to przygotuję jakiś mini poradnik. Daj trochę czasu. Rozwój wypadków wyprzedził moje oczekiwania. ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
Maskę negatywu odjąłem sobie od razu aparatem - robiąc balans bieli na maskę właśnie.

To jest właśnie ten błąd o którym napisałem, że zrobiłem błąd w opisie. Maskę powinno się odjąć a nie ustawiać na niej balans bieli.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Źle robiłem, ale jak zrobiłem! ;-)
Ryszard napisał/a:
Jak dokończę sprzęt (bo cały czas podświetlam prowizorycznie na kawałku białej pleksi) i przećwiczę jeszcze raz metodę, to przygotuję jakiś mini poradnik. Daj trochę czasu.
Tego będę się trzymał. Coś fajnego mi wyszło, ale być może przypadkiem. Poćwiczę i wrócę z konkretem, dającym powtarzalne/przewidywalne wyniki.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Cytat
Źle robiłem, ale jak zrobiłem!

Istotnie, ważny wynik.
Pamiętam, jak za młodego, maluch nie chciał mamie odpalić, zamieniłem bieguny akumulatora i poszedł. Elektrycy kręcili głowami :mrgreen:
Zrobiłem kilka prób odwracania. Z PS dupa, bo nie czyta DNG. XnView jako tako wsadowo. Najlepiej DxO11 ale tylko RAW, na jpg szkoda czasu. Główny problem, to balans, a maski nie potrafię odejmować, nie widzę takiego narzędzia.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Z PS można pewnie obejść problem nieczytania DNG. Wykorzystać TIFy i działać na warstwach. Nie powinno być strat.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
rychu, JacekK, za dużo kombinowania - ja będę się trzymał Raw Therapee. Wciąga DNG bez problemu, nie interesuje się balansem z aparatu, odwraca bardzo sprawnie bez pytań o maskę i jakieś nad nią czary-mary. To naprawdę działa. Przynajmniej na tym jednym zdjęciu, które wczoraj zeskanowałem Kaiksem. Dajcie czas, będę próbował dalej.
rychu napisał/a:
zamieniłem bieguny akumulatora i poszedł
Rewelacja! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Ryszard, co film, to maska. Że Tobie się udało, nie oznacza, że będzie tak łatwo innym. Ale próbować trzeba. Dzisiaj instaluję RT.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
I mam, ale przytłacza mnie ten program. Nie znalazłem tej funkcji co czyni cuda jak na zdjęciu Ryszarda,
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Po prawej stronie, gdzie są zebrane wszystkie narzędzia, jest też zakładka RAW (przedostatnia, powinna wyskoczyć po skrócie Alt+r). Tam są zebrane ustawienia obróbki RAW, Bayery, Foveony, demozaikowania itp. Przy końcu listy jest "Film negative" - tę funkcję trzeba włączyć. Ma też parę suwaczków i pipetkę do pobrania charakterystycznych punktów obrazka. Tam poszukaj.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Pozostałem jednak przy DxO11. RAW z K3II/K5II z funkcją "odwracanie", balans bieli pipetką z perforacji, jeśli jest możliwość to z obrazka. Prostowanie, kadrowanie, korekta jasności. Na koniec "prokontrast" i gra gitara. Gra o ile jest dobra jakość kliszy. Fantastycznie wychodzi kolorystyka na Reali, Agfa Optima. Pozostałe jeszcze jak dobrze wywołane akceptowalne. Ale dużo mam dziwnych barwowo.
Do porównania klisza z 2001 roku:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja bym jednak spróbował odjąć maskę, choćby w GIMP-ie i dopiero potem odwracać. Wtedy te dziwne barwowo mogą się okazać poprawnymi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach