slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
incosgnitos,
Dzięki wielkie za Twoją pomoc, bo o wielu rzeczach nie wiedziałem. Owszem liczyłem na budżet 4k, ale jak przeglądałem rynek, to jednak w przedziale do 5k jest większy wybór konfiguracji z RAM 32GB, chociaż nie wiem czy dla RT i DT 16GB RAMu nie wystarczy. Zastanawiam się nad https://www.x-kom.pl/p/10...00m-165hz.html, bo dobry CPU, GPU i matryca z pokryciem 100% sRGB (jest wersja i z 32GB) , tylko czy nie będzie to przerost formy nad treścią w stosunku do moich potrzeb.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Generic, zwiększ tekst, chłopie :-)
slwk2020 napisał/a:
Z tego co się przeszkoliłem na forum i w internecie, prawie (a to duża różnica) wiem co wybrać, tylko obawiam się dedykowanej grafiki ze względu na głośną pracę układu chłodzenia i temperaturę, a indywidualna konfiguracja laptopa jest niemożliwa, no i budżet.
4..5 tysięcy powiadasz? Popatrzyłbym na poleasingowe stacje robocze. Mam Precisiona M4700 - z RT daje radę, IPS FullHD, hałasu karty graficznej nie zauważyłem, a dzisiaj kosztowałby na pewno poniżej dwójki. Zatem masz w zasięgu nowsze, lepsze, lżejsze maszyny - tyle, że używane.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Ryszard napisał/a:
Generic, zwiększ tekst, chłopie

Ale ja zwykle za cicho mówię.
I nikt nie zauważa.
Kontynuuje widocznie w internecie.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Ryszard napisał/a:
Generic, zwiększ tekst, chłopie :-)
slwk2020 napisał/a:
Z tego co się przeszkoliłem na forum i w internecie, prawie (a to duża różnica) wiem co wybrać, tylko obawiam się dedykowanej grafiki ze względu na głośną pracę układu chłodzenia i temperaturę, a indywidualna konfiguracja laptopa jest niemożliwa, no i budżet.
4..5 tysięcy powiadasz? Popatrzyłbym na poleasingowe stacje robocze. Mam Precisiona M4700 - z RT daje radę, IPS FullHD, hałasu karty graficznej nie zauważyłem, a dzisiaj kosztowałby na pewno poniżej dwójki. Zatem masz w zasięgu nowsze, lepsze, lżejsze maszyny - tyle, że używane.

Były różne wersje Precisiona M4700. Jaką masz konfigurację CPU, GPU, RAM.
Może faktycznie temat do przemyślenia.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
i7-3740QM, 16GB RAM, AMD Radeon HD 7700M
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Ryszard,
Dzięki, poszukam, ale nie znam dobrego sprzedawcy sprzętu polizingowego. Może jakieś namiary.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
slwk2020 napisał/a:
nie znam dobrego sprzedawcy sprzętu polizingowego

AMSO
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Tak! :idea:
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
slwk2020 napisał/a:
Może jakieś namiary.

nie wiem czy dobry, ja kupiłem od nich Thinkpada i nie narzekam, wiem że parę osób jeszcze kupiło i też było ok raczej wszystko.
www.rnew.pl
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
plwk, Ryszard, Arti,
Dzięki za podpowiedź.
Może faktycznie lepiej pójść w tym kierunku (stacji roboczej) niż gamingowego laptopa.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
slwk2020, w takim razie nowy Mac Mini z prockiem M2 wychodzi jeszcze taniej i wydajniej ;-) , chyba, że chcesz starą stację roboczą, która przy obecnych cenach prądu przepali Ci 1/4 wartości takiego Maca w rok. Ktoś tu wyżej pisał, że RT jest do ściągnięcia. Trzeba sprawdzić.
Pamiętaj, że przy stacji roboczej, potrzebujesz też tego nieszczęsnego ekranu, który będzie dobrze wyświetlał kolory. To też koszt.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Diesel musi dymić. Jak depnę to ekranu nie widać :lol:
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
bbartlomiej,
Mac Mini z RAM 24 GB, SSD 1TB, to ok. 8 299,00 zł plus monitor - dziękuję, ale energia jest na razie tańsza :-P , ale dzięki za propozycję. Nie zarabiam na fotografii, więc mimo wszystko byłoby to dla mnie zbyt duże obciążenie finansowe no i przesiadka na nowy system.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
slwk2020, nie potrzebujesz 24GB ram w procesorach M o ile nie składasz filmów pewnie w 6k lub 8k. 8GB RAM wystarczy do obróbki zdjęć, podstawowa wersja kosztuje 3499zł - ok 256GB dysku może nie jest zadowalające, ale taniej kupić szybki dysk na Thunderbolta. Ludzie biorą na zapas 16GB RAM i w sumie niewiele to im zmienia.
Nie namawiam, tylko wydawanie choćby i 1k PLN na workstację z intelem 3-ciej generacji w obecnym czasie, to nie ma za wiele sensu. Trzymaj się raczej współczesnych konstrukcji.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bbartlomiej, moja stara i7-ka to był przykład. Nikt tu nie namawia na lapka za tysiąc :-)

p.s. Kończąc temat poleasingowych stacji roboczych Dell Precision, dzisiaj do kupienia model 7530 / i5-8400H / 32GB / 1TB SSD / FHD 15,6" za około 3 tysiące. Zostanie jeszcze kasa na rozszerzoną gwarancję i dobry monitor czy inne przydasie.
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
Ja mam służbowo dell'a XPS z OLED od 3 lat. Wypaleń na matrycy nie ma. Pokrycie kolorów i praca ze zdjęciami na nim to przyjemność. Ale to inny budżet.
Dobrze że mogę go używać trochę jak prywatny sprzęt.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
bbartlomiej napisał/a:
8GB RAM wystarczy do obróbki zdjęć

Pewnie tak, tylko ten wewnętrzny opór, żeby w 2023r kupić komputer z 8 GB ramu, którego nie da się później dołożyć. Nawet jeżeli niby wystarczy. Przynajmniej na dzień dzisiejszy.
A z drugiej strony opór przed dopłaceniem 1200zł (1/3ceny!) za dodatkowe 8GB.

Bo 256GB na system i aplikacje to luz + szybki dysk zewnętrzny.

Nie ma lekko z tymi produktami Apple'a.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Generic, no nie ma, tez wolalbym 16GB w standardzie na Chrome + 50 zakladek ;-) , ale z tego co ludzie pokazuja, to i RAM i dysk sa na tyle szybkie, ze nawet jak musi swappowac, to tego nie czuć. Pomaga tez, ze RAM jest zespolony z CPU/GPU.
Rowniez wole sprzety z wymiennymi bebechami, ale obecnie jakbym mial kupic nowego laptopa, to Air wychodzi najtaniej i najsensowniej. Jakbym nie mial desktopa, to siedzialbym wlasnie na Mini. To jest szok, ze mozna polecac Apple jako najsensowniejszy wybor w dzisiejszych czasach, gdy zawsze sie przeplacalo.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
bbartlomiej napisał/a:
ale obecnie jakbym mial kupic nowego laptopa, to Air wychodzi najtaniej i najsensowniej.

Chwila, chwila. Jak to "najtaniej"? Z M1 startuje od 5800zł, no ale bleh. Więc z M2 zaczyna się od 7000zł. Za 7 to już można powybrzydzać w innych ofertach.
Co do "sensowności" to można dywagować. Ale z ceną to niezbyt.
O ile w przypadku tego Mini za 3500 to jeszcze można dumać - bo bo porównanie M2 do reszty przy tej cenie zachęca.

Ja dopiero co kupiłem laptopa. Nie żeby mi był jakoś specjalnie potrzebny, ale odkąd chromebook się zestarzał to odczułem brak czegoś małego, lekkiego z dobrą baterią.
I padło na <1kg HP 13" z Ryzenem 5 5600u za 3000zł. No i ma 16GB ramu i 500GB dysku. Wg. testów pokrywa 100 sRGB , 69% AdobeRGB i 73% P3. I ma 450nitów jasności
Jak by miało to mieć jakieś zadatki na edycję foto-video to Macbook bez wątpienia lepszy ekran ma. Ale źle nie jest.
Jak chodzi o wydajność to też na pewno nie było by co porównywać, zwłaszcza w kwestii GPU, bo CPU tak czysto benchmarkowo to niby podobnie. Ale optymalizacje-sracje itd... Ale jeżeli to foto/video nie ma być ultra prioryetetm (i tak by musiał być większy monitor do tego) to ni hu hu dopłata 4000zł nie wydaje się zasadna.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Tym bardziej że za te 4k można kupić świetny monitor na lata który zostanie na kilka wymian laptopów.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach