Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
szybkiparowoz napisał/a:
Wczoraj w nieodległym sklepie ze starzyzną (...) kupiłem "Vietnam Inc." Philip'a Jones'a Griffiths'
Oficjalnie hejtuję :-) Jak można takie rzeczy pisać ludziom w żywe oczy? U mnie na starociach to najwyżej stare przeźrocza i porno z kucykiem, a u Ciebie porządne albumy za 1 euro.
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Kytutr napisał/a:
Oficjalnie hejtuję

Przyjmuję na klatę.
I uśmiecham się od u. do u. z satysfakcją.
Ha, lekko nawet triumfalnie :-)
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
pozazdrościć :roll:
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
To i ja zaproponuję coś w temacie, a konkretnie dwie propozycje.

Pierwsza to album zawierający fotografie prezentowane na Trzeciej Światowej Wystawie Fotografii „Droga do raju” (albo „W drodze do raju”, ang. The Path to Paradise) zorganizowanej przez Karola Pawka w 1973 roku. Wydanie zagraniczne, ale „spolszczone” poprzez usunięcie oryginalnej okładki i oprawienie w szarą tekturę z tytułem w naszym języku.

O wspomnianej wystawie rzadko (a może nawet wcale) się nie mówi, a szkoda. Podobna jest w formie do The Family of Man Steichena, też zawiera fotografie przedstawiające życie ludzi nadesłane przez autorów z całego świata (również z Polski), jednak są one bardziej szorstkie, dramatyczne, okrutne.

Cytat
Steichen patrzy na ludzi przyjaźnie, jest humanistą, zaś Pawek z okrucieństwem sadysty. I jeden i drugi widzi ludzkie cierpienie. Steichen współczuje mu, zaś Pawek patrzy na autentyczny dramat z zaciekawieniem, jak na okrutny film kryminalny. (W. Dederko)

Album (tak, jak zapewne wystawa) podzielony jest na następujące części: 1. W drodze, 2. Ziemia i ziemianie, 3. Piekło, 4. Nadzieja na życie wieczne, 5. Przekonania polityczne, 6. Zamożne społeczeństwo, 7. Kryzys ludności, 8. Tłumy, 9. Zniszczenie środowiska, 10. Konflikt ras, 11. Agresja, 12. Katastrofy, 13. Śmierć, 14. Wszyscy chcą czerpać z życia jak najwięcej, 15. Eskapizm, 16. W otoczeniu tradycji, 17. Indywidualne rozwiązania, 18. Otoczenie, 19. Klatka, 20. Emancypacja uciemiężonych, 21. Emancypacja kobiet, 22. Emancypacja dzieci, 23. Emancypacja młodych, 24. Emancypacja ciała, 25. Swoboda przemieszczania się, 26. Rozwój komunikacji, 27. Rozwój solidarności i integracji, 28. W drodze

Drugą proponowaną przeze mnie pozycją jest „Samo życie. Album fotografii reporterskiej” wydany w 1971 roku nakładem Wydawnictw Artystycznych i Filmowych. Wydawnictwo zawiera fotografie autorstwa czołówki polskich fotoreporterów prasowych tamtych czasów pracujących dla Centralnej Agencji Fotograficznej. A co one przedstawiają? Sytuacje codzienne i oficjalne uroczystości, wydarzenia sportowe i zabawy dzieci, ludzi znanych i zupełnie anonimowych, ich radości i dramaty, wielkie budowy i wielkie katastrofy, jednym słowem, zgodnie z tytułem, samo życie.

Poniżej słowo wstępu:

Oba wydawnictwa polecam!
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
A najlepsze na koniec: jest to pierwsze amerykańskie wydanie z 1971 roku, a ja zapłaciłem za tę książkę... 1 euro (!).

:-x
 

IrekM  Dołączył: 23 Sty 2011
Może to nie jest typowy album (a szkoda - bo chętnie bym kupił), ale też warte obejrzenia:

http://polona.pl/item/35860523/0/

Cytat
1956 rok. W ramach międzynarodowej współpracy badawczej, w której udział bierze 67 krajów z obu stron żelaznej kurtyny, na Spitsbergen wyrusza polska ekspedycja. Rok później nad Zatoką Białego Niedźwiedzia powstanie polska stacja polarna.
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Andrzej Tobis
"A-Z. Słownik ilustrowany języka niemieckiego i polskiego"
Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Warszawa 2014
ISBN 978-83-62418-39-8

Rzecz wydana już jakiś czas temu, ale na forum nie było chyba o tej książce i całym projekcie żadnej wzmianki. A szkoda, bo "Słownik" naprawdę warty jest uwagi. Niniejszym nadrabiam zaległości.

Punktem wyjścia dla autora jest stary, wydany w roku 1954 w NRD obrazkowy słownik niemiecko-polski; projekt Tobisa jest niejako nowym spojrzeniem na nieodległą przeszłość i naszą polską teraźniejszość przez pryzmat tej zapomnianej, nikomu dziś niepotrzebnej książki. Specyficzny, silnie zideologizowany dobór haseł starego słownika (do tego często nieporadnie przełożonych z niemieckiego na polski) oraz równie specyficzny zmysł obserwacji i bardzo-mi-odpowiadające poczucie humoru A. Tobisa (w myśli, mowie i uczynku*) dają razem bardzo, bardzo ciekawe połączenie.

Raz po raz sięgam po tę książkę i zapuszczam się w bliskie geograficznie**, ale prawie zupełnie mi obce mentalnie rejony nowej-starej Polski. Oczywiście nie każdy zaakceptuje próbę pokazania naszej rzeczywistości poprzez wyabstrahowanie z niej elementów dziwnych, często wręcz kuriozalnych - brak tu kluczowego dla wielu odbiorców parametru "ładności", którego nie rekompensuje element (pozornej) "fajności" tych obrazów. Tak, Polska, który wyłania się ze zdjęć Tobisa jest jest jeszcze mniej "ładna" niż na fotografiach Wiecha ("W poszukiwaniu diamentów"). Mi bardzo takie subiektywne spojrzenie odpowiada. Polska... Najpiękniejsza wariatka***. Polecam!

Cały projekt w wersji cyfrowej dostępny jest tutaj.

Więcej o "Słowniku" na stronie culture.pl i Fotopolis.

*Książka oprócz głównej części ilustracyjnej zawiera sporo tekstów, w tym kilka rozmów z autorem oraz (momentami błyskotliwych) opisów prac, które drukowane były wcześniej w rozmaitych periodykach. Chociażby dla tych tekstów warto kupić książkę, bo internetowa odsłona projektu ich nie ma.
**Wszystkie zdjęcia programowo wykonane są na terytorium Polski, większa ich część na Śląsku - to może być dodatkowy atut dla silnej forumowej grupy pentaksiarzy z tego rejonu.
***"Najpiękniejsza wariatka" - to, niestety, nie ja, tylko Michał Olszewski u Wiecha.


Kilka moich ulubionych haseł-tablic:

 

deepee  Dołączył: 28 Cze 2011
szybkiparowoz, bardzo ładnie opisane.
Dzięki za polecenie albumu przy wcześniejszej okazji w innym miejscu ;-) .
Borowik szatański wymiata.

Sam wspomnę o innym ciekawym tytule wydanym w minionym roku, który też w ciemno można polecić każdemu zainteresowanemu fotografią: http://www.press.pl/newsy...rafow-prasowych
Książkę podzielono na kilka rozdziałów/tematów, np. "Świat mamony", "Wodzowie" (to o politykach). W każdym rozdziale znajdziemy przynajmniej kilka reportaży, które oczywiście odnoszą się w jakiś sposób do tematu nadrzędnego. Dużo dobrego dokumentu traktującego zarówno o sprawach małych, lokalnych, wręcz osobistych, jak i tych z pierwszych stron gazet.
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Dzięki - za akapit pierwszy, a zwłaszcza drugi, bo nie znałem tej książki. Piwa lać! :-B
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008

Vladimír Birgus, Bangkok, 2017

A ja sobie zamówiłem Katalog /album wystawy Vladimír Birgus /Fotografia 1972-2017, prezentowanej w Muzeum Śląskim w dniach 25.03.2017 – 03.09.2017 roku.
Cytat
Tekst: Danuta Kowalik-Dura, Adam Mazur.
Format 287 x 240 mm, 204 strony, oprawa twarda, papier powlekany, matowy, ilustracje czarno-białe i kolorowe, tekst w języku polskim i angielskim, rok wydania 2017.

Był ktoś może na tej wystawie ?
 

deepee  Dołączył: 28 Cze 2011
Dokładnie rok od ostatniej rekomendacji, również tym razem polecę coś patriotycznego ;-) i przyswajalnego dla szerokiego kręgu zainteresowanych fotografią dokumentalną:
- "W poszukiwaniu diamentów" Tomasza Wiecha; http://www.tomaszwiech.com/
- "Ojczyzna" Macieja Rawluka; http://www.rawluk.pl/ksiegarn2.htm
Obydwie książki charakteryzuje podobne podejście do rejestrowania polskiej rzeczywistości - nieco refleksyjne, ale równocześnie nie pozbawione ironii.

 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
M.W napisał/a:
Był ktoś może na tej wystawie ?
Byłem i album kupiłem :)
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Kolejna pozycja (Where I Find Myself by Joel Meyerowitz) na mojej półce :-P

 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008


Co tak tu cicho. Już nikt nie kupuje albumów tylko sprzęt foto :-/ :?: Udało mi się kupić album "Trent Parke Minutes to Midnight" (nakład wyczerpany).
Tu recenzja.

Dlaczego warto kolekcjonować albumy fotograficzne
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
M.W, mam i bardzo sobie chwałę ten album.
Ostatnio zakupiłem Sztuka Fotografii - almanach 30 lecia okręgu świętokrzyskiego 1978-2008 oraz Nur - zapiski afgańskie Moniki Bułaj.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat

https://www.youtube.com/watch?v=covNCJU8ej0

Josef Koudelka to gigant fotografii. Wstęp do albumu Czesław Miłosz.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat

https://www.youtube.com/watch?v=LE3Se15a64g

Zapytany, jaką dałby radę początkującym, mając za sobą 60 lat kariery, odparł: - Zapomnij na chwilę o wszystkim, czego nauczyłeś się na temat fotografii i po prostu rób zdjęcia. Fotografuj wszystko, co przyciągnie twoją uwagę. Nie zatrzymuj się, żeby pomyśleć.
 

deepee  Dołączył: 28 Cze 2011


Fotografie Harry'ego plasowałbym gdzieś pomiędzy stylem dokumentalnym i abstrakcyjnym. Mam tę książkę od jakiegoś czasu i jest jedną z tych, do których najczęściej wracam.
Ulubiony kadr ze środka:

 

deepee  Dołączył: 28 Cze 2011
Świeży nabytek od kolegi Marcina Urbanowicza: "Dzień dobry, Polsko".
Jest trochę klasycznej Nowej Topografii, trochę heheszek z polskiej rzeczywistości. Trafi się jeden czy drugi decydujący moment.
Jest sporo zabawy kompozycją, chociaż w pojedynczych przypadkach nieco przekombinowanej, jak na mój gust.
Edytowała Joanna Kinowska.
Materiału jest sporo - ponad 100 zdjęć.
Artykuł o książce na Fotopolis: Urbanowicz
Instagram autora: https://www.instagram.com/prowincjonalny_fotograf/


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach