raver  Dołączył: 25 Lis 2008
Super A - problem ze światłomierzem
Hej!
Wygląda na to, że mój SuperA nie naświetla prawidłowo zdjęć (niedoświetlana).
Do body podpięty jest 40mm (DA).

Zmierzyłem prąd w bateriach i obie wskazują 1,499V wiec to raczej nie jest problem baterii.

Porównałem pomiar ze wskazaniami cyfrowego body i wskazania w SuperA są zwykle o 2-3 blendy niżej (underxposure).

Czy jest cos co mogę jeszcze sprawdzić "chałupniczo"?

I kluczowe pytanie - czy da się to naprawić czy raczej muszę zacząć się rozglądać za "nową" puszką?

Z góry dzięki za wszelkie sugestie!
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
raver, nie porównuj z "cyfrówką" tylko z jakimś dobrym światłomierzem. Poza tym dokładnie, który to 40mm DA ?

 
raver  Dołączył: 25 Lis 2008
SMC Pentax DA 40mm f/2.8

Porównałem jak na razie z poniższymi i w porównaniu z nimi, niedoświetla 1-3 blendy :(
- K3 (różny metering)
- MZ7 (różny metering)
- pomiar światła aplikacja w telefonie

Niemniej zauważyłem ze wskazania potrafią się zmienić w momencie robienia zdjęcia...

Juz nie wiem co o tym myśleć
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
powalos napisał/a:
Poza tym dokładnie, który to 40mm DA ?

raver napisał/a:
SMC Pentax DA 40mm f/2.8

Pewnie chodzi o to czy to był naleśnik 40Ltd czy "ultranaleśnik" 40XS
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
A czy to ma jakieś znaczenie, Ltd czy XS? Chyba nie powinno? :->

Super A robi się już stary - a mój ME-Super potrafi zrobić dyskotekę diodami światłomierza, co teoretycznie oznacza słabą baterię, ale w praktyce starzejące się powierzchnie styków różnych elementów. Pokręcę nastawą czułości, korekcji, trybami aparatu e'voila! Chodzi jak nówka. Może Twojego pleśniaka dopadło to samo?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Przecież ten obiektyw nie ma pierścienia przysłon to z Super A tylko na pełnym otworze
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
powalos, ten aparat już da radę. Z obiektywem DA powinien obsłużyć P i Sv.

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rzeczywiście w tych trybach powinien działać. Jeszcze jedno pytanie: czy ten obiektyw kryje "pełną" klatkę ?
 
raver  Dołączył: 25 Lis 2008
To przykład, klisza to Vision3 i widać ze mocno wyciągane.. :(
Słuszny trop, żeby przeczyścić styki. Dzięki!

Jak na mój gust to 40mm 2.8 DA Ltd ładnie kryje pełna klatkę :)

 
raver  Dołączył: 25 Lis 2008
Moj zestaw z Super A prezentuje się prawie tak samo dobrze ;)

 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Fotos spoko. Zestaw klasa!
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
powalos napisał/a:
Przecież ten obiektyw nie ma pierścienia przysłon to z Super A tylko na pełnym otworze
Ale wtedy Super A by prześwietlał, a raver, pisze, że niedoświetla.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
teta, dlaczego miałby prześwietlać ? Przecież dobierałby czas do pełnego otworu.
 
raver  Dołączył: 25 Lis 2008
Wymieniłem baterie na nowe, przetarłem styki, dodatkowo je odgiąłem żeby lepiej dociskały baterię ale nadal brakuje jednej blendy w porównaniu zarówno z MZ7 jak i z cyfrówką K3..
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
powalos napisał/a:
teta, dlaczego miałby prześwietlać ? Przecież dobierałby czas do pełnego otworu.
Tak jakoś założyłem w pierwszym porywie, że chodziło o tryb preselekcji przysłony, a wątpiłem też, aby Super A obsługiwał ustawianie przysłony z korpusu. [/b]raver, Różnica jednej działki wydaje mi się normalna. Kompatybilność wsteczna starszych obiektywów z lustrzankami cyfrowymi jest mocno iluzoryczna. Sam walczyłem kiedyś z prześwietlaniem większości korpusów cyfrowych od K10 począwszy z obiektywami manualnymi. Im większą wartość przysłony się ustawi, tym większe prześwietlenie. W końcu dałem sobie spokój i uznałem, że tak to już jest. Zrobiłem sobie ściągawkę dla korekcji ekspozycji i na tym koniec. Dodam jeszcze, że prześwietlenie o 1 ev obserwowałem też z niektórymi obiektywami z pozycją A. Nie zdziwił bym się gdyby podobne zjawisko występowało w sytuacji odwrotnej, tzn. stary korpus nowoczesny obiektyw.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach