roodakroofka  Dołączył: 18 Wrz 2007
  Samsung, Sigma i niedoswietlanie
Witam,

Od pazdziernika uzywam Samsunga GX-1L (+kitowy obiektyw) z lampa Sigma EF-500 DG ST. Zauwazylem na zdjeciach robionych z lampa dziwny objaw:
wg histogramu wszystkie zdjecia sa niedoswietlone. Niezaleznie czy zrobie zdjecie z wbudowana lampa, czy z Sigma - efekt wychodzi taki sam. Histogram przesuniety jest w lewo i wskazuje niedoswietlenie od 1 do 0,5 dzialki. Czasami nawet bardziej. Rozumiem, ze lampa doswietlajac pierwszy plan nie doswietla tla ale latwiej bym sie z tym efektem pogodzil w przypadku lampy wbudowanej, ale co z ta Sigma?
Zdjecia z zewnetrzna lampa robie ustawiajac palnik ku gorze. Mam zamontowany bialy kartonowy odblysnik.
Czy robiac djecia ze swiatlem odbitym/rozproszonym powinienem jakos kompensowac odbicie/rozproszenie zwiekszajac sile blysku (zwiekszajac in plus sile blysku z poziomu menu aparatu)? Chyba to nie ma wiekszego sensu, bo w ksiazkach wspominaja raczej o dodatkowym zredukowaniu sily blysku, ale moze Sigma jak to mowia "nie daje rady"?

I jeszcze jeden problem - jak dobrac iso do zdjec z lampa?
Wydawalo mi sie, ze jezeli lampa nie doswietla tla, to musze robic zdjecia z wyzszym iso, zeby cokolwiek bylo widac w tle. Ale zarowno przy iso 800 jak i przy 400 wychodza mi na zdjeciach nie fajne szumy, szczegolnie paskudne w przypadku fotografowania ciemnych garniturow/marynarek. Czy jest jakas polecana wartosc iso dla zdjec z lampa?

Pozdrawiam z Krakowa:
Bogdan
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
roodakroofka napisał/a:
wg histogramu wszystkie zdjecia sa niedoswietlone.

Czy zdjęcia także są niedoświetlone, czy tylko tak wygląda na histogramie?
 

roodakroofka  Dołączył: 18 Wrz 2007
Teoretycznie na monitorze wszystko wyglada znosnie, ale wystarczy takie zdjecie dac do labu i wywolac bez wprowadzania korekty. Wtedy widac dokladnie niedoswietlenie - nawet pierwszy plan jest ledwo widoczny.

Ale obrobka takiego niedoswietlonego zdjecia:
1. Wywolanie RAWa w Digimax Master (soft Samsunga) z korekta (staram sie nie wyciagac wiecej niz max. 2 dzialki)
2. Wyrownaie poziomow i kontrastu w Photoshopie
3. Usuniecie wspomnianych szumow w Noisware

w rezultacie daje calkiem akceptowalne zdjecie. Jednak takie "wyciaganie na sile" zdjec jest dla mnie niezadowalajace - mam wrazenie, ze kazde zdjecie przy pomocy wspomnianego softu jest poprostu reanimowane.
Mam porownanie do zdjec z pleneru robionych bez lampy- te z lampa wygladaja jak "dzielo" totalnego fotolamera. Ale moze to jest wlasnie problem? ;)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
No to dziwne - zaraz się pewnie wypowiedza koledzy.
A w międzyczasie - wrzuć może jakieś takie zdjęcie z lampą, żebyśmy mogli pooglądać.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
roodakroofka, trochę obok tematu - jeśli przeszkadzają Ci szumy na ISO 400, to albo masz walnięty aparat, albo padłeś ofiarą choroby o nazwie "Pixelosis Digitalis", która objawia się oglądaniem z wielką uwagą zdjęć w powiększeniu 100% i szukaniu dziury w całym :evilsmile:

No, chyba, że mówisz o ISO 400 wyciąganym o dwie działki, wtedy masz ISO 1600 jak ta lala.

Jeszcze jedna możliwość - chodzą słuchy, że soft Samsunga jest totalnie do niczego w porównaniu z pentaxowym PPL-em. Spróbuj użyć jakiejś darmowej wołajki, np Silky Pix lub RAW Therapee - tylko uwaga, w RAW Therapee przy zdjęciach z wyższym ISO najlepiej wyłączyć wyostrzanie, bo masakrycznie wyciąga szumy właśnie.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
roodakroofka, koniecznie wstaw jedno/dwa zdjęcia.

Zwykle, ale nie zawsze przy odbijaniu światła lampy od sufitu trzeba dać korekcję około + 0,3 do +1, czasami więcej - z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że wpływ na wprowadzaną korektę ma zastosowany/lub nie rozpraszacz.

Cytat
Czy jest jakas polecana wartosc iso dla zdjec z lampa?
Nie ma.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
jeżeli na twoim monitorze jest ok a lab bez korekcji daje b.ciemne zdjęcia,
to masz tylko jedno wyjście:
SKALIBROWAĆ ekran i znaleźć lab który udostępnia profile icc.

i z górki na pazurki.

a niedoświetlanie pentaxów (tzn wiem że k10d to robi) z lampą w sufit jest znane, korekcje na plus na maksa trzeba dawać a jakby co to ociupnike z rawów się ciągnie i jest ok (mówię o P-TTL'u)
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
Re: Samsung, Sigma i niedoswietlanie
roodakroofka napisał/a:

Ale zarowno przy iso 800 jak i przy 400 wychodza mi na zdjeciach nie fajne szumy, szczegolnie paskudne w przypadku fotografowania ciemnych garniturow/marynarek.


te szumy z lampą czy bez lampy? coś się pogubiłem - chyba dla mnie czas lulu
jeśli bez to jakie masz czasy przy iso 800? wygląda mi że mówisz o wyjątkowo ciemnych sytuacjach i długich czasach. wtedy szumy się zwiększają.
 

roodakroofka  Dołączył: 18 Wrz 2007
Swego czasu robilem zdjecia klasycznym aparatem i bardzo lubilem film Ilford Delta 400. Podobalo mi sie wlasnie jego ziarno. Na odbitkach 20x30 szumy z aparatu wygladaja naprawde niefajnie - wiec to chyba rzeczywiscie jest jakis problem techniczny.
Gdybym przejmowal sie bardzo szumami, to pewnie bysmy na tym forum nie rozmawiali, bo pod wplywem goracych dysput w Internecie wybralbym aparat innego producenta ;)
Ale jak wspomnialem na szumy dotychczas patrzylem jak na ziarno i nie bylo problemu. Do czasu kiedy na zdjeciach zrobionych na weselu wszelkie garnitury nie wyszly tragicznie... Zreszta nie tylko garnitury.
Sprobuje pojsc Twoim tropem bEEf i wywolac RAWy w innym programie, bo tego nie probowalem.
Co do zalaczenia zdjecia, to musze jakies reprezentatywne "wyprodukowac".
Czy bedzie dobrze jesli zalacze oryginalnego PEF-a oraz 8 bitowego wywolanego TIFFa?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
niedoświetlanie pentaxów (tzn wiem że k10d to robi) z lampą w sufit jest znane, korekcje na plus na maksa

Czy chodzi Ci o sufit w hali ludowej? :-P Bo jesli nie, to troche lipa z ta korekcja "na maksa" :shock:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:
guerilla napisał/a:
niedoświetlanie pentaxów (tzn wiem że k10d to robi) z lampą w sufit jest znane, korekcje na plus na maksa

Czy chodzi Ci o sufit w hali ludowej? :-P Bo jesli nie, to troche lipa z ta korekcja "na maksa" :shock:


no nie dokońca, mi dziad niedoświelta konsekwentnie i daje na max w menu aparatu :)
w takim standardzie polskie 2,8metra.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
roodakroofka napisał/a:
Na odbitkach 20x30 szumy z aparatu wygladaja naprawde niefajnie - wiec to chyba rzeczywiscie jest jakis problem techniczny.

Chyba tak.
roodakroofka napisał/a:
Czy bedzie dobrze jesli zalacze oryginalnego PEF-a oraz 8 bitowego wywolanego TIFFa?

Będzie super, o to chodzi :-) Wywołany może być nawet jpg w wysokiej jakości.
 

roodakroofka  Dołączył: 18 Wrz 2007
Samber - chodzi mi o zdjecia Z LAMPA. Miejsce zdjec: duze powierzchniowo sale domu weselnego. Sciany rozne ale sufity biale. Do sufitu 3,5 m.
Para mloda byla tradycyjnie po duzej dawce wrazen ;) wiec proba zrobienia zdjecia z lampa na wprost podkreslilaby jedynie ich zmeczenie. Wiec robilem wszystko z lampa skierowana ku gorze (nachylenie ok 60 stopni) liczac na odbicie z bialego kartonika (i choc troche od sufitu). Poniewaz nie wiedzialem jak lampa doswietli tlo (pierwsza w zyciu zewnetrzna lampa blyskowa, jakis tydzien po kupnie), to wymyslilem sobie czas 1/60 - zeby miec nieporuszone, ale w miare widoczne tlo. Przewidywalem jego niedoswietlenie, ale zapomnialem, ze wszystko to czego matryca nie zobaczy to wymysli ;)
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
roodakroofka, p-ttl ma jeszcze jedną cechę, jeżeli spotka na swojej drodze coś białego (np. ślubna suknia, na weselach dość często spotykana), to stara się za wszelką cenę zdjęcia nie prześwietlić. Skutek jest taki: jest białę, więc jest jasno, więc potrzeba mało światła.
Ktoś (paweł1967???) już taką sytuację opisywał
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Mam podobne problemy ze swoją lampa (TUMAX) opisane w innym wątku.
Zganiałem winę na TUMAX’a ale widzę że problem pojawia się też tutaj z SIGMĄ czyli zgodnie z opisem roodakroofka lampa zdjęć niedoświetla. Najlepiej wrzuć jakieś przykładowe zdjęcia, które pokażą jak to wygląda naprawdę.
Dochodzę do wniosku że w przypadku światła odbitego lampę najlepiej ustawić w tryb ręcznego ustalania siły błysku kilka próbnych strzałów żeby dobrać moc lampy i tyle. W moim przypadku dla ISO 200 przysłony 5.6 moc lampy to zazwyczaj pełna moc lampy i wtedy zdjęcia wychodzą poprawnie naświetlone i nie trzeba zbyt mocno ciągnąć w Psie.
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
spróbuj tym sposobem zrobić fotki w kosciele..... zapewniam że młoda para Cie powiesi jak zobaczy zdjęcia...... Niestety PTTL ma swoje wady i trzeba się nauczyć je omijać a czasem wykorzystać... inna sprawa że denerwuje mnie jak idę na ślub a gość wali lampą po oczach ludzi w pierwszych ławkach albo świadkom..... lepiej zainwestować w stofen, odbicie od ścian w kościele ma sens tylko na wysokim iso i to jeszcze jeśli w kościele są białe ściany i sufit.... Przykre ale prawdziwe.... :(

Podstawowa sprawa to doświadczenie i znajomość sprzetu i jego możliwości.... Ale wielu brakuje tego podobnie zresztą jak mi, jeszcze wiele muszę się nauczyć.. :)

Pozdrawiam
 

roodakroofka  Dołączył: 18 Wrz 2007
Witam,

Ciezko zebrac sie w tygodniu za hobby, ale udalo sie :D
Czytajac Wasze posty dochodze do wniosku, ze bledow moglem popelnic duzo i mogly
sie one nalozyc.

Na stronie:

http://my.opera.com/RoodaKroofka/blog/

znajduje sie plik SG1L0749_hist.zip zawierajacy dwa TIF-y.
Uwag: plik "wazy" prawie 27 MB.

Poniewaz nie mialem jak zdobyc zgody fotografowanych osob na umieszczenie ich
zdjecia w sieci, postanowilem nie zalaczac pliku PEF a wylacznie dwa TIF-y:
ze zrobiona korekta ekspozycji i bez korekty.
Ze wzgledu na prywatnosc zamaskowalem twarze i byla to jedyna ingerencja zrobiona
w Photoshop Elements 2.0 jaka wprowadzilem.
Ale nie o twarze tutaj chodzi, wiec mam nadzieje, ze mi wybaczycie.


SG1L0749.tif
-Digimax Master 1.0: Konwersja RAW -> TIF 8 bit (bez zadnej korekty)
-Photoshop: dodanie maskowania twarzy

SG1L0749_hist.tif
-Digimax Master 1.0: Korekta ekspozycji (EV +1.10)oraz Konwersja RAW -> TIF 8 bit
-Photoshop: dodanie maskowania twarzy


Jezeli po obejzeniu powyzszych zdjec cos Wam przyjdzie do glowy co moglem zepsuc
to piszcie prosze.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
roodakroofka, wrzuć też jpg zrobione z tych tiffów - dla leniwych ;-) .

Edit:
W tych tiffach nie ma exifa.
Obejrzałem zdjęcia - z Twoją lampą wszystko jest OK. Takie niedoświetlenie jest normalne. Tak jak pisałem wyżej - odbijasz od sufitu, ustaw korekcję na +.
Zrób zdjęcie testowe, spójrz na histogram, wprowadź korektę, porównaj efekty.
 

roodakroofka  Dołączył: 18 Wrz 2007
PiotrusP - racja! Bez EXIF malo informacji - ale w nocy wrzucalem te zdjecia :shock: i mi umknelo. Uzupelnie wieczorem.

Ale jedno mnie interesuje - czy taki uciety (z prawej strony) histogram to jest charakterystyczny dla zdjec z lampa?
Czy da sie robiac zdjecie z lampa (pojedyncza, nie mowie o zestawie) uzyskac taki poprawny histogram?

Pzdrawiam:
Bogdan

[ Dodano: 2007-11-20, 10:39 ]
piotr_luk - a czy lampa pracujaca w P-TTL dowiaduje sie o tej bialej sukience robiac przedblysk pomiarowy?
Wlasnie sie zorientowalem, ze na forum byla dyskusja o tych blyskach pomiarowych - a u mnie ich nie ma. Przelacznik na lampie ma 4 pozycje:

Off
P-TTL - automat (na tym robie zdjecia)
Max - blysk na full
Min - 1/16 sily blysku

Jezeli w menu aparatu wlacze redukcje czerwonych oczu to rzeczywiscie - jest przedblysk.
Ale pomiarowych blyskow nie widzialem - jedynie gdy jest malo swiatla, to lampa robi sobie pomiar wlasna wiazka (taka widoczna czerwona siatka).
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
roodakroofka napisał/a:
piotr_luk - a czy lampa pracujaca w P-TTL dowiaduje sie o tej bialej sukience robiac przedblysk pomiarowy?
dokładnie tak. Mój syn ma kurtkę, na której są takie białe elmenty odblaskowe i w tym przypadku pttl nie ma szans, czasami widać tylko te białe paski.
roodakroofka napisał/a:
blyskach pomiarowych - a u mnie ich nie ma
jeżeli robisz w pttl, to muszą być (2 jeden przedbłysk pomiarowy i drugi właściwy) nie ma innej możliwości. Jednak następują tak szybko po sobie, że są prawie niezauważalne. Przy redukcji czerwonych oczu jest zauważalny odstęp między błyskiem pierwszym (ma powiadomić oczka, że za chwilę błyśnie - problem ukrwienia gałek), a następnymi (pomiarowym i właściwym).

[ Dodano: 2007-11-20, 11:10 ]
Zresztą podobnie działają wszystkie "systemowe" ttl-e (p-ttl, i-ttl czy adi): jest wysyłany przedbłysk, którego zadaniem jest analiza ilości światła zastanego, wracając przekazuje te dane do komputera lampy, który określa ile jeszcze tego światła potrzeba i generuje słabszy lub mocniejszy błysk. I to wszystko w ułamku sekundy, bo jak wiemy światło potrafi zaiwaniać dość szybko.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach