Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zmiekczenie swiatlo do portretow
Witam,
Zamierzam zmiekczyc swiatlo w fotografii portretowej. Rozwazam nastepuje gadzety:
1. http://www.bhphotovideo.c...ni_Softbox.html

2. http://www.bhphotovideo.c...di_Bouncer.html

3. http://www.bhphotovideo.c...nt_Flashes.html

Nasadek Omni nie rozwazam, bo sie je kupuje pod konkretna lampe. Bylbym wdzieczny za pomoc, opis jakis doswiadczen z tym czy innym "zmiekczaczem". Rozwazam ewentualnei samemu cos "wyprodukowac"....
Pozdrawiam
alek
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mi osobiście największe zmiękczenie wychodziło od lampy wbudowanej (!) od kartkę kalki technicznej. Zasada: im kartka dalej od źródła światła, tym zmiękczenie ładniejsze. Z kitem, gdy kartka była na wysokości otworu gębowego obiektywu, wychodziły cienie miękkie jak dżdżownica.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Alek, a po co płacić zrób sam, jak będę miał chwilę czasu to podzruce info jak to zrobić.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Mi osobiście największe zmiękczenie wychodziło od lampy wbudowanej (!) od kartkę kalki technicznej. Zasada: im kartka dalej od źródła światła, tym zmiękczenie ładniejsze. Z kitem, gdy kartka była na wysokości otworu gębowego obiektywu, wychodziły cienie miękkie jak dżdżownica.

Ja myslalem zrobic z kalki taki zmeikczacz, wlasnie tak zeby nie byla ona tuz przy lampie, jeszcze sie zapali..... :lol:

[ Dodano: 2007-12-11, 15:21 ]
tomecki napisał/a:
Alek, a po co płacić zrób sam, jak będę miał chwilę czasu to podzruce info jak to zrobić.

Oki, dzieki, poki co daje lampe pionowo do gory i do niej jest przylozony na gumce kartonik ale strata swiatla jest ogromna wiec tylko do bliskich zdjec sie nadaje.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Alek napisał/a:
wlasnie tak zeby nie byla ona tuz przy lampie, jeszcze sie zapali..... :lol:


No wlasnie nie. Lampa musi swiecic na jak najwieksza powierzchnie rozpraszajaca, zeby bylo miekko. Nie liczy sie bowiem stopien rosproszenia, liczy sie powierzchnia...
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Alek napisał/a:
Oki, dzieki, poki co daje lampe pionowo do gory i do niej jest przylozony na gumce kartonik ale strata swiatla jest ogromna wiec tylko do bliskich zdjec sie nadaje.


Ale to najlepsze rozproszenie.. Żaden inny patent nie da Ci tego co sufit. A jaką Ty masz lampę, i jak wysoki sufit? Bo ja z mojej LP28 nie mam problemu żeby doświetlić całą postać, nawet średni pokój da radę.
Problem mam u siebie w domu, gdzie w salonie nie mam sufitu... tzn nad częscią pokoju jest to drewno sosnowe a nad resztą sufit gdzieś na 4m? Wtedy muszę zakłądać "sufit" (coś jak link 2, tylko własnej roboty) na lampę, ale to nie to samo.
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Płyta styropianowa jest znakomita do tego. Maty, które wkłada się między grzejnik a ścianę, do odbijania ciepła też nadają się do tego. Jest na to dużo patentów ale najlepsze są białe ściany i sufit.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jurek napisał/a:
ale najlepsze są białe ściany i sufit.


Niezupelnie, bo odbijaja swiatlo pionowo od gory... jesli model jest blisko, moze miec cienie pod oczami - i wtedy przydaje sie drugi palnik... albo jakas nasadka odbijajaca czesc swiatla na wprost.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:

albo jakas nasadka odbijajaca czesc swiatla na wprost.

Kartonik na lampie, przeważnie wystarcza żeby troche światła poszło na wprost.
Chociaż podoba mi się patent z drugim palnikiem..
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Niezupelnie, bo odbijaja swiatlo pionowo od gory... jesli model jest blisko, moze miec cienie pod oczami
Zawsze możesz błyskawicznie - niczym kobra - obrócić aparat o 180° i strzelić drugie zdjęcie z odbiciem od podłogi. Potem to już tylko HDR w Shopie.
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Softbox zrobisz z dużego pudła wyłożonego folia aluminiową. Można też zrobić prostszy patent - bierzesz jak największy biały karton i odbijasz od niego błysk lampy jak od blendy.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Michu napisał/a:
Zawsze możesz błyskawicznie - niczym kobra - obrócić aparat o 180° i strzelić drugie zdjęcie z odbiciem od podłogi. Potem to już tylko HDR w Shopie.

:-D :-D :mrgreen:
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Alek napisał/a:
wlasnie tak zeby nie byla ona tuz przy lampie, jeszcze sie zapali..... :lol:


No wlasnie nie. Lampa musi swiecic na jak najwieksza powierzchnie rozpraszajaca, zeby bylo miekko. Nie liczy sie bowiem stopien rosproszenia, liczy sie powierzchnia...

W takim razie ustawic kalke tu przy lampie?Mam Metza 40MZ3i.

Zapomnialem dodac ze interesuja mnie glownie portrety w plenerze oraz doswietlanie przy zachodzie slonca, wiec spadek mocy jest b wazna kwestia, stad myslalem i Pocket Bouncer albo Soft box

[ Dodano: 2007-12-11, 17:38 ]
Jurek napisał/a:
Płyta styropianowa jest znakomita do tego. Maty, które wkłada się między grzejnik a ścianę, do odbijania ciepła też nadają się do tego. Jest na to dużo patentów ale najlepsze są białe ściany i sufit.

Mozna tez kombinowac z husteczka higieniczna, i probowac na kilka warstwach

[ Dodano: 2007-12-11, 17:38 ]
Michu napisał/a:
Cytat
Niezupelnie, bo odbijaja swiatlo pionowo od gory... jesli model jest blisko, moze miec cienie pod oczami
Zawsze możesz błyskawicznie - niczym kobra - obrócić aparat o 180° i strzelić drugie zdjęcie z odbiciem od podłogi. Potem to już tylko HDR w Shopie.

Swietny pomysl na slajdach..... :evil:
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Kup nasadkę Fonga, podróbki są po 145 zł, naprawdę warto !
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
A co z parasolką ? W plener też można zabrać z jakimś niewielkim statywem. Właśnie się rozglądam, żeby kupić. Jak myślicie, czy warto inwestować kilkadziesiąt PLN, czy wystarczy taka za 20 PLN ? Jest jakaś istotna różnica ?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Również jestem za Fongiem - Whale Tail lub przynajmniej Lightsphere... Tyle, że oryginały są drogie jak cholera...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
Whale Tail
Wyglądają jak miniaturowe kibelki :mrgreen:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
argawen napisał/a:
Wyglądają jak miniaturowe kibelki

Hmmm polecam zapoznac sie z pierwszym linkiem, ktore po wpisaniu tego wypluwa google :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ten na górze pośrodku wygląda jak przyrząd do przepychania kibli.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach