mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Wspomaganie AF w Soligor TIF380
Jakiś czas temu kupiłem Soligor'a TIF 380. Lampa jak lampa, problem mam z nią taki, że posiada dwie (a może jedną) czerwoną diodę, która ma wspomagać AF. Ale:

1. pierwszy problem to taki, że raz się włączy, a raz jest nieaktywna - ta dioda (wtedy ponowne wyłączenie i włączenie lampy lub puszki naprawia ten problem). Czy ten typ tak ma? Czy to kwestia współpracy z K100?

2. innym problemem jest samo działanie tego czerwonego doświetlenia gdy już świeci. Bo.. z tego co wiem, to po ustawieniu ostrości powinno podświetlenie zgasnąć, a w moim przypadku puszka ostrzy, już ostrość jest dobrana, a więc wciskam spust do końca, błysk.. a potem patrzę na podglądzie, że mam czerwone wzorki widoczne na zdjęciu. Oczywiście podświetlenie powinno już być wyłączone, ale ono się wyłącza dop. po wyzwoleniu lampy gdy ta się ładuje. Czy ktoś miał podobny problem lub ma pomysł na naprawienie tego? Póki co pozostaje mi po złapaniu ostrości zasłaniać ręką te diody ;-)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
A działa Ci ta lampa w TTLu?? Bo ja już kilka razy pisałem, że moje nie działały tylko właśnie sobie na czerowno świeciły....
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Arti jak wiemy, K100D ma P-TTL i ten stary Soligor wali pełną mocą zawsze. Wcześniej sprzedawca używał go z jakimś analogowym korpusem Pentaxa i wszystko działało bez zarzutu. Ja wiedziałem, że przepalać będzie, ale myślałem, że czerwone doświetlenie będzie działało tak jak powinno, a ono gaśnie dop po zrobieniu zdjęcia. Nie mam niestety dostępu do korpusu z TTL'em, więc pozostaje mi wierzyć na słowo poprzedniemu właścicielowi.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tak nieśmiało zasugeruję, że temu poprzedniemu właścicielowi działała tak samo jak to Tobie to podświetlenie....
A jak podpinasz do K100D to aparat widzi lampę? Bo nawet bez PTTL powinien wyczuć że coś ma na plecach. A u mnie właśnie aparat jej nie widział. Sprawdź.
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Spytam Arti trochę głupio, ale po czym można poznać, że K100D widzi lampę w sankach??
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
A chociazby powinien czas synchronizacji na automacie ustawić, Pokazać błyskawicą, że lampa się naładowała.
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
K100D wyzwala zawsze lampę (poza programem "bez lampy"). Błyskawica mruga ale tylko dlatego, że puszka daje takie info, że lampa jest potrzebna. Czas synchronizacji? Niet, tutaj aparat wyzwala tylko lampę, nie widzę, żadnych przesłanek by się wzajemnie puszka-lampa widziały, a co dopiero ze sobą gadały. Ale to tak myślałem, że jest ze wszystkimi starymi lampami, które tylko dzięki niskiemu napięciu na stopce współpracują z DSLR.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
No to raczej potwierdzają się moje podejrzenia. MZ5n dokładnie tak samo jej nie widział. Pozdrów poprzedniego właściciela.... :evil:
U mnie K10D widzi lampę bez PTTLa, sygnalizuje gotowość, i dopasowuje czasy na automacie.
Co więcej właśnie odkryłem że na P aparat ustawia odpowiednią wartość przysłony dla aktualnie wybranej automatyki lampy i ISO. Coraz bardziej się utwierdzam w przekonaniu, że to bardzo dobra lampa. :-D
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Arti dzięki za info i pomoc. Cóż.. widać moja lampa ma coś amputowane, że działa jak inwalida. No ale nie poddam się, polecę z tym na ślub i wesele, i zobaczę czy warto być takim chojrakiem z taką lampą.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
mkdexter napisał/a:
i zobaczę czy warto być takim chojrakiem z taką lampą.

Może być ciężko, chyba że umiesz strasznie szybko przeliczać odpowiednią wartość f...
I robić w pełnym manualu lampy.
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Arti napisał/a:
Może być ciężko, chyba że umiesz strasznie szybko przeliczać odpowiednią wartość f...
I robić w pełnym manualu lampy.

Nie umiem, dlatego męczę się do soboty jak za pomocą kartonika sterować światłem, całe szczęście, że ma ruchomą głowicę. Bez tego bym nie próbował, a tak w sufit i od białej karteczki. Przynajmniej emocje zagwarantowane. Chciałem sobie tanio ułatwić, a tak mam kolejne wyzwanie. BTW wszystko dlatego, że byłem przekonany, iż w Warszawie w Sigma Pro Centrum wypożyczają lampy.. a tu się okazało, że nie robią tego i stąd taki zakup.
 
jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
Arti napisał/a:

U mnie K10D widzi lampę bez PTTLa, sygnalizuje gotowość, i dopasowuje czasy na automacie.
Co więcej właśnie odkryłem że na P aparat ustawia odpowiednią wartość przysłony dla aktualnie wybranej automatyki lampy i ISO. Coraz bardziej się utwierdzam w przekonaniu, że to bardzo dobra lampa. :-D


To że aparat widzi lampę i sygnalizuje gotowość i zmienia czas na taki jak synchronizacja to zrozumiałe - realizowane jest stykiem naładowania lampy.
Ale zastanawiam się jak dowiaduje się o przysłonie ustawionej na lampie i o ISO - z tego wynikałoby że jest komunikacja dwukierunkowa z lampą - a ja do tej pory myślałem że tylko w jedną stronę jest to możliwe - od aparatu do lampy - Jednak widać że jest inaczej.

Szkoda że nigdzie nie można znaleźć opisu protokołu - jeśli ktoś ma jakieś informację to może zarzuci na forum - dla elektroników byłoby to ciekawe.

Pozdrawiam
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
jacekkar1 na jakim programie robisz? Av, Tv, M, że puszka widz ustawienia przysłony i ISO z lampy? Nie masz tak, że niezależnie od ustawień wali Ci pełną mocą? Może jednak współpraca z K10D inaczej wygląda niż z K100D :roll:
 
jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
mkdexter napisał/a:
jacekkar1 na jakim programie robisz? Av, Tv, M, że puszka widz ustawienia przysłony i ISO z lampy? Nie masz tak, że niezależnie od ustawień wali Ci pełną mocą? Może jednak współpraca z K10D inaczej wygląda niż z K100D :roll:


mkdexter Ja nie mam tej lampy - zadałem pytanie Arti'emu bo on wspominał, że jego PENTAX AF280T informuje body o przysłonie i o ISO. Jego lampa nie musi działać pełną mocą bo ma własną automatykę. Dla mnie tylko zadziwiające było to, że lampa informuje aparat o tym co w niej ustawione - do tej pory myślałem że to body wysyła info do lampy - ale tak jest chyba tylko z lampami które mają szeroki zakres przysłon w automatyce. W przypadku AF280T są chyba tylko 2 lub 3 programy automatyki i tutaj takie rozwiązanie by nie przeszło. Ale fajnie że aparat zostaje poinformowany o tym co ktoś ustawił na lampie (chciałbym wiedzieć jak to jest realizowane)
Najbardziej interesuje mnie protokół którym lampa się komunikuje z body. Ale to jest chyba tajemnica firmy, którą udostępnia za opłatą - ale jak widać z kłopotów Twoich z wspomagaczem AF oraz początkowych kłopotów z SIGMĄ. Ja to widzę tak - PENTAX opracował sobie protokół do komunikacji body z lampą i jak któraś firma zewnętrzna chce zrobić lampę to musi od nich odkupić dokumentację do protokołu - ale pewnie nikt nie kupuje całej dokumentacji tylko interesujące go funkcje - bo np nie każdą funkcję potrzebuje. Pewnie dlatego większość firm na jakiś czas zapomniała o PENTAXie i robiła lampy tylko do N i C - taki np SUNPAK lub METZ. Teraz gdy PENTAX staje się popularny METZ się z nim przeprosił, ale SUNPAK nadal się gniewa ;-)

Wracając do dylematów z pytania to w Twojej lampie nie ma możliwości ani potrzeby przesyłania informacji o ustawionej przysłonie i ISO bo ten SOLIGOR nie ma własnej automatyki, a te suwaki z tyłu lampy to tylko kalkulatorek do obliczenia przysłony dla pracy w Manualu. Lampa posiadająca automatykę TTL nie potrzebuje informacji o ustawieniach takich jak ISO czy przysłona - bo błyskiem steruje body a nie lampa, dopiero przy automatyce tyrystorowej taka informacja jest niezbędna dla lampy.
Niestety ten SOLIGOR to nie jest najlepsze rozwiązanie do pracy z K10(0)D nie ma nawet podziału błysku, a robienie zdjęć na pełnej mocy i przymykaniu przysłony to moim zdaniem już nie te czasy - pozbawiasz się możliwości sterowania udziałem światła zastanego - tak się pracowało w czasach zanita E i radzieckich lamp - dla mnie manual to tylko wtedy gdy jest podział błysku.
Szkoda że Pentax pozbawił nas TTLa - ale to zabieg marketingowy (bo technicznie nie powinno być problemów) - trzeba jakoś było zmusić ludzi do tego aby podążali za postępem techniki i napędzić sprzedaż nowych lampek. Na pocieszenie dodam że inni producenci (np N i C) postąpili dokładnie tak samo.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
jacekkar1, mnie też to zdziwiło. Nie mam pojęcia jak to się dzieje. Komunikację dwukierunkową podejrzewałem w wyższych modelach. Wcześniej nie używałem P, to i nie sprawdziłem.
A za brak TTLa i wykastrowanie bagnetu w nowych cyfrankach to ja jednak bym komuś bęcki spuscił... :evilsmile:
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
jacekkar1 napisał/a:
Szkoda że Pentax pozbawił nas TTLa - ale to zabieg marketingowy (bo technicznie nie powinno być problemów)

No z tego co wiem to właśnie technicznie są problemy. Czujnik TTL mierzy światło odbite od powierzchni filmu, który jest matowy (chyba). W cyfrze - matryce są błyszczące, mają przed sobą filtry AA i inne cudności - i to znacznie komplikuje sprawę. Dlatego firmy idą w przedbłyski pomiarowe, zanim otworzy się migawka.
 
jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
MiQ27 napisał/a:

No z tego co wiem to właśnie technicznie są problemy. Czujnik TTL mierzy światło odbite od powierzchni filmu, który jest matowy (chyba). W cyfrze - matryce są błyszczące, mają przed sobą filtry AA i inne cudności - i to znacznie komplikuje sprawę. Dlatego firmy idą w przedbłyski pomiarowe, zanim otworzy się migawka.


a jak sobie poradzono w DSach?

Arti czy lampa przesyła info o ustawionym w niej ISO czy tylko aparat ustawia przysłonę odpowiednio do ISO które wybierzesz w body?
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
jacekkar1 napisał/a:
Arti czy lampa przesyła info o ustawionym w niej ISO czy tylko aparat ustawia przysłonę odpowiednio do ISO które wybierzesz w body?

Sprawdzę w domu. W pracy nie mam sprzętu.. ale chyba tylko przysłonę zgodnie z programem.

[ Dodano: 2008-02-15, 23:13 ]
Sprawdziłem z K10D. To body "narzuca" ISO, al elampa informuje o wybranym programie i prawidłowej przysłonie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach