ZbyszekO  Dołączył: 20 Paź 2010
Mam i ja. Przesiadka z k100ds na k5 to duże wyzwanie. Ilość ustawień robi wrażenie, na razie nie czytałem instrukcji - jak będzie potrzebna to sięgnę do niej. AF szybszy od k100ds z DA*16-50 SMC, Sigma 100/2,4 HSM też wyraźnie szybsza ale najszybszy jest kit 18-55 z k100ds. Z lampą przy 100 ISO przepaliłem wszystko (lampa na sufit). Jakość jpg z-ów z puszki w dobra, rawy PEF nie są czytane przez RawTherapy 2.4.1 w Linux (Debian i Ubuntu 9.04) natomiast otwiera i zapisuje jpg RawTheraoy 3.0 beta z tym, że jakość jpeg taka sobie. Rawy DNG czytane i bardzo dobrze obrabiane w obu wersjach RawTherapy i przy nich zostanę. Jakość do 3200 włącznie według mojej oceny dobra. To, jak tytuł wątku pierwsze wrażenia, nie testy.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
ZbyszekO, ile lat ma Twoja lampa?
 
ZbyszekO  Dołączył: 20 Paź 2010
to roczna SIGMA EF 530 DG
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
jaad75 napisał/a:
A co konkretnie jest z nim nie tak?

Wszystko opisałem w wątku "Nasze problemy techniczne z K-5".
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
ZbyszekO napisał/a:
AF szybszy od k100ds z DA*16-50 SMC, Sigma 100/2,4 HSM też wyraźnie szybsza

ZbyszekB, kurcze jestes tego pewien. Nie powinno byc odwrotnie? Moze masz walnieta puszke? ;-)
 
ZbyszekO  Dołączył: 20 Paź 2010
grabber napisał/a:
ZbyszekO napisał/a:
AF szybszy od k100ds z DA*16-50 SMC, Sigma 100/2,4 HSM też wyraźnie szybsza

ZbyszekB, kurcze jestes tego pewien. Nie powinno byc odwrotnie? Moze masz walnieta puszke? ;-)

W zasadzie to wszystko możliwe, k100ds też czasem udało mi się "złapać" kota w biegu.
 

dAb  Dołączył: 10 Lis 2010
folab napisał/a:
Aparat dobiera się do swoich potrzeb a nie tylko dlatego że dobrze w testach wypadl.Tu są zdjęcia z D7000 http://www.fatman73.fotolog.pl/

Ja bym, na Twoim miejscu raczej nie wspominał o Fatmanie w kontekście D7000. No, ale jeśli już zacząłeś to może warto zapoznać się z wątkiem o D7000 na forum.nikoniarze.pl ?
Fatman ma potężne problemy z AF. Były na początku, potem się 'jakoś' uspokoiło i teraz znowu powróciło.
Może zacytuję wypowiedź Fatmana z wczorajszego dnia:"Kiedy robiliśmy rano testy/porównanko mojego D7k z D300s, to uparłem się żeby trafić w znaczek Ford. Niestety prób było z 40 chyba...... 'i choćby przyszło tysiąc atletów i każdy zjadłby tysiąc kotletów" to
dupa blada, każda fota była z BF na około 1.5-2m"

Jeśli planujesz zakup D7000 to radzę się nieco wstrzymać z zakupem :-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
folab napisał/a:
Tu są zdjęcia z D7000 http://www.fatman73.fotolog.pl/

Prosilibyśmy do działu Inne systemy...
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
jaad75 napisał/a:
Raven napisał/a:
Chciałeś powiedzieć celniejszy w dziennym świetle w takim razie?
Celniejszy w każdym świetle. Po prostu właczyłem sobie korekte dla żarowego w USER. W dziennym trafia bezbłędnie. Mało uważnie czytasz.

No w tym cytowanym poście nic o tym nie było, czytałem uważnie.
To można sobie ustawić osobno poprawkę dla żarowego, czy po prostu masz to ustawione jako zwykłą poprawkę i po prostu włączasz jak jest żarowe?
 
Witek  Dołączył: 07 Lis 2008
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
saracen napisał/a:
Dalej pytam o porownanie do d300 , nikon tez teraz wyprodukowal zabawke d7000 ale z tego co czytalem to moze pentaxowi nogi umyc :) tylko kwestia af , w d7000 zaimplantowali jakis tanszy ( nowy ) modul , co to sie gubi ... Jak to sie ma do pentaxa k5 ?
Nie dajmy się zwariować . Kiedyś to samo mówiono o K7 . Amator wziął do ręki K7 z lampą i 50/1,4 nastrzelał może 200 może więcej zdjeć tym obiektywem , niestety efekty pracy były masakryczne kilka trafionych przy w pełni otwartej przysłonie niczego nie trafił w pomieszczeniu . Dałem mu do ręki Nikona D300s z 50/1,8 i lampa SB900 tutaj może spaprał jedno na kilkadziesiat i to nie przez automatyczny AF . był to mało obeznany ze sprzętem amator - zaznaczam . Ktoś obeznany ze sprzętem zapewne da radę więcej i poprawnie ustawi AF przestawiajac na poszczególne punkty czy sobie tylko znanym sposobem . W systemi p-TTL trzeba zmienić lampę 540FGZ , nastepnie aparat szybciej musi reagować wysyłąć wiazke a nie się zastanawiać . AF ciągly dobiegaczka D300s w testach okazała sie skuteczna według niektorych testów nawet bardziej niż Canon D7 . W Nikonie moderator tłumaczyl zresztą logicznie tematy matrycy pełnoklatkowej i D700 . K5 to naprawde świetny aparat prostocie obsługi której nie ma żadna firma . Nie ma takiego aparatu o tak prostej i skutecznej obsłudze powtarzam . Ale nie róbmy z K5 góru ponieważ okaże się w praniu , że to jest słabsze tamto niedopracowane i czar pryśnie . Trzeba cieszyć się jego możliwościami ale nie gloryfikujac . Pamiętam co to było z K10 szybki skuteczny same superlatywy co zostało.... Każdy nastepny Pentax , Nikon czy Canon będzie lepszy od poprzednika ale rewolucje zbyt nagłe zwykle kończą się smutno . W tej dziedzinie nikt nie odsadzi zbyt daleko . Jeśli to będzie lepsze tamto będzie szwankować . To tyczy sie też D300,D700 czy odpowiedników Canona . Cieszmy sie i róbmy zdjęcia a nie zastanawiajmy się . K5 to wspaniały model aparatu ale to aparat system do smakowania fotografii o niedoścignionej wstecznej kompatybilności optyki . Jednak to nie kombajn do tłuczenia reporterki jak D300
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Witek napisał/a:
Raven, str.19:
http://pentax.org.pl/view...ghlight=#775379

Wielkie dzięki, nie każdy jest w stanie na bieżąco śledzić każdy wątek. Tego akurat nie przeczytałem.
Wynika z tego, że w tej konkretnym egzemplarzu + w safoxie tym razem jest tylko ozdobą (ciekawe czy inni też tak mają?). Tak więc dokładność AF jest tu nieco dyskusyjna, bo jak jest światło mieszane to mogą być jaja. Sam mam w domu w jednym pokoju świetlówki a w innym żarówki (niby kolor podobny, a jednak AF wariował). Jak miałem K20D to musiałem po przejściu z pokoju do pokoju korygować AF. A chyba nie o to chodzi?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
pawel1967 napisał/a:
W Nikonie moderator tłumaczyl zresztą logicznie tematy matrycy pełnoklatkowej i D700 .
W tekście chodzi o jak najbardziej niepełnoklatkowy D7000.
pawel1967 napisał/a:
Nie ma takiego aparatu o tak prostej i skutecznej obsłudze powtarzam .
Absolutnie się nie zgadzam - wszystkie aparaty powyżej pewnego poziomu są proste w obsłudze, po przyzwyczajeniu się do niej.
pawel1967 napisał/a:
Pamiętam co to było z K10 szybki skuteczny same superlatywy co zostało....
...jeden z najlepszych aparatów APS-C tamtego okresu, który wciąż robi rewelacyjnej jakości zdjęcia.
pawel1967 napisał/a:
Cieszmy sie i róbmy zdjęcia a nie zastanawiajmy się . K5 to wspaniały model aparatu ale to aparat system do smakowania fotografii o niedoścignionej wstecznej kompatybilności optyki .
Czyżby tylko?
pawel1967 napisał/a:
Jednak to nie kombajn do tłuczenia reporterki jak D300
A jednak potencjalnie jak najbardziej.

[ Dodano: 2010-11-19, 04:21 ]
Raven napisał/a:
A chyba nie o to chodzi?
Normalnym jest, że koryguje się punkt, na który się ostrzy w świetle o zasadniczo innej zawartości czerwieni i podczerwieni. Wie to chyba każdy świadomy użytkownik aparatu dowolnej marki. W SAFOX+ miało to zostać wyeliminowane przez automatycznie dodawany bias, ale jeśli nie działa jak należy (być może na razie lub tylko w niektórych egzemplarzach), to nie znaczy, że nie da się robić zdjęć, a już zwłaszcza, jeśli jest możliwość ustawień szybkiego włączenia i wyłączenia korekty.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
jaad75 napisał/a:
W tekście chodzi o jak najbardziej niepełnoklatkowy D7000Nie ma takiego aparatu o tak prostej i skutecznej obsłudze powtarzam .
Absolutnie się nie zgadzam - wszystkie aparaty powyżej pewnego poziomu są proste w obsłudze, po przyzwyczajeniu się do niej. To proszę sprobować w ciemności zmienić czułość lub WB w Nikonie D300 czy D700 mimo przyzwyczajenia można sobie zaklać
Porównywano K5 do D700 a to nie ta matryca Pamiętam co to było z K10 szybki skuteczny same superlatywy co zostało....
...jeden z najlepszych aparatów APS-C tamtego okresu, który wciąż robi rewelacyjnej jakości zdjęcia.
Tylko okazało się mimo euforii że aF to porażka a ziarno zabija na wyzszych czułościach a współpraca z niedopracowana lampa 540FGZ to...

[ Dodano: 2010-11-19, 10:45 ]
Zresztą każdy lubi co mu wygodnie . Kiedyś i ja lubilem K10 i K20 ale to bylo przed konfrontacja z D300 i SB900 . Teraz dotej pory lubie ale już bym nie wystawiał ich do kofrontacji w reporterce
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
pawel1967 napisał/a:
Porównywano K5 do D700 a to nie ta matryca
Ja porównywałem w środę. Z bardzo pozytywnym dla K-5 wynikiem.
pawel1967 napisał/a:
Tylko okazało się mimo euforii że aF to porażka
Absolutnie tak nie uważam.
pawel1967 napisał/a:
ziarno zabija na wyzszych czułościach
Nawet na ISO1600 da się coś wykrzesać, poza tym, CCD to z założenia nie jest matryca, która ma być dobra w wysokich czułościach.
pawel1967 napisał/a:
a współpraca z niedopracowana lampa 540FGZ to...
Nigdy nie miałem najmniejszych problemów z K10D+540FGZ - znacznie większe mam teraz z K-5. Może to poprawią w firmware, może będę musiał odesłać aparat do serwisu - nie przejmuję się tym jakoś szczególnie. Automatyka błysku ma dla mnie bardzo niewielkie znaczenie - używam głównie lamp w manualu tak, czy inaczej.
pawel1967 napisał/a:
Zresztą każdy lubi co mu wygodnie . Kiedyś i ja lubilem K10 i K20 ale to bylo przed konfrontacja z D300 i SB900 .
Ależ ja miałem mnóstwo "konfrontacji" z różnymi Nikonami, Canonami, czy Olympusami - jakoś nigdy nie spowodowało to, żeby cokolwiek zaczęło mi przeszkadzać w K10D. To body ma parę wad, ale też niezaprzeczalne zalety, które czynią te wady mało znaczącymi. Dokupiłem korpus tylko dlatego, że K-5 pracuje świetnie zarówno w wysokich jak i niskich czułościach, a ostatnio zacząłem niestety często potrzebować tych najwyższych.
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
pawel1967,
nie ma co porownywać k10 i lampy systemowej do jakiegoś nikona i ich systemu błysku
Nie od dziś wiadomo że ich błysk to akurat to czego inne systemy mogą Nikonowi pozazdrościć
Co do reszty to się nie zgodzę jakoby k10 był gorszy niż inne puszki z tamtego okresu a wręcz przeciwnie za mniejsze pieniądze oferował więcej od konkurencji
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
pawel1967, to jest temat o K-5, a nie Twoich problemach z K10D i ze wszystkim innym. Ludzie widząc nowe posty w tym wątku mają nadzieję na jakieś świeże wieści o kapiątce, a nie ciągle te same smuty o Twoich byłych, obecnych i przyszłych problemach.
A z tekstami o Nikonie idź do "rozterek miłosnych". I weź folaba ze sobą.

To również nie jest temat o Nikonie D700 ani D7000. O D7000000 też nie.

Ogarnijcie się troszeczkę.
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
Ja też już chwilkę zdążyłem się pobawić K-5'tką i ogólnie rzecz biorąc wszystko gra. W porównaniu do K-x'a szybkość AFa na śrubokręcie mnie jakoś nie poraziła (nie mam szkieł SDM). Celność jest raczej OK. Czasem mam problemy z trafieniem dzieciaków jak się poruszają, a światła nie ma w nadmiarze (3x40W). Za to mam wrażenie, że przynajmniej w tym świetle punkt ostrości jest jednocześnie niemalże granicą DOF. Za punktem ostrości nawet przy 18mm i F8 jest już rozmycie. Muszę to jeszcze sprawdzić.
Oczywiście musiałem powalczyć z gniazdem kart SD na początku, ale się nauczyłem (wcisnąć odrobinę i puścić aby do odpowiedniego miejsca wypchnęła ją sprężyna, potem już wychodzi).
Z Metzem 48 na szerokim kącie jest OK. Im dłuższa ogniskowa tym większe niedoświetlenie. Jest nowy firmware, będę testował.
Przydałoby się obracanie pionowych kadrów do orientacji aparatu przy przeglądaniu zdjęć.
Trzyma się świetnie, rozkład masy nie obciążający zbytnio nadgarstka.
Na szczęście nie zauważyłem w swoim egzemplarzu problemów z e-kółkami.
Powyżej ISO 1600 zaczyna się troszkę papka, ale nadmiar megapixeli można wykorzystać do pozbycia się szumów (np. resize do 6Mpix co do A4 w zupełności wystarczy).

A i jeszcze sobie przypomniałem. Na LV bateria wskazuje, że jest prawie pusta. Po wyłączeniu LV, że jest pełna.
W sumie można zrozumieć, że to jest jakiś Czas Do Zejścia :P i przy LV będzie on krótszy, ale muszę się temu przyjrzeć bo coś za duża rozbieżność by była.
 

JFK  Dołączył: 04 Sty 2007
A czy ktos z k-5 uzywa gripa producenta innego niz pentax? Oryginalny ma imho chora lekko cene i zastanwiam sie czy jest sens w niego inwestowac, czy moze da sie osiagnac podoba/identyczna funkcjonalnosc uzywajac zamiennika.
I czy dobrze wyczytalem, ze grip do k-5 i k-7 to to samo?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
JFK napisał/a:
I czy dobrze wyczytalem, ze grip do k-5 i k-7 to to samo?

Tak.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach