Nicram  Dołączył: 15 Mar 2012
Test K-r z akumulatorkami Varta
Tak jak pisałem w swoim pierwszym wątku na forum, postanowiłem samemu sprawdzić kilka akumulatorków Varta różnych serii. W tym celu zaopatrzyłem się w ładowarkę technoline BC-700 oraz aku.

Na początek akumulatorki Varta serii Professional zalecane dla cyfrowych aparatów fotograficznych. Pojemność zakupionych aku to 2700mAh. Podobno wytrzymują chwilowe obciążenie 8A i dają rade pracować w niskich temperaturach. Jest wiosna, więc nie miałem okazji tego sprawdzić. Na opakowaniu nie znalazłem symbolu Ready2Use, co oznacza że nie są to aku gotowe do działania po wyjęcia z opakowania (wersja 2500mAh coś takiego już ma).

Tutaj fotka blistra z aku:

Włączyłem funkcję test. Aby przyśpieszyć proces ustawiłem moc ładowania na 700mA (rozładowania 350). Wyniki okazały się dość ciekawe, jeden aku rozładowywał się sporo dłużej od pozostałych i stąd wyszła większa pojemność.

Wyniki dla 4 sztuk (mAh): 1186, 2650, 1099, 1284



Funkcja test najpierw ładuje akumulatorek, następnie rozładowuje (i z tego procesu pokazuje wyniki), i znowu ładuje. Ładowanie następuje do momentu aż ładowarka że właściwości prądowe się nie zmieniają. Kolejna rzeczą jaką zrobiłem było użycie funkcji refresh, czyli odświeżania aku. Tym razem ładunek ładowania to 500mA (rozładowania 250mA). Po rozładowaniu (co trwało około 10h) uzyskałem takie wyniki (Ah): 2.72, 2.71, 2.74, 2.67.



Po funkcji refresh (rozładowania, ładowanie i tak w kółko do skutku) akumulatorki zapakowałem po skończonym procesie do plastikowego opakowania i czekały jakiś tydzień czy dwa na załadowanie do aparatu (aż rozładują się inne w nim znajdujące + oryginalny aku z aparatem).

W końcu nastał ten piękny czas kiedy włożyłem aku do aparatu i zacząłem odmierzać ile zrobię na nich zdjęć. Aparat to nowy Pentax K-r, z KITowym obiektywem, około 5% zdjęć wykonanych z lampą błyskową, około 5% zdjęć z użyciem trybu LV. Dodatkowo nagrałem ze 2 filmy, ale bardzo małe (koło minuty łącznie). Pierwsze zdjęcie wykonane aparatem na nowych aku miało numer 1095, ostatnie 2055. To daje zrobione 960 fotek na naładowanych akumulatorkach, co dla mnie jest super wynikiem (w porównaniu do oryginalnego aku w szczególności).

Poniżej testy kilku innych aku Varta serii Power (zalecanych do zabawek elektronicznych) o pojemnościach 1x2500mAh, i 3x2700mAh. Ta jedna sztuka 2500mAh to używany przeze mnie kilkuletni już aku (używany wcześniej z kompaktem). Pozostałe 3 aku są niedawno zakupione, należą do 2ch różnych wydań (te białe są nowsze), stąd różnice w kolorystyce.



Wyniki użycia funkcji test (Ah): 1.67, 2.67, 2.67, 2.71.
Jak widać kilkuletni aku ma już sporo mniejsza pojemność w stosunku do bazowej pojemności, ale nie jest to dziwne skoro od kilku lat był mocno wykorzystywany.



I to na razie tyle odnośnie testowania. Ostatnio zauważyłem po ładowaniu Varty Pro, że ich pojemność zwiększyła się do ponad 3Ah, ale nie miałem przy sobie wtedy aparatu, więc nie będę pisał :) Postaram się po kolejnym rozładowaniu zobaczyć jak to jest. Obecnie liczę ile fotek robię na podstawowym aku dostarczanym z aparatem. Jako ciekawostka test bez komentarza akumulatorków jakie sprzedają w lampach solarnych z marketów :)



Update: poprawiłem troszkę tekst poprawiając opis funkcji test i refresh. Dodatkowo zmierzyłem ile fotek mogę zrobić na pełnym naładowanym, uformowanym już akumulatorku dostarczonym z aparatem. Wynik to 460 zdjęć (około 5% z błyskiem, i dwa filmy o łącznej długości około 1 minuty). W chwili obecnej jadę na Varta Power 2700mAh, ciekawi mnie czy będą miały podobny wynik do serii Pro. Warto zauważyć że producent poprawnie informuje, iż na akumulatorkach AA można uzyskać 2x więcej zdjęć w stosunku do oryginalnego (460 na oryginalnym i 960 na 4xAA Varta Pro).

 

Pavlvs  Dołączył: 23 Lip 2011
No to super że tak dobrze trzymają , właśnie mam zamiar zanabyć te aku bo moje Pentagramy Eternale coś zaczynają świrować po roku użytkowania i kasetka niedaje rady na nich.

 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Nicram napisał/a:
akumulatorków jakie sprzedają w lampach solarnych z marketów

Sprawdziłeś wcześniej w instrukcji czy można tej ładowarki używać do akumulatorów niklowo-kadmowych (NiCd)?
 

Nicram  Dołączył: 15 Mar 2012
romeoad napisał/a:
Nicram napisał/a:
akumulatorków jakie sprzedają w lampach solarnych z marketów

Sprawdziłeś wcześniej w instrukcji czy można tej ładowarki używać do akumulatorów niklowo-kadmowych (NiCd)?


Oczywiście:) Strona 29, punkt 1 instrukcji :)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Nicram napisał/a:
Funkcja test najpierw rozładowuje akumulator (stąd te wyniki) a następnie je ładuje.
Niestety ale dokładnie odwrotnie.
Po włączeniu funkcji TEST akumulatory są najpierw ładowane, następnie następuje proces rozładowania w czasie którego jest wyliczana pojemność. Po tym procesie ładowarka ponownie zaczyna ładować akumulatory.

BTW - na drugiej fotce widać chyba ile ładowarka wpompowała do aku i nie jest to pojemność aku a jedynie iloczyn prądu i czasu łasowania, który czasem może być większy od pojemności, a przy częściowo naładowanych aku zwykle duzo mniejszy.
 

Nicram  Dołączył: 15 Mar 2012
Ja zawsze sprawdzałem pojemność po rozładowaniu (przed naładowaniem) właśnie aby uniknąć poziomu wpompowania (stąd napis że jest w trakcie ładowania na wyświetlaczach). Wg. instrukcji tryb test ładuje na full, po czym rozładowuje, po czym kolejny raz ładuje, w tym momencie podając wynik z rozładowywania - wg. instrukcji (s.42).

Edit: Tak jeszcze dodam, funkcja refresh, widziana na jednej z fotek właśnie najpierw rozładowuje całkiem, a później dopiero ładuje. Generalnie zawsze pokazuję na zdjęciach poziom po rozładowaniu (w wypadku 1 fotki z ładowarką i aku pierwsze ładowanie funkcji test jak widać niewiele dało, trzeba było baterie uformować).

[ Dodano: 2012-05-12, 11:16 ]
No i aktualizacja mała. Z dniem dzisiejszym rozładowałem zestaw składający się z akumulatorków Varta Power 2700mAh (4 sztuki). Udało się wykonać 1113 zdjęć, z czego około 300 z lampą błyskową, oraz dwa filmy o łącznym czasie nagrywania około 1 minuty. Co ciekawe jest to wynik lepszy niż w wypadku Varta Pro. Powodem może być to że: aku wyładowane zostały w ciągu kilku dni (model Pro w ciągu około 2 tygodni), oraz fakt, że większość zdjęć powstawała w trybie seryjnym. Tak czy owak jestem zadowolony:) Łącznie z oboma zestawami i oryginalnym aku można więc wykonać koło 2500 fotek, a to już duża liczba, tym bardziej że nie zawsze chodzi o ilość. No i to tyle moich wywodów na temat Varty, mogę jedynie polecić:)
 
NieWieNikt  Dołączył: 26 Gru 2012
Primo - ładowarka liczy pojemność podczas rozładowywania - całka z prądu po czasie, a nie iloczyn jak ktoś napisał.

Secundo - formuje się tylko NiCd, NiMH już nie :)

Tertio -zmniejsz prąd ładowania bo szybko je zabijesz, optymalnie jest ładować na najmniejszym. Moje ponad 2 letnie eneloopy i panasonici nadal mają dzięki takim zabiegom pojemność nie mniejszą niż 90% nowych :)
A co też bardzo ważne - nie przechowywuj aku rozładowanych - to zmniejsza stale ich pojemność.
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
Posiadam również Varta, ale Ready2Use, czy coś takiego. Pojemność 2100-2000.
Muszę powiedzieć, że wytrzymały pięć lat. Nie zawsze były ładowane BC-700, na początku ich używania ładowałem jakimś byle czym. O ile BC-700 pokazuje dobrą pojemość, to mój K100D (wiecznie żywy) już nie chce z nimi gadać. Popracuje trochę, a potem odmawia. Problem nasila się w czasie. Widocznie wzrosła rezystancja wewnętrzna którejś Varty, lub wszystkich. Na pewno to jest zasadnicza przyczyna, bo K100D potrafi pociągnąć w impulsie 2A - podniesienie przesłony i 3A - migawka. Za to dalej mogę je używać we wszystkich innych sprzętach zasilanych AA.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach