Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
Skanowanie slajdów z wzorcem IT8
Witam
Posiadam skaner dedykowany umaxa z którym jest dołączone oprogramowanie silverfast + wzornik (slajd) IT8. Razem z oprogramowaniem jest zestaw plików referencyjnych dla różnych filmów (głównie kodaki). Widzę w instrukcji iż całość polega na skanowaniu wzornika a następnie wgraniu pliku odpowiadającemu materiałowi który chcemy skanować.

Nigdy tego nie używałem, czy ma to zastosowanie, tylko dla slajdów?
Oraz co taka kalibracja daje? Odpowiednie kolory, balans bieli itp już bez obróbki?
I czy to może mieć jakiekolwiek zastosowanie w przypadku slajdów ORWO? (mam około 1000 slajdów z mojego wczesnego dzieciństwa, które chciałbym zeskanować).
Pozdrawiam :-D
 
pawelb  Dołączył: 20 Lut 2007
Cześć,
nie znam ani Twojego skanera, ani dołączonego do niego zestawu, więc istnieje możliwość, że moja odpowiedź nie do końca Ci się przyda, ale zasadniczo ze skanowaniem slajdów z wzorcem jest tak:

1. Każdy slajd ma własną charakterystykę powodującą, że daną scenę odwzorowuje w sobie określony sposób (bardziej lub mniej kontrastowo, cieplej, zimniej itp.) i może też różnie reagować na skanowanie.

2. Podobnie, każdy skaner ma swoją charakterystykę powodującą, że to co mu dajesz do zeskanowania i to, co otrzymujesz, różni się nieco (mój skaner np. wprowadza do slajdów lekko purpurową dominantę).

Mając zatem wzornik IT8 w postaci slajdu możesz próbować opracować profil skanera, dzięki któremu program wyświetlający obraz będzie mógł skompensować zniekształcenia wprowadzone przez kombinację "reakcja filmu na skanowanie + skaner" w procesie skanowania - przypisując taki profil zeskanowanym obrazom powinieneś zobaczyć na monitorze (zakładając, że monitor jest poprawnie skalibrowany i/lub sprofilowany) dokładnie to samo co na slajdzie położonym na lightboxie. W tym sensie taki profil przyda Ci się do zeskanowania Twojej kolekcji slajdów bo uzyskasz na monitorze dokładnie taki obraz, jaki obecnie prezentują Twoje slajdy.

Opracowanie profilu odbywa się w ten sposób, że skanujesz wzornik, a następnie dedykowaną aplikacją porównujesz plik opisujący to, co zawiera wzorzec z tym, co wyszło ze skanera - różnice są właśnie zapisywane w postaci profilu, który przez aplikację skanującą (lub inną aplikację) może być dołączony do zeskanowanego pliku by umożliwić innym aplikacjom prawidłowe zinterpretowanie zawartości pliku. Jeżeli chodzi o "reakcję filmu na skanowanie" - z moich doświadczeń wynika, że w 99% przypadków nie ma dużego czy nawet żadnego znaczenia rodzaj filmu użytego do wyprodukowania wzornika IT.8 - używam starego wzornika Agfy, skanuję slajdy Fuji i wyniki są OK, niedopasowanie wzornika do skanowanego materiału może jednak ujawnić swoje wady gdyby wzornik i skanowany materiał bardzo się różniły.

Z profilowaniem skanera łatwo pomylić profilowanie filmu, które polega na tym, że fotografujesz wzornik (potrzebujesz do tego wzornika w postaci np. zdjęcia), po czym slajd lub negatyw skanujesz (na sprofilowanym wcześniej skanerze) i porównujesz otrzymane wyniki z tymi zapisanymi w opisie wzornika i opracowujesz profil filmu. Jak rozumiem, te "pliki referencyjne dla filmów", które masz dołączone do oprogramowania, to właśnie takie gotowe, już opracowane profile. Teoretycznie stosując je z już sprofilowanym skanerem możesz próbować wyeliminować zniekształcenia wprowadzane przez kombinację "odwzorowanie sceny przez film + reakcja filmu na skanowanie + skaner" (na monitorze powinieneś zobaczyć oryginalną scenę, tak jak ją widział aparat) - nigdy się jednak w to nie bawiłem i nie wiem, jak to wychodzi w praktyce.

Napisawszy to wszystko dodam tylko, że jeżeli gdzieś coś pokręciłem to z góry przepraszam i chętnie przyjmę fachowe sprostowanie. :-)

Paweł
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
Dzięki za odpowiedź :-D wszystko wydaje się jasne, czas sprawdzić w praktyce. Pozdrawiam!
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Morg napisał/a:
Dzięki za odpowiedź :-D wszystko wydaje się jasne, czas sprawdzić w praktyce. Pozdrawiam!


mogę ci sprzedać wzornik IT8 do profilowania filmów (musisz go sfotografować i potem zrobić profil) ;-) jakby co na PW
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
guerilla - dzięki, ale raczej nie skorzystam, gdyż praca z profilami potrzebna mi jest tylko dla starych slajdów orwo, których muszę zeskanować kilkaset, jeśli nie ponad tysiąc...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach