pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Brakuje mi "n"
Ostatnio bawiłem się skanowaniem negatywów z mojego średnioformatowego aparatu. Używałem do tego zwykłego płaszczaka, a za źródło światła służyła żarówka energooszczędna o temp.barwowej 5500K (zwana fotograficzną). Niestety, mimo takiego światła, nadal brakuje kanału N. Jest on tak skąpy, że po rozciągnięciu powstają artefakty, szczególnie w ciemnych miejscach. Poniżej przykłady.
Czy do tego typu skanowania potrzebuję źródła światła o temp. 10000K, albo większej? Bardzo mnie to dziwi, bo skany w Pleśń Czelendż wyglądają przed odwróceniem podobnie. Ale może to moje złudzenie.
Skaner pozwala na skanowanie jedynie w 24bit. Wszystko skanowałem do tiff. Wersja demonstracyjna Vuescana nie daje możliwości skanowania w raw, więc skanowałem firmowym ScanVizardem.

2,88MB - http://wyslijto.pl/plik/2txix6dja7


[ Dodano: 2010-12-27, 13:33 ]

I LINK do trochę większej rozdzielczości.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
pawelek-79, Próbowałem coś zrobić z tym plikiem ale nie wyszło mi. Co więcej nie jestem pewien czy tylko kanału niebieskiego brakuje. Najlepiej byłoby zrobić jakiś slajd i spróbować go zeskanować z tą świetlówką - będzie od razu widać dominanty.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
za źródło światła służyła żarówka energooszczędna o temp.barwowej 5500K

Może ona ma jakieś dziury w widmie.

Próbowałeś nie skanować lecz sfotografować negatyw jakąś cyfrówką?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
plwk napisał/a:
Próbowałeś nie skanować lecz sfotografować negatyw jakąś cyfrówką?


Próbowałem. Nie ma takich dziur w kanale niebieskim, ale też jest bardzo "wąski" i po rozciągnięciu robi się "grzebień" z mnóstwem powyłamywanych zębów w histogramie.
Zastanawiam się, czy nie oświetlać przez jakiś niebieski filtr.
A co do żarówki, to kiedyś podawałem jej parametry i podobno ma niezłe Ra(czy jakoś tak). Teraz nie mam żarówki pod ręką.

[ Dodano: 2010-12-28, 10:27 ]
A najdziwniejsze jest to, że Opticfilm sobie całkiem nieźle radzi ze swoją białą świetlówką.
Niestety nie skanuje formatu większego niż 135.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może zeskanuj w paskach (z zachodzeniem po minimum 30%) i złóż paski jakimś programem do panoram.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
pawelek-79 napisał/a:
Używałem do tego zwykłego płaszczaka, a za źródło światła służyła żarówka energooszczędna o temp.barwowej
No dobra, a co z oryginalnym światłem ze skanera ? Może ono przeszkadza ? Bo nie sądzę, żebyś je wyłączył. Skanery z przystawkami do skanowania transparentnych materiałów po włączeniu przystawki z oświetleniem wyłączają oświetlenie do skanowania materiałów refleksyjnych.

[ Dodano: 2010-12-28, 11:18 ]
plwk napisał/a:
Może zeskanuj w paskach (z zachodzeniem po minimum 30%)
No to musiałby pociąć negatyw na kawałki 24x36 mm, bo jak włoży go do środka ? :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dada napisał/a:
No to musiałby pociąć negatyw na kawałki 24x36 mm, bo jak włoży go do środka ?

Nie podejrzewam Cię o brak wyobraźni :evilsmile:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
plwk, To nie o takie wkładanie chodzi. :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Teraz doczytałem, że Opticfilm - myślałem o płaszczaku z przystawką :-/
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
pawelek-79 napisał/a:
Zastanawiam się, czy nie oświetlać przez jakiś niebieski filtr.

On tylko zawęzi widmo światła, nic nie doda.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
polecam stare skanery na USB, np. Acer/Benqu 1240 U/UT i inne - skanują do 4x5 cala, i kosztują np. 50pln z wysyłką. Ja takiego ustrzeliłem, i wydruk 20x30 z 6x7 wygląda super
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Dada napisał/a:
No dobra, a co z oryginalnym światłem ze skanera ? Może ono przeszkadza ?


Oryginalne światło wyłączyłem. Mój skaner ma taką możliwość, bo ma przystawkę do skanowania filmów 135. Wystarczy, że w opcjach zaznaczam, że skanuję negatyw lub pozytyw, a on sam wyłącza podstawowe źródło światła i daje prąd na przystawkę, która w danej chwili nie jest podłączona.
Zastanawiam się, czy największym problemem nie jest tu 24bitowy obraz.

[ Dodano: 2010-12-28, 12:12 ]
Najchętniej pokombinowałbym z Vuescanem, ale on jakoś nie wykrywa tego skanera. Włączyłbym wtedy odpowiedni profil dla negatywu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To na czym właściwie skanujesz?
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
Mój skaner ma taką możliwość, bo ma przystawkę do skanowania filmów 135.

plwk napisał/a:
Może zeskanuj w paskach (z zachodzeniem po minimum 30%) i złóż paski jakimś programem do panoram.

No właśnie!
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
plwk napisał/a:
To na czym właściwie skanujesz?


Microtek Scan Vizard. Ale sterowników z płyty nie udało mi się zainstalować na Viście. Zainstalowałem te dołączone do Visty. Akurat był tam Microtek 3600.

[ Dodano: 2010-12-28, 17:47 ]
plwk napisał/a:
Może zeskanuj w paskach (z zachodzeniem po minimum 30%) i złóż paski jakimś programem do panoram.

W kwestii formalnej - mam i Opticfilm i płaszczaka z przystawką do 135. Daje ona na moje oko bardziej żółte światło niż moja świetlówka fotograficzna, więc nie widzę sensu zabawy w skanowanie w paskach.

[ Dodano: 2010-12-28, 17:48 ]
Może jeszcze jedna, ważna informacja - skanowałem je jako pozytyw, bo nie chcę, aby automat z tego płaszczaka mi odwracał(praktycznie nie potrafi zdjąć sam maski).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach