pruzky  Dołączył: 15 Kwi 2009
IT8 target
Witam,
może ktoś tu już się naprofilował i ma chęć odsprzedać target IT8? Mam do skalibrowania dwa negatywy i trochę nie uśmiecha mi się wydawac ponad 30 euro za nówkę sztukę.
 

temol  Dołączył: 01 Cze 2007
Nie spotkałem się ze wzorcami IT8 do negatywów... obawiam się, że albo ręczna korekta, albo korzystanie z gotowych presetów, które są wbudowane w oprogramowanie skanera (np. Negafix w Silverfast).

T.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Przypuszczam, że chodzi o nietransparentny wzornik IT8 formatu A4 z coloraid.de, który można wykorzystywać do profilowania negatywów fotografując go na nich.

Sam tak robię ale jest z tym trochę zachodu - bardzo dużo zależy od tego jak sfotografuje się wzornik (musi być podświetlony idealnie równomiernie światłem o temperaturze światła dziennego, a przy tym tak, żeby nic się w nim nie odbijało).
Każdy negatyw trzeba raczej profilować osobno - tzn. mnie się nie udaje uzyskać identycznych rezultatów dla kilku jednakowych filmów skanowanych na profilu utworzonym dla jednego z nich - prawdopodobnie nieco się one od siebie różnią albo VueScan na każdym nieco inaczej odczytuje maskę.
Później i tak znajdzie się kilka klatek, nad którymi trzeba dodatkowo przysiąść, bo były błędy w ekspozycji albo klatki te naświetlano inaczej niż resztę - np. długa ekspozycja i poszczególne barwy rozjechały się nieco bardziej niż to wynika z profilu.

Ogólnie mówiąc dłubania nadal jest dużo :roll: .
 

temol  Dołączył: 01 Cze 2007
Sporo zachodu w takim razie.. czy zbliżonych efektów nie da się uzyskać poprzez obróbkę w programie graficznym, pomijając wzornik?

T.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
temol napisał/a:
Sporo zachodu w takim razie.. czy zbliżonych efektów nie da się uzyskać poprzez obróbkę w programie graficznym, pomijając wzornik?

T.


Lepsze efekty są metodą Alkosową, z przycinaniem świateł photoshop/levels.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
temol napisał/a:
Nie spotkałem się ze wzorcami IT8 do negatywów...
Dawno temu Agfa dodawała do skanerów zestaw wzorców.
Do tych lepsiejszych był wzorzec IT.8 refleksyjny (fotka) i transparentny (slajd w formacie coś koło 15x10cm), do tego oczywiście soft skanujący wspomagajacy oprofilowanie skanera.
pruzky, W poniedziałek podpytam kolegów z firmy czy im gdzieś nie walają się po biurkach, bo moje wzorce poległy w akcji przeprowadzek.

[ Dodano: 2011-01-15, 22:01 ]
piotrecius, twoje metoda to trochę taka na około.
Focenie wzornika ma sens pod warunkiem że potem robisz zdjęcia w tym samym świetle - studio. A i tak przy zmianie ustawienia świateł trzena by robić to od nowa.
pruzky'iemu chodzi chyba raczej o to by skaner nie przekłamywał kolorów i oddawał dokładnie to co jest na slajdzie ?!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
hmmm ciekawe czy color checker passport poradzi sobie z negatywem.... :roll:
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
JackDeJack napisał/a:
Focenie wzornika ma sens pod warunkiem że potem robisz zdjęcia w tym samym świetle - studio. A i tak przy zmianie ustawienia świateł trzeba by robić to od nowa.

Wyszedłem z założenia, że jeśli film jest do światła dziennego to staram się sfotografować wzornik ze światłem mu najbliższym. Na chłopski rozum powinno wyjść tak jak slajd lub jakbym w cyfrówce zawsze miał ustawiony balans bieli na daylight.

Nie zawsze jest ładna pogoda więc żeby zachować jako-taką powtarzalność temperatury światła korzystam z lamp błyskowych. Dają trochę wyższy kontrast ale to nawet dobrze, bo tak wykonany profil nieco go później obniża na zdjęciach zachowując więcej świateł i cieni (lepiej mieć potem z czego przycinać ;-) ).
 

pruzky  Dołączył: 15 Kwi 2009
IT8 target
Chodzi mi dokładnie o target C1 wspomniany parę wątków niżej:

Tworzenie profili pod skanowanie negatywów

Wychodzę z założenia, że łatwiej skalibrować w ten sposób kilka negatywów i używać różnych profili w zależności od potrzeb niż kalibrować skaner - bo potem i tak za każdym razem musiałbym się bawić w skanowanie maski i próbkowanie w PS. (Jeżeli jestem w błędzie to proszę mnie sprostować :) Po prostu chcę w ten sposób uzyskac profile każdego negatywu, który używam. Oryginalny target C1 z przesyłką kosztuje ajkies 30 euro - a to dla mnie trochę dużo.

Ale jak ktoś ma zbę∂ny traget do kalibrowania skanera - też nim nie pogardzę. Ewentualnie może ktoś ma gotowe profile negatywowe do Epsona V700?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
A w jakim programie chciałbyś zrobić te profile? Korzystam z VueScana i nie udało mi się zrobić tylko samego profilu dla negatywu - zawsze jest to powiązane z wcześniejszą inwersją i ściągnięciem maski. Jak chciałem to obejść i skanowałem negatyw jako slajd to VueScan zawsze w takim przypadku pokazywał błąd, że niewłaściwie ustawiłem obszar skanowania i ramki do profilu nie pokrywają się z polami kolorów (mimo, że nie zmieniałem obszaru skanowania po trybie negatywu, w którym taki błąd się nie pojawiał). Żeby zrobić profil negatywu kolory muszą być już z grubsza rzeczywiste (po inwersji). Vuescan gwarantuje przynajmniej to, że można zablokować kolory maski i ekspozycję - dzięki czemu utworzony profil będzie mniej-więcej poprawny dla całego negatywu.
 

schabu  Dołączył: 08 Lut 2007
ja niestety jeszcze nie miałem na tyle cierpliwości i czasu dla vuesacana żeby zrobić kalibrację. zawsze coś się krzaczy. możesz alkos zrobić tutka za pomocą print screenów ;)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Oj wybacz, to juz lata temu bylo ;-) Nie mam motywacji zeby szukac targeta i bic sie z software'm :-P
 

schabu  Dołączył: 08 Lut 2007
a używasz jeszcze tej metody? czy po prostu zapodajesz stare profile, które zrobiłeś kiedyś?
mam tylko pytanie - czy klatkę ze zdjęciem profilu najpierw skanujesz, odwracasz swoją metodą(ja akurat negfixem) i wtedy włączasz kalibrację, czy może od razu w vuescanie uruchamiasz tryb profilowania kliszy? bo ta ostatnia metoda mi się nie sprawdza, głównie dlatego że program nie chce przeprowadzić do końca tego procesu i tylko raz jakimś cudem mi się udało.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Eee tam, od poltora roku tylko ciemnia ;-)
 

schabu  Dołączył: 08 Lut 2007
ale od półtora roku na bloga dajesz tylko b&w a nie kolor!! :D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
No bo i nie robie w kolorze :-) W sierpniu-wrzesniu bede w Ghanie, wiec moze wroce do Superii zeby miec spojnosc...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach