Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
FotoBank Digimate III Plus - pierwsze wrażenia i testy
W zwiazku z planowana wycieczka do Paryza :mrgreen: zakupilem obudowe fotobanku Digimate III Plus.
Na rynku jest juz sporo tego typu urzadzen - sa to na przyklad:
- Digimate II i II Plus, posiadajace zintegrowany akumulator;
- Digimate III i III Plus, rozniace sie od wersji II tym, ze maja juz wymienny akumulatorek,
i kilka roznych klonow konstrukcyjnych tego rozwiazania typu FotoMoore, FotoStore itd...

Jest to typowo chinska produkcja :mrgreen: lacznie z chinsko-angielska instrukcja (polska mozna pobrac np. z adresu: http://www.humantrade.pl/...eInstrukcja.pdf )

W komplecie jest:
# info, ze obsluguje dysk twardy 2.5" IDE do 100GB (dysk do kupienia osobno),
# info, ze czyta karty: SD, Mini SD, MS, MS pro, MS duo, MMC, CF, SM;
# wyświetlacz: segmentowy kolorowy OLED (to nie jest LCD),
# obudowa pelni funkcje czytnika kart USB,
# bedzie miala funkcje przenośnego dysku USB,
# ma zasilanie poprzez wyjmowalny akumulator/ port USB;
# ma miniaturowy zewnetrzny zasilacz 5V 1000mA :mrgreen:
# srubokrecik do rozebrania obudowy celem instalacji dysku twardego,
# i bardzo tandetny pokrowiec zapinany na rzep

W obudowie zamontowalem dysk twardy Samsunga 2.5" o pojemnosci 60GB, ktory wczesniej wolalem przygotowac w swoim komputerze tak, by uzyskac jedna partycje 60GB w formacie FAT32 (nie mozna stosowac NTFS'a :mrgreen: )
Zalozenie dysku moze komus niedoswiadczonemu sprawic problem - wchodzi dosc ciasno.

Tu uwaga - przed instalacja dysku nalezy wyjac z obudowy akumulatorek.

Wersje III Plus wybralem z uwagi na to, ze jest to najnowsza produkcja Chinczykow, i licze na usuniecie problemow jakie byly z wersjami II i III - mianowicie, gdy ktos posiadal plyte glowna w komputerze na chipsecie VIA i USB o malej wydajnosci pradowej - obudowa nie chciala wspolpracowac - musial albo wstawiac kontroler NEC z dodatkowymi portami USB 2.0, lub kupowac aktywny HUB USB z wlasnym zasilaczem, by rozwiazac problem z VIA.

OK. Po zainstalowaniu pierwszy test zrzutu karty SD 2GB Transcend 150x zakonczyl sie porazka po ok. 65% kopiowania - i tylez danych w formie plikow RAW o rozmiarze ponad 10MB kazdy trafilo do katalogu 001 na dysku twardym - po czym urzadzenie wylaczylo sie z uwagi na brak energii w akumulatorku.

Po naladowaniu akumulatorka - kolejny test pozwolil na uzyskanie nastepujacego pomiaru:

karta SD 2GB Transcend 150x zaladowana do pelna 195 plikami RAW przegrywala sie dokladnie w niecale 22 minuty. Troche dlugo :mrgreen: , ale.... w sumie maly problem, bo po przegraniu fotobank sam sie wylacza - wiec majac dwie karty SD na zmiane - jedna idzie z fotobankiem do kieszeni i sama sie przegrywa, a na drugiej robie kolejne zdjecia.

Drugim problem jest slaby akumulatorek i jeszcze nieuformowany, bo nowy - generalnie po drugim dniu zabawy wiem, ze zapewnia energie na dwa 100% pewne zrzuty karty 2GB - czyli spokojnie mam czas 2 x po 22 minuty. Ogolnie mozna przyjac, ze jak swieci sie OLED z zasilaniem na max, czyli cztery kreseczki - to mozna kopiowac 2GB karte. Moment, gdy zasilanie wskazuje jedna kreske mniej - to nie mam juz 22 minut na udany zrzut.
Wniosek - moze lepiej miec karty o mniejszej pojemnosci lub.... drugi akumulatorek w zapasie.

Trzeci problem ktory mnie zaskoczyl to taki, ze gdy urzadzenie traci energie z akumulatorka, podlaczenie zasilacza nic nie daje - on jest tak jakby tylko do naladowania akumulatorka, i nie pozwolil mi na prace z urzadzeniem on line 220V :mrgreen: . To bede musial jeszcze potwierdzic w kolejnych testach. Z drugiej strony widzialem juz samorobki z akumulatorkow 4x AA na wtyku od USB, by tak dodac energii z zewnatrz dla urzadzenia.

Czyli, wracam z wycieczki - laduje akumulator przez co najmniej godzine i wtedy dokonuje kolejnego zrzutu fotek.
Kazdy zrzut to kolejny numerowany katalog na dysku twardym.

Czwarty problem ktory mnie zaskoczyl to taki, ze jak pada akumulatorek, a zaczalem zrzut wczesniej, to nie moge przerwac tego procesu - brak przycisku STOP :mrgreen: , i musze poczekac az urzadzenie z braku energii sie wylaczy samo (strata czasu w sumie, lub male ryzyko stanow nieustalonych, gdy wyjme w biegu karte ze slotu) :roll:

Na porcie USB 2.0 zrzut z fotobanku na komputer jednego katalogu ze 195 plikami RAW to 5 minut, wiec calkiem niezle. Dziala jak klasyczna obudowa z dyskiem - taki 60GB pendrive :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Trzeci problem ktory mnie zaskoczyl to taki, ze gdy urzadzenie traci energie z akumulatorka, podlaczenie zasilacza nic nie daje
To samo jest z Digimate II Plus. Widać nic nie poprawili. Widocznie zasilacz jest tylko do ładowania akku. A juz myślałem, że w nowszej wersji będzie tak piknie :-/ .
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Tok'Ra napisał/a:
karta SD 2GB Transcend 150x zaladowana do pelna 195 plikami RAW przegrywala się dokladnie w niecale 22 minuty. Troche dlugo
Ciekawe jak w najnowszym Digimate V, który jest dodatkowo odtwarzaczem MP4, MP3, dyktafonem i można podglądać fotki.
Niestety trochę droższy.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Spróbuj z inna kartą (innego producenta). Moż eten Digimate akurat Transcendy wolno czyta? Historia zna podobne pzrypadki...
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Transcend jest drozsza i lepsza marka od np. takiego Kingston'a czy Pretec'a. Jako karta jest wymiatajaco szybka w moim czytniku kart - do kart nie mam zastrzezen, bo mam juz dwie :mrgreen:
Sprzedawcy na Alledrogo chwala sie, ze takie karty jak Compact Flash 1GB przerzucaja foty tylko w ... 7 minut :mrgreen: - wiec pewnie 2GB CF fotobank by robil w xx minut - roznica nie jest az taka powalajaca by podejrzewac karty. Na razie nie widze tego jako problemu - ciekaw jestem, czy ktos ma podobny fotobank i jak u niego z pomiarem czasu przy zrzucie wychodzi.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tylko że znane są pzrypadki gdy pewne urządzenia 'nie lubią się' z pewnymi kartami. I może być tak, że w innych urządzeniach dana karta spisuje się bardzo dobrze, a tylko w Digimate III chodzi dziwnie wolno. Bo 22 minuty na ściągnięcie 2GB to zdecydowanie wolno.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Hmm... mój świeżo zakupiony 2G goodram prawidłowo sie zgrywa na Digimate II ale nie działa w Digimate jako czytniku. Komputer go po prostu nie widzi.
W czytniku po USB natomiast pracuje normalnie.
Dziwne
Ale też się długo zgrywa - nie mierzyłem - ale 15 minut to na pewno
Muszę kilka razy pozgrywać - nie chciał bym sie niemiło zdziwić po wakacjach.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Podejrzyj też system plików na karcie - być może to właśnie jest przyczyną nierozpoznawania jej.
 

sebcz  Dołączył: 16 Wrz 2006
Posiadam tegoż, w wersji 80GB. Działa dość sprawnie, również zaskoczył mnie fakt, ze zasilacz nie jest do zasilania urządzania (!).
Zrzucalem juz wiele razy z Sandiska UltraII 2GB, ale jeszcze nigdy z całego ... Więc nie znam pomiaru czasu.
Generalnie oceniam urzadzenie za przystępne w kwestii cenowej (GB/zł), również zanabyłem pod kątem zbliżających się wakacyjnych wojaży.
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Tak z ciekawosci - jaki jest czas zgrywania innej karty SD w innym fotobanku?

SD 2GB Transcend 150x - 195 raw - 2.191.478 kB - czas zrzutu 21 min 20s

Stoper mozna pobrac z http://www.jack1024.glt.pl/tiktak.html :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
sebcz napisał/a:
Posiadam tegoż, w wersji 80GB. Działa dość sprawnie
Jeżeli chodzi o zgrywanie karty, to jestem zadowolony. Nie przeszkadzał mi nawet dłuższy czas zgrywania, wsadzałem druga kartę do puszki i zostawiałem Digimate by chodził. Tylko właśnie problemem jest zgranie np. 10GB na kompa. Po 2-3 GB pada akku i trzeba ładować.
 
stansz  Dołączył: 03 Maj 2006
Z Digimate nie miałem do czynienia. Od prawie roku mam obudowę dysków 2,5" WELLAND ME-820U2 PME, którą używałem z różnymi dyskami.
Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które umożliwia:
1. pracę jako zewnętrzny dysk USB (obsługuje FAT 32 i NTFS)
2. zgrywanie plików z peryferii USB
3. odtwarzanie plików multimedialnych - wspiera MPEG 1, 2, 4 (AVI, Divx z napisami), MP3, JPG
Jako bank fotografii spisuje się bez zarzutu i szybko.
Czas przekopiowania plików z karty 1 GB Pretec HighSpeed z *istDS ok 5 min.
Z zasilaniem również nie ma problemu bo do urządzenia można dokupić "zasilacz" na 4 baterie lub akumulatorki AAA. W pełni naładowane o pojemności 1800 mAh wystarczają na kilka operacji.
Zarówno obudowa dysków jak i zasilacz dostępne są na ALLEGRO.

Pozdrawiam
Stanisław Szymański
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Tutaj jest o hakowaniu Digimate II :mrgreen: http://tinyurl.com/2grlg6

A tak mozna rozwiazac problem Argawena: http://tinyurl.com/3anmtd
Rozwiazanie banalne ale pod jednym warunkiem, port USB musi byc ustawiony na zwiekszona wydajnosc pradowa (ustawienie albo zworka na plycie glownej, lub w BIOSie plyty) i o ile to nie jest plyta na VIA - wtedy wystarczy zasilic dysk kabelkiem z portu USB, a nie z elektroniki Digimate. Dysk jest urzadzeniem najbardziej pradozernym, wiec po zastosowaniu bezposredniego polaczenia z USB, czas zrzutu winien znacznie sie wydluzyc.

Specyfikacja USB jest np.: http://pinouts.ru/Slots/USB_pinout.shtml
Mozna tez wykonac cos takiego http://www.ladyada.net/ma...st/process.html

Uklad ten (voltage booster) niezaleznie od poziomu naladowania akumulatorkow AA wystabilizuje napiecie wyjsciowe do poziomu 5V i moze sluzyc do doladowywania akumulatora fotobanku np. via USB.

Kolejny test wyladowania akumulatorka i podlaczenie w tym czasie kabla USB udowodnil, ze gniazdo USB jak i zasilacza sluzy wylacznie do ladowania akumulatorka - natomiast samo urzadzenie jest tylko zasilane z akumulatora.

Podsumowanie: zarowno zasilacz jak i zasilanie przez USB nie pozwoli na podtrzymanie
zrzutu zdjec, gdy akumulator fotobanku utracil energie - urzadzenie wylaczy sie, gdy wyladuje sie akumulator, po czym przejdzie do trybu 'ladowanie akumulatora'.

Przyjrze sie w wolnej chwili samej konstrukcji akumulatorka z kompletu Digimate III Plus. Ten akumulatorek jest stosowany rowniez w innych urzadzeniach, a wiec mozna zastapic go mocniejszym i nie bawic sie w polsrodki (w sumie konstruktor mnie :evil: takim podejsciem do doskonalej mimo wszystko idei fotobanku - teraz musze znalezc uniwersalne rozwiazanie, ktore nie bedzie mnie ograniczalo w uzytkowaniu - dwa zrzuty zdjec z 2GB karty bez koniecznosci ponownego ladowania alumulatorka to troche malo - a targanie np. 5-ciu akumulatorkow... :roll: ).

Typ akumulatora ktory zastosowany jest w Digimate III Plus: BP-56 3.7V 1350mAh

Podobne akumulatory - bo trzeba uwazac na wysokosc akumulatorka - tu sa rozne produkcje mimo ze styki sa tak samo wyprowadzone:

HP 1812A L1812A L1812B
Panasonic CGA-S301 VW-VBA10
AQ 63620
Fuji NP-60
Pentax D-LI2 / D-LI7 :mrgreen:
Kodak KLIC-5000 / (uwaga: KLIC-5001 nie wejdzie - jest za wysoki, chociaz styki ma tak samo)
Casio NP-30
Ricoh DB-40 / DB-43
Panasonic VW-VBA10 / CGA-S301
Toshiba PDR-BT3
HP L1812A
Jenoptik LP37
Maginon 02491-0017-00

Rodzaj: Li-Ion - pojemnosci sa od 700mAh do 3500mAh :mrgreen:

Akumulator ten pasuje typowo np. do aparatów cyfrowych i tak go mozna kupowac:

Kodak Easyshare DX7440, LS633, LS-420, LS443, Z7590
HP PhotoSmart R507, R607, R607xi, R707, R707v, R707xi, R717, R817, R817v, R817xi, R818
PANASONIC SV-AV10-A, SV-AV10-R, SV-AV10-S, SV-AV30
Fuji FinePix 50i / M603 / F401 / F410 / F601 Zoom
Pentax Optio 330 / 430 / 330RS / 430RS / 450 / 550 / 555
Kodak EASYSHARE DX4490 / DX6490 / DX7440 / DX7590 / DX7630
Kodak EASYSHARE LS420 / LS443 / LS633 / LS743 / LS753
Kodak EASYSHARE Z730 / Z760 / Z7590
Panasonic SV-AV10 / SV-AV25 / SV-AV100
Toshiba PDR-T20 / PDR-T30 / PDR-5300
YAKUMO Mega-Image 34 / 37 / 47
BENQ DC 5330 / DC C50 / DC C60
MEDION / ALDI Traveler DC-5300 / DC-5390 / DC-6300
Maginon DC-5300 / DC-5390 / DC-6300
SAMSUNG DIGIMAX U-CA 3
Ricoh Caplio RR10 / RR30
Rollei DK 3000 / DT 3200 / DSX 410 / DP 6300
HP Photosmart R-Serie
Voitgländer Digital 530 / 630
Casio QV-R3 / QV-R4
AITO 23002
Trust 922Z
Minox DC 5211
Ennyah DV320
Polaroid PDC 3370
JENOPTIK JD 3.3 X 4 IE
AVANT DC-530 STD
Aosta DV 310
Tokio DV 330

Jest jeszcze jedna irytujaca przypadlosc tego urzadzenia na ktora nalezy uwazac - pokrowiec uszyty jest z miekkiego sztucznej skorki, a wlacznik urzadzenia jest dotykowy i ma spora powierzchnie. To oznacza, ze latwo poprzez zwyczajny nacisk w kieszeni urzadzenie wlaczyc - co prawda po chwili braku aktywnosci samo sie wylaczy, ale to oznacza jedno - jezeli chcemy miec pewnosc, ze uda nam sie w terenie uruchomic Digimate III Plus - nalezy w drugiej kieszeni :mrgreen: nosic wyjety z niego akumulatorek, by przez przypadek nie rozladowac urzadzenia przez taka zabawe we wlaczanie i wylaczanie.

Jest to i wada - ale i zaleta wzgledem Digimate II i II Plus, ktore maja akumulator zintegrowany w obudowie, i przypadkowe wielokrotne nacisniecie wlacznika zabierze energie z urzadzenia - tu w Digimate III Plus mozna ten akumulator po prostu wyjac i schowac do kieszeni :mrgreen:
 
andyg75  Dołączył: 15 Sty 2007
Ponieważ ciągle czytam, że są jakieś tam problemy z tym digimatem a do tego mam kompa na chipsecie VIA to mam takie pytanie, czy ktoś ma i używa databanku i-Tec X-Drive II Plus 40GB USB 2.0 i jakie ma z nim doświadczenia. Chodzi mi tu głównie o awaryjność, transfery z karty i do kompa i długość życia po naladowaniu.
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
andyg75 napisał/a:
Ponieważ ciągle czytam, że są jakieś tam problemy z tym digimatem a do tego mam kompa na chipsecie VIA


To raczej VIA nie jest zbyt szczesliwa konstrukcja - ale hub USB z wlasnym zasilaczem lub dodatkowa karta PCI na chipsecie NEC rozwiazuje wade komputera.

Moj Digimate III Plus wrocil ze mna szczesliwie z Paryza, gdzie pozwolil mi na zapis ok. 15GB zdjec z klikudniowej wycieczki - wszystkie foty dotarly calo i bez problemu. By nosic go wygodnie w kieszeni (daje sie nosic wygodnie w kieszeni), wyjmowalem z niego akumulator - brak wylacznika mechanicznego skutkowal raz przypadkowym rozladowaniem akumulatorka (wlacznik dotykowy), wiec za strategiczna decyzje uznalem, ze akumulator wkladam tylko wtedy, gdy uzywam fotobanku.
W zasadzie jedyna wada jaka mi przeszkadza w tej konstrukcji, to dlugi czas zrzutu z kart o pojemnosci 2GB - no i to, ze urzadzenie nie jest na akumulatorki-paluszki AA (i trzeba to bedzie kiedys przerobic).

W relacji to innych fotobankow zaleta jest natomiast to, ze ma wskaznik postepu zgrywania z karty - ten X np. nie ma, wiec nie wiadomo ile czasu pozostalo do zrzutu. Czas zrzutu moze sie roznic, w zaleznosci od danych na karcie - mieszanka plikow RAW i jpg w duzej ilosci zrzuca sie dluzej (ponad 20 min z 2GB SD) niz zrzut samych plikow RAW.
W konstrukcji brakuje mi informacji, ze zrzut zakonczyl sie w 100% z sukcesem - to moge tylko wywnioskowac, gdy np. zmienia sie wskaznik wolnego miejsca z np. 53GB na 51GB po zrzucie 2GB karty SD.
 
andyg75  Dołączył: 15 Sty 2007
thnx za info

Tok'Ra napisał/a:
W konstrukcji brakuje mi informacji, ze zrzut zakonczyl się w 100% z sukcesem - to moge tylko wywnioskowac, gdy np. zmienia się wskaznik wolnego miejsca z np. 53GB na 51GB po zrzucie 2GB karty SD.


W instrukcji doczytałem się, że ma tam piktogram dysku i jeśli się tam pojawi czerwony krzyżyk to oznacza, że coś poszło nie tak, wic mam nadzieje, iż można przyjąć, że jeśli takie coś podczas kopiowania się nie pojawi to wszystko się zakończyło sukcesem.

Męczy mnie też inny problem, czym właściwie różni się DM III od DM III+. Widziałem w sklepie obie wersje i nawet sklepowy nie był w stanie powiedzieć czym się różnią, oprócz obudowy.
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
andyg75 napisał/a:
thnx za info

W instrukcji doczytałem się, że ma tam piktogram dysku i jeśli się tam pojawi czerwony krzyżyk to oznacza, że coś poszło nie tak, wic mam nadzieje, iż można przyjąć, że jeśli takie coś podczas kopiowania się nie pojawi to wszystko się zakończyło sukcesem.

Męczy mnie też inny problem, czym właściwie różni się DM III od DM III+. Widziałem w sklepie obie wersje i nawet sklepowy nie był w stanie powiedzieć czym się różnią, oprócz obudowy.


Czerwony krzyzyk - tak, gdy urzadzenie pracuje i cos sie powali. Ale gdy zrzucasz np. trzecia karte 2GB ;-) i w trakcie zrzutu na 712MB zabraknie w akumulatorze energii, to ustrojstwo pieknie sie wylaczy bez meldunku - owszem - zgra bezblednie tyle, na ile mialo energii. Nie wiesz wtedy, czy przegralo sie 100% zdjec z karty.

Rowniez gdy zrobi 100% - przejdzie po chwili w standby czyli sie wylaczy - wiec jak nie zapamietales ile na starcie bylo gigabyte free, to nie wiesz czy sesja zrzutu przeszla w calosci.

Trzeba wiec miec timer w zegarku np. na 20 min. ustawiony, a potem warowac i patrzec do konca ;-)

Digimate III i III Plus to kolejne wersje - rozniace sie obudowa i teoretycznie - poprawkami w oprogramowaniu, bowiem jak widac - energia konstruktora nie poszla w tym kierunku co trzeba - ale.... idzie z tymi wadami zyc, jak sie jest ich swiadomym uzytkownikiem.

Poza tym - urzadzenie samo prosi sie o przerobke dzieki ktorej stanie sie w pelni funkcjonalne, czyli mechaniczny pstrykacz-wlacznik on-off, oraz docking-station z pakietem normalnych akumulatorkow :mrgreen: ...
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
dwie karty SD na zmiane - jedna idzie z fotobankiem do kieszeni i sama się przegrywa, a na drugiej robie kolejne zdjecia

Czy dyskowi nie przeszkadza w jakiej pozycji się znajduje podczas pracy? Można fotobank wrzucic do plecaka i niech se zgrywa? Pytam, bo nie znam sie na tym.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
djack, To jest 2.5" dysk do laptopów. Takie dyski są bardziej odporne na wstrząsy i zmianę położenia, niż 3.5" z PC. Ważne, żeby było troszkę chłodzenia.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Tok'Ra napisał/a:
To raczej VIA nie jest zbyt szczesliwa konstrukcja - ale hub USB z wlasnym zasilaczem lub dodatkowa karta PCI na chipsecie NEC rozwiazuje wade komputera.
U mnie karta USB2.0 (bo płyta ma tylko 1.0) na czipsecie VIA jeszcze się z niczym nie pogryzła.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach