Witam
Problem z niedoświetlaniem zdjęć może wynikać z osłabienia sprężystości sprężyny skrętnej zapadki zatrzymującej mechanizm przysłony.Mechanizm był projektowany w latach 90 ubiegłego wieku i stosowany w lustrzankach tradycyjnych. To rozwiązanie sprawdza się w wypadku tradycyjnego sposobu fotografowania, wykonuje się o wiele mniej fotografii w ciągu roku ze względu na koszt rolki filmu, wywołania itp.
Fotografia "cyfrowa" nie ma tego ograniczenia, za to powoduje ze mechanizmy nie wytrzymują tak intensywnej eksploatacji (ilość cykli).
Pentax w K-01,K-7,K-5-II-IIs,K-3 zrezygnował z tego rozwiązania, sprężynę naciągową napędzającą suwak z czopem oporowym zastąpił silnikiem a urządzenie ustalające położenie czopa oporowego (dioda i fotodioda z tarczą generującą impulsy,elektromagnes z ruchomym rdzeniem) zastąpił czujnikiem położenia czopa oporowego (zjawisko Halla). Czas pokaże jak się będzie spisywać te rozwiązanie (użytkownicy K-7 itp)
Wracając do mechanizmu z K-30 tu jest link do patentu, który dokładnie opisuje zasadę działania mechanizmu.
http://www.google.co.in/patents/US5892990
Na rysunkach Fig.4 i Fig.5 mamy przedstawiony mechanizm ustawiania przysłony, 74- to zapadka dźwigni, 80-81- to ramiona sprężyny skrętnej, 73- kołek zatrzaskowy zapadki,72- ząb płyty generującej impulsy.Sprężyna (80) spełnia dwie role, amortyzuje uderzenie kołka zapadki o zęby tarczy generującej impulsy, w wypadku gdy kołek trafi w wierzchołek zęba co tylko na chwile zatrzyma obroty tarczy, mechanizm ruszy dalej i w tym momencie na przeciwko kołka wypadnie dolina miedzy zębami w tym momencie sprężyna powinna docisnąć kołek zapadki i zatrzymać tarczę co spowoduje zatrzymanie suwaka z czopem oporowym na którym oprze się dźwignia przysłony obiektywu napędzana też sprężyną.Mechanizm potrafi zadziałać w wypadku gdy kołek zapadki trafi od razu w dolinę miedzy zębami tarczy generatora impulsów.W latach 90 ubiegłego wieku lustrzanki Pentaxa (MZ-30...MZ-S) wykonywały zdjęcia seryjne z szybkością 2-2,5 klatki na
sekundę, mechanizm nie był tak mocno obciążany jak obecnie 6kl./s (K-r,K-30,K-50,K-500).
Jestem posiadaczem K-30 od ponad roku, aparat wykonał 4788 (133 rolki filmu +- 2600 zł) cykli migawki i nie są to wszystkie cykle, które wykonał mechanizm do tego trzeba doliczyć cykle nie notowane to jest podgląd GO i LV. Mój mechanizm jeszcze działa, tylko
dlatego że nie używam trybu seryjnego i nie wykonuje niepotrzebnie zdjęć (pitu,pitu).Pentax powinien już zakopać tego dinozaura z minionej epoki i zastąpić go mechanizmem z K-5 np. w modelu K-60 co by poprawiło też obsługę LV.
link do patentu wykorzystanym do sterowania przysłoną w K-5
https://www.google.co.in/patents/US20130242176
O naprawie tego mechanizmu nie będę na razie pisać,jeżeli wystąpi w moim K-30 i uda mi się tego dokonać nie omieszkam jej opisać.
P.S.Aparat z tą usterką można używać z obiektywem z ręcznym sterowaniem przysłony.