darius_Er  Dołączył: 29 Sie 2006
skaner do filmow
jaki skaner polecacie do filmow 35mm ? chodzi o parametry, no i konieczne wydaje sie dokupienie przyustawki na filmy... zastanawiam sie nad ewentualnoscia skanu ze wzgledu na cene w labach / 8zl/ . a ceny na alegro sa dosyc przystepne, choc i jakosc idzie z tym w parze. ale robiac rolke i chcac miec wglad w wypociny, pewnie latwiej skanowac samemu....

pzdr.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Ile chcesz/mozesz wydac?

Pzdr
Spinner
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Moze do Lightroomu z tym tematem ?? Bo w ciemni to skaner raczej zbedny :-P
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeżeli 8 zł za 36 zeskanowanych klatek to - moim zdaniem - aby mieć wgląd, nie kupuj skanera, bo stracisz pół życia, tylko każ sobie to poskanować. Potem wybierz najlepsze klatki i daj do profesjonalnego/dobrego laboratorium.

Zrób sobie kalkulację - sensowny skaner 35 mm z ICE to wydatek rzędu 1500 zł (albo więcej). Do tego oprogramowanie (dobrze jeśloi w jest w komplecie, w przeciwnym razie kolejne wydatki, np. Silverfast +/- 800 zł). Czyli mamy 2300 zł. :roll: to moze czas na cyfre?

Załóżmy że robisz miesięcznie 36 klatek które chcesz poskanować profesjonalnie (czyli załóżmy, że zrobisz 5 filmów miesiecznie) - przyjmijmy cenę 2 zł od klatki np. tutaj:
http://www.skanowanie.com.pl/html/nikon.html

Daje to miesięczne wydatki
5 * (15+5) = 100 zł (filmy + wywołanie)
36 * 2 + 10 + 5 = 87 zł (skanowanie, przesyłka, nagranie na CD)
-----------------------
Razem 187 zł miesiecznie, czyli 2244 zł rocznie (przy założeniu że zrobisz rocznie 60 filmów).

Co daje poziom ceny skanera z Silverfastem (albo +/- K100D).

Przy takich założeniach nie liczymy czasu, który byłby potrzebny na poskanowanie całego tego dorobku (skan jednej klatki to 3 do 5 minut) do tego obróbka, teoretycznie załóżmy 5 minut/klatkę:

60*36* (8 do 10 minut) = 288 godzin. Co daje ok. 5 godzin na jeden film. Zapewniam Cię, realnie spędzisz znacznie więcej nad jednym filmem, a efekty (dopiero po pewnym czasie) beda do zaakceptowania.

Wobec powyzszych wywodów zobacz jeszcze raz, czy wziąłeś pod uwage różne aspekty sprawy posiadania własnego skanera do filmów. Wyliczenie powyższe jest oczywiście uproszczone (bo np. kupisz używaną Minolte DualScan np za 1000 zł, a program Viewscan w starej bezpłatnej wersji). Ale mi chodzi o pewien model:
- albo skaner, cały czas filmy, czas czas czas czas....na skanowanie......
- albo skan profesjonalny i masz czas na robienie zdjęć :-)
- albo cyfra


Do formatu A4 będziesz z całą pewnością zadowolony z K100D/DL/DS, a teraz pewnie zaczną pojawiać sie z drugiej ręki.....
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
nie przesadzajmy z tymi cenami - do 20x30 spokojnie starczy np. plustek7200 - uzywany po 600zl z silverfastem. Moze nie jest to 8 cud swiata, ale efekty przyzwoite.

http://www.swiatfoto.pl/viewtopic.php?t=1029
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Moim zdaniem Plustek 7200 to nie jest sensowny skaner i szkoda na niego zachodu i pieniedzy.... Benq (Acer/Umax) ma folderowe Dmax=3.2, a rzeczywiste (jakieś pismo niemieckie badało ten temat kiedyś) na poziomie 2.7, i jest absolutne minimalne minimum przesienia informacji z negatywu (że o slajdzie nie wspomnę) do postaci cyfrowej. Można wybrać zresztą któryś z płaskich Epsonów Photo - efekty beda na pewno lepsze, niż z tego Plusteka....
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
e-e
za 900pln jest minolta dual scan IV .. 3200 dpi ,rzeczywiste tez okolo 3000tysiecy, dmax okolo 3.2-3.4 ladnie smiga.

za 900 jest tez minolta elite scan na scsii z ICE ..

wybór duzy a epsonom dajmy spokój, nie do malego obrazka.
za 1000pln jest 4490 ,z jakas dosyc mala rodzialka w dpi i dmaxem niskim.. za 1700 jest 4990 - ten juz z rzeczywistym dpi ok.1500 przebija wg testow nikona ls1000 (a to staroc niezly jest)

no wiec da sie kupic do filmow, i nie gadajcie o tych mitycznych trudnosciach ze skanowaniem :)
 

darius_Er  Dołączył: 29 Sie 2006
dzieki za odzew, tez myslalem o light roomie, ale mimo wszystko zdecydowalem sie zawiesic posta w tym dziale .

myslalem o 200zl, co najwyzej. aha, robie TYLKO foty czarno biale, wiec jakies wyrafinowane urzadzenia z kalibracja kolorow jest mi zbedne. chodzi mi o w miare tani skaner, dzieki ktoremu mialbym wglad w to co na kliszy, zeby wiedziec co warto wywolac w wiekszym formacie - na papierze, a reszte trzymac na HDD w kompie.

a na cyfre tez przyjdzie czas, ale dopiero co zaczalem focic czarno bialo... :)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
darius_Er napisał/a:
dzieki za odzew, tez myslalem o light roomie, ale mimo wszystko zdecydowalem się zawiesic posta w tym dziale .

myslalem o 200zl, co najwyzej. aha, robie TYLKO foty czarno biale, wiec jakies wyrafinowane urzadzenia z kalibracja kolorow jest mi zbedne. chodzi mi o w miare tani skaner, dzieki ktoremu mialbym wglad w to co na kliszy, zeby wiedziec co warto wywolac w wiekszym formacie - na papierze, a reszte trzymac na HDD w kompie.

a na cyfre tez przyjdzie czas, ale dopiero co zaczalem focic czarno bialo... :)


za 200 pln raczej ciezko. kolo 300-400 jest agfa arcus, w miare przyzwoite skany do www

ale jak dopiero zaczoles robic, to nei skanuj tylko do ciemni i robic odbitki!
a jak juz uzbierasz pokazna ilosc negatywów i pieniedzy wiecej - to kup ktoras z minolt narzyklad.
pzdr
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Żaden skaner nie zastąpi Ci zapachu utrwalacza...
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
fotonyf napisał/a:
Żaden skaner nie zastąpi Ci zapachu utrwalacza...


Nie ma to jak rzeczowa odpowiedz na temat... :mrgreen:

Co do skanera - polecano mi epsonki 1660 i 2450...

Pzdr
Spinner
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Można wybrać zresztą któryś z płaskich Epsonów Photo - efekty beda na pewno lepsze, niż z tego Plusteka....


alez prosze:
http://www.photo-i.co.uk/...V700/page_6.htm
na dole porownanie do plusteka, wprawdzie 7200i, ale czytalem, ze niewiele to zmienia. A cena naprawde nie ta...
nie jestem fanem plusteka, ale twierdze, ze za te pieniadze to nie ma co plakac. Gdybym mial skanowac tylko 35mm kupilbym go ponownie. Na domowe potrzeby styka. Katalogowo 3.2D wiec tragedii nie ma.
W razie czego sluze samplami.
 

darius_Er  Dołączył: 29 Sie 2006
fotonyf napisał/a:
Żaden skaner nie zastąpi Ci zapachu utrwalacza...


o ile utrwalacz do odbitek ma taki sam zapach jak do filmu, to nie ma czego zalowac ;)

a Ty, Fotonyf wywolujesz odbitki wszystkie czy robisz jakas selekcje ? ja chce selekcjonowac wlasnie przy pomocy skanera .

Spinner, dzieki za podane modele epsona, niestety nie znalazlem cen na sieci, oreintujesz sie mnie j wiecej ile one kosztuja ?


Mily, badz tak miły i wyslij mi jakiegos sampla, najlepiej czarno bialego na miala, prosze;

darius_er(MALPA)yahoo(KROPKA)co(KROPKA)uk a jaki miales model plusteka ?


Moj plan to wyprobowanie jakiegos skanera z foto przystwaka i w razie pozytywnych wynikow nabycie ów sprzetu o podobnych parametrach.

 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Ja tez poprosze sampelka B&W najlepiej na spinner(malpa)wp(kropka)pl

1660 ponizej 200zl podobno dostaniesz... ale mi sie nie udaje :evil:

Pzdr
Spinner
 

jacekzom  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mysle, ze zakup scanera do FILMOW (nie papierow) nie ma zadnego ekonomicznego sensu. Lepiej kupic za te pieniadze lustrzanke cyfrowa.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
nie ma zadnego ekonomicznego sensu


podkresle: ekonomicznego owszem, ale żeby żadnego, to nie :-)
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
tez sie zgodze, ze z ekonomia to ma niewiele wspolnego, ale za to mamy w cyfrowej wersji analogowy klimacik, ktorego nie da zadna cyfra :D

a tak z innej parafii , maile wyslalem 2 sztuki. Z czb mialem tylko skany tmaxa3200, wiec nie wiem co wam powiedza, ale prosze bardzo ;) w tym samym mailu poszedl skan jakiegos negatywu fuji - nie mam pojecia jakiego.
A drugi mail to skan slajdu w maxymalnym sensownym dpi.
 

darius_Er  Dołączył: 29 Sie 2006
no zgadza sie co do kosztow, acz taniej jest zakupic skaner za 200zl niz lustrznke cyfr, ale to temat rzeka, ale jak bede jeszcze bardziej leniwy niz jestem to i na to przyjdzie czas ;)

Mily, dzieki za przyslane skany, jest to jakosc skanow ktora mnie calkowicie zadawala. Plustek 7200 jest okej, postaram sie znalezc taki lub epsona wczesniej polecone mi przez Spinnera - ktore sa bardziej uniwersalne - bo nie tylko do odbitek.
wiec moze sie zmieszcze w tych 200zl.


w sieci znalazlem tez ciekawy , ARTYKUŁ porownujacy kilka skanerow;

Canon CanoScan D2400UF,
Epson Perfection 1660 Photo,
Epson Perfection 2400 Photo,
Microtek ScanMaker 4900 oraz
Umax Astra 6700

2 epsony faktycznie dosyc niezle wypadly - heh, a mi drukarka espona tak szybko padla.


Inny TEST pc kurier, na 3cim miejscu tez ep[son 1660.

ceny jednak troch e wieksze niz moja zakladana, wiec pozostaje czekac na oferte z alegro.


pzdr.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
darius_Er napisał/a:
robie TYLKO foty czarno biale

darius_Er napisał/a:
chodzi mi o w miare tani skaner, dzieki ktoremu mialbym wglad w to co na kliszy, zeby wiedziec co warto wywolac w wiekszym formacie - na papierze

darius_Er napisał/a:
ja chce selekcjonowac wlasnie przy pomocy skanera .

aa probówałeś robić stykówki?? bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem - masz swoją ciemnie i odbitki robisz sam? jeśli tak to dobra stykówka + lupa z podświetlaniem za parenaście złociszy ii 200zł można przeznaczyć na dobry papier, chemie, filmy a jednocześnie nie trzeba robić odbitek z całej kliszy .. oczywiście jak zawsze - wybór należy do Ciebie :-)
 

darius_Er  Dołączył: 29 Sie 2006
hmm, szkopul w tym ze wywoluje TYLKO filmy w koreksie, ale NIE MAM sprzetu ciemniowego do robienia odbitek....

ale dla kogos kto ma cala ciemnie, jest to dobry pomysl.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach