sculptor  Dołączył: 20 Maj 2008
filorp, a czym się różnią priorytety w AFie?
A sampelki może na początek dwa bym prosił. Jedno z k20 a drugie z k5 tej samej sceny na podstawie której można ocenić większą rozpiętość tonalną i mniejszy szum w cieniach k5. Plissss. :-)
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
sculptor napisał/a:
filorp, a czym się różnią priorytety w AFie?
A sampelki może na początek dwa bym prosił. Jedno z k20 a drugie z k5 tej samej sceny na podstawie której można ocenić większą rozpiętość tonalną i mniejszy szum w cieniach k5. Plissss. :-)
Chodzi o priorytet albo uchwycenia focusa albo wyzwolenia migawki, są takie same zarówno w afc jak i afs. Jeśli wybierasz priorytet migawki to możesz zrobić zdjęcie zanim uzyskasz potwierdzenie złapania focusa - priorytet focusa działa tradycyjnie nie wyzwolisz migawki dopoki nie uzyskasz potwierdzenia złapania ostrości - ja to ominąłem blokując af w przycisku szutera....

[ Dodano: 2010-10-23, 21:51 ]
oto one: niechcący skasowałem exify ale wszystko robione na 6400 1/15s f4 nic nie zmieniane wołane sylkpixem w taki sam sposób balans bieli na białej obudowie termometru (którego nie widać) żadnej absolutnie żadnej redukcji szumów....



 
Shelter  Dołączył: 08 Lis 2007
filorp a jak wygląda sprawa z podświetleniem górnego LCD? poprawili coś względem K-7, czy nadal trzeba grzebać w menu?
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010




Pozwoliłem sobie wrzucić poprawione, wystarczyło usunąć _ z nazwy obrazka.
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
http://www.przeklej.pl/pl...ng-0022cr7gp1dc
http://www.przeklej.pl/pl...ef-0022cr9a440i

linki do rawów powyżej
w obu przypadkach te same ekspozycje to że k20 oszukuje i daje wynikowe ciemniejsze pliki o czym pisałem to tylko na jego niekorzyść - chodzi o pokazanie relatywnego zysku z nowej puszki a ten zawiera sie w fakcie powyższym,
reastdignity, zciągnij sobie te znaczki pocztowe na dysk i będziesz miał 100% cropy
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
schwefel napisał/a:
Wygląda rewelacyjnie ale znów sample z k20D są niedoświetlone. Mam taką prośbę, olej światłomierz i daj +1 1/3 EV.
jak dodam 1 1/3ev to będzie migawka 1/5s no i masz następną korzyść z przesiadki - nawet nie muszę robić zdjęcia - te sensory od samsunga to chyba było jakieś nieporozumienie.....
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
No to jest oczywiste, że wydłuży się czas naświetlania ale wtedy szum powinien zmaleć a cienie powinny mieć więcej szczegółów.
Ja nie mówię, że nie nie ma korzyści z przesiadki ale znów nie można demonizować jakości zdjęć z k20D, bo nie są one miarodajne. Widać k20D nie trzyma normy ISO i dlatego taka różnica w naświetlaniu.
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
Shelter napisał/a:
filorp a jak wygląda sprawa z podświetleniem górnego LCD? poprawili coś względem K-7, czy nadal trzeba grzebać w menu?
mam złą wiadomość teraz jest tak że wciśnięcie jakiegokolwiek guzika załącza światło.....
 

popo76  Dołączył: 05 Lut 2008
ja poproszę o informację jak działa P-TTL, czy coś poprawili?
Zrób jakieś zdjęcie z lampą i kawałkiem czegoś białego w kadrze jak możesz. Jakiś szeroki kadr. Może być pokój rozświetlony lampą.
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
popo76 napisał/a:
ja poproszę o informację jak działa P-TTL, czy coś poprawili?
Zrób jakieś zdjęcie z lampą i kawałkiem czegoś białego w kadrze jak możesz. Jakiś szeroki kadr. Może być pokój rozświetlony lampą.
jaką część kadru mmiałoby zajmować to coś białego? - z doświadczenia wiem że im większą tym mniej doświetlona jest reszta.... okey zrobiłem kilka zdjęć w stylu pokój + widok z okna k5 na pttlu zawsze wymusza maksymalny błysk jak w kadrze jest okno, k20 niestety wymaga dodania kilku evałów albo przejścia w tryb manualny lampy - zresztą zawsze tak było z kadychą i kasetką które miałem, też. dodatkowo na k5 mam iso 80 :-P
 

sculptor  Dołączył: 20 Maj 2008
filorp napisał/a:
zrobiłem kilka zdjęć w stylu pokój + widok z okna k5 na pttlu zawsze wymusza maksymalny błysk jak w kadrze jest okno, k20 niestety wymaga dodania kilku evałów albo przejścia w tryb manualny lamp

Mam rozumieć, że jest lepiej?

EDIT:
Usunięcie literówki w słowie "mam". :mrgreen:

 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
Ja też nie zrozumiałem..... A tak poważnie to chodzi o to czy prawidłowo wpełnia flaszem obszary niedoświetlone w naturalnym świetle czy tak? Jeśli tak to są dwie opcje: obszar o wysokiej jasności np żarówka jest bardzo jasny w stosunku do reszty 1)ustawiamy ekspozycje tak żeby przepalić obszar jasny i prawidłowo oświetlić niedoświetlenia albo 2)ustawiamy ekspozycje na jasny obszar i próbujemy "dociągnąć" flashem niedoświetlenia. Co robi Pentax? Zwykle niedoświtla obszary ciemne i to tym bardziej im bardziej chcielibyśmy przepalić w światłach. Otóż co robi k5? Przepala wszystko równo i to przepala tym bardziej im mniejsza jest różnica między ilością światła zastanego a ustawieniem ekspozycji w aparacie. Czyli jak jestem w pokoju chcę tylko dopalić lampą 1ev to najlepiej nie liczyć na pTTL tylko manualem wybrać 1/64 siły błysku i po herbatce.... To już mówiono wiele razy ale powiem jeszcze raz: pTTL sucks ass.... :evil: k20d niedopalała mi a k5 przepala wszystko równo.....
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Sporo fotek,duży przekrój tematyczny
Pentax K5 dSLR FAN CLUB
 

sculptor  Dołączył: 20 Maj 2008
filorp napisał/a:
Czyli jak jestem w pokoju chcę tylko dopalić lampą 1ev to najlepiej nie liczyć na pTTL tylko manualem wybrać 1/64 siły błysku i po herbatce.... To już mówiono wiele razy ale powiem jeszcze raz: pTTL sucks ass

:evil: Sądziłem, że nic się nie zmieni, ale nie spodziewałem się że się pogorszy... :cry:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
gebi napisał/a:
Hmm, zaraz się okaże że będę musiał czekać na kolejną Photokinę na K-3 żeby zmienić korpus
sculptor napisał/a:
Sądziłem, że nic się nie zmieni, ale nie spodziewałem się że się pogorszy...
Myślę, że warto poczekać na opinie innych właścicieli K-5. Może jest jakaś szansa?

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=472172#472172
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=519151#519151
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=521839#521839
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=25451
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=540713#540713
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
DZiwna sprawa dopiero teraz zwrócilem na to uwagę ale moja k5 przepala przynajmniej o 3-4ev zawsze z flashem podpiętym na stopce z wbudowanym jest wszystko OK - jutro dzwonię do PEntaxa!!!!!!! Sorry ale mam aparat dopiero 2gi dzień..... więc może jest to tylko wada tego egzemplarza. Jeszcze jedno na iso100 wszystko jest ok - to dlatego w pierwszej odpowiedzi na pytanie o działanie flasha entuzjastycznie odpowiedziałem że jest ok lepiej niż na k20 co zresztą jest prawdą ale tylko na iso 100 lub 80.... Sorry!!!! Nowa zabawka nowe kłopoty.....
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, coś sugerujesz??? ;-) :evilsmile:
bo ja tak:...
filorp napisał/a:
Nowa zabawka nowe kłopoty.....

user ten sam...
 
Pawelzqx  Dołączył: 22 Mar 2009
filorp, mam małe pytanie. Wśród zalet nowego SAFOXa wymieniano to, że punkty AF pokrywają większy obszar(są szerzej rozstawione). Czy mógłbyś porównać te ze starego i nowego SAFOXa? Ciekawi mnie czy to jest duża zmiana, czy tylko kosmetyczna.
Pozdrawiam
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
słuchaj, nie sprawdzę bo aparat pojechał dziś z powrotem do dystrybutora.... wyszedł problem z baterią no iten nieszczęsny flash :evil:
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
filorp napisał/a:
słuchaj, nie sprawdzę bo aparat pojechał dziś z powrotem do dystrybutora.... wyszedł problem z baterią no iten nieszczęsny flash :evil:

...apropos tego ostatniego - czytałem Twoją dyskusję na pentaxforums.com i jedna osoba zauważyła podobną przypadłość, inne dopytywały się dlaczego przy ISO3200 dopalasz lampę etc.
Sam jestem ciekaw jak to się rozwinie - bo jeśli byłoby jak piszesz, to szybko się należy spodziewać poprawki firmware... ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach